Go to content

Uwolnić emocje, czyli złapać wiatr w żagle!

Fot. iStock / lechatnoir

Radość, ciekawość, fascynacja, smutek, złość , strach , to emocje ,które są nieodłączną częścią naszego życia. Niektóre są przyjemne, inne przeciwnie , sprawiają nam bol .Do odczuwania innych trudno nam się przyznać i wolelibyśmy o nich zapomnieć. W każdym razie chcielibyśmy mieć nad nimi kontrole, tylko… nie bardzo to nam się udaje. Ale czy w ogóle można je kontrolować?

Z emocjami jest podobnie jak z wiatrem. Wiatr może być jak lekki powiew ,a może być huraganowy .Emocje mają także różne nasilenie.

„Nie można włożyć wiatru do klatki” B. Spinoza

Zamkniecie emocji w klatce ,jest równie iluzoryczne ,jak włożenie wiatru do klatki .Natomiast mogą nam stać się pomocne ,gdy je uwolnimy, rozpoznamy, zrozumiemy zaakceptujemy i skanalizujemy.

Można je wykorzystać ,tak jak wiatr w żaglowcach , który służy jako siła napędowa .Żeglarz potrafi wykorzystać wiatr , nawet przeciwny i bardzo silny, aby dotrzeć bezpiecznie do wybranego portu. Gdyby dał porwać statek wiatrowi , jak my , niekiedy, dajemy się porwać emocjom, to mógłby go stracić lub osadzić  na mieliźnie.  Doświadczony żeglarz akceptuje naturę, nie walczy z prądem ani wiatrem, ale pozwala im się unosić w obranym przez siebie kierunku. Często walczy z własnymi słabościami ,także załogi, opracowuje strategię , najlepszą w danych warunkach trasę .Nie zawsze jest to trasa najkrótsza i najłatwiejsza ,ale jest najbezpieczniejsza .

Fot.werner22brigitte/pixabay.com

Fot.werner22brigitte/pixabay.com

„Nie sztuka wyjść cało z opresji ,ale sztuka do niej nie dopuścić „ M. Zaruski

Wymaga to od niego nie tylko odwagi, ale tez odpowiedzialności i rozwagi, przewidywalności zdarzeń, dyscypliny, szacunku .Jeżeli nie jest to samotny rejs ,to także współpracy z innymi .Najczęściej do rozbicia jachtu i narażenia życia na niebezpieczeństwo, doprowadza brak wyobraźni i umiejętności oraz brawura.

Fot.jackmac34/pixabay.com

Fot.jackmac34/pixabay.com

„Dobry żeglarz potrafi wypłynąć z portu , ale tez w nim zacumować” M. Kusznierewicz

Żeglarz nie narzeka na pogodę, jest gotów do pływania w każdych warunkach. Potrafi dać sobie rade w najróżniejszych sytuacjach, nie poddaje się, wyciąga wnioski z popełnionych błędów, przewiduje ,ale także czerpie przyjemność z żeglowania.

W psychologii, umiejętności rozpoznawania emocji, zaakceptowania ich, wyrażenia, radzenia sobie z nimi i kierowania nimi, wykorzystując je do działania, nazywa się inteligencją emocjonalną. Zupełnie jak w żeglarstwie ….