Go to content

Uważasz, że jesteś niewystarczająco dobra, piękna, mądra? Jeśli tak, pamiętaj o tych 10 rzeczach

Fot. iStock / tatyana_tomsickova

To, co o sobie myślisz, w wyjątkowy sposób może wpływać na to, jaka się czujesz wewnątrz i jak postrzegają cię inni. Samoocena albo podbija wartość do góry, dodaje wiary we własne siły i pozwala stawać w szranki z wyzwaniami, albo wyjątkowo dołuje. Nawet jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni do siebie, możemy mieć dni, gdy nic nam się nie składa a my sami uważamy, że jesteśmy do niczego.

Tymczasowy spadek nastroju to nie najgorsze, co może nas czekać. O wiele gorzej dzieje się, gdy zaczynamy wierzyć w to, co myślimy. Że jesteśmy niewystarczający z jakichś powodów — zbyt mało mądrzy, mili, dobrzy, kochani, piękni. Takie długo utrzymujące się stany mogą przylgnąć do nas jak druga skóra i ciągnąć stale w dół.

Ale kiedy jesteśmy we własnych oczach „niewystarczający”, taki komunikat wysyłamy dalej i tak mogą postrzegać nas inni. Najgorszą konsekwencją wchodzenia w niską samoocenę jest to, że całe życie może łatwo i szybko skręcić w tę gorszą stronę. Kiedy wielokrotnie pozwalamy sobie czuć się w ten sposób przez kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy, to wywrze szkodliwy wpływ na nasze szczęście, zdrowie, relacje i karierę.

Nie pozwól się pogrążyć pesymistycznym myślom, a jeśli naprawdę zaczynasz wierzyć w to, co o sobie myślisz, weź do serca kilka ważnych rzeczy. To pomoże ci na pewno.

10 rzeczy obowiązkowych do zapamiętania, jeśli uważasz się za „niewystarczającą” w jakikolwiek sposób:

1. Niedoskonałość jest normalna

Samo dążenie do doskonałości niekoniecznie jest złe, ponieważ sprawia, że ​​można sięgać wyżej i pracować ciężej. Ale odpuść sobie dążenie do realizowania ambicji innych osób. Ty nie jesteś doskonała i nie musisz się starać taką być. Nikt nie jest doskonały, nawet samemu życiu do tego jest daleko, a dążenie do nieosiągalnych celów jest bez sensu i psuje to, jak sama siebie postrzegasz. Bądź jak najlepsza sama dla siebie, bo tylko to da ci prawdziwą satysfakcję.

2. Skup się na teraźniejszości

Nie katuj się wspomnieniami, nie koncentruj się nad tym, jaka kiedyś byłaś. Nie myśl obsesyjnie o tym co cię czeka i jaka będziesz, ale skup się na tym, co się dzieje tu i teraz. Skup się na sobie i dniu dzisiejszym, wybierz pozytywne myślenie, które jest znacznie bardziej wydajne od niechęci i pesymizmu. Tak więc, bez względu na to, co się stało i co masz sobie do zarzucenia, zmobilizuj siły, popraw błędy, a to pozwoli ci iść do przodu. Weź głęboki oddech, skieruj uwagę na dobro i daj sobie możliwość osiągnąć szczęście.

3. Wyciągnij na zewnątrz moc pozytywności

Nawet nie wiesz — albo wiesz, tylko że zapomniałaś — jak wiele dobrego w tobie siedzi! Pozytywne podejście podkręca energię, a to pozwala brać rozmach na zdobywanie nowych szczytów. Pozytywne podejście zawsze pomaga spojrzeć na siebie i całe życie łaskawszym okiem. Pamiętaj, że nawet jeśli czasem nie czujesz się na siłach pokonać góry jednym skokiem, możesz zrobić to na kilka podejść. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

4. Nie przyglądaj się swoim słabościom

Skupiaj się na swoich mocnych stronach bądź wobec siebie uczciwa, a nie jedynie krytyczna. Skoncentruj się na swoich atutach i na tym, co robisz dobrze. W kwestiach, które mogłabyś w sposób rozsądny poprawić, stwórz obszar do działania. Warto sięgać po realne cele i budować pewność siebie w taki sposób.

5. Nie ty jedna popełniasz błędy 

Każdy z nas milion razy się w czymś pomylił. Nie ma osób idealnych, a błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Błędy i porażki są okazją, by nas czegoś nauczyć i pozwolić na rozwój. Czasami mogą one również podkreślić nasze słabości, co trzeba zamienić w działanie, które umocni nas w danym obszarze. Życiowe dołki to część naszego planu i nie da się ich uniknąć. Nie wyrzucaj sobie potknięć i pamiętaj, że błędy są dowodami na to, że staramy się robić coś konkretnego i ważnego dla każdego z osobna.

Fot. iStock / martin-dm

Fot. Materiały prasowe

6. Jesteś tu, gdzie być powinnaś

Kiedy czujesz, że coś się nie powiodło, przypomnij sobie, że to nie wszechświat działa ci na przekór, tylko ty nie trafiłaś na swoją chwilę. Jesteś tu, gdzie dokładnie być powinnaś i nie marnuj czasu licząc na coś innego. Z każdej chwili znajdź coś budującego dla siebie samej. Drobnostki składają się na całokształt każdego człowieka.

7. Pozwól sobie na własne tempo

Bądź dla siebie wyrozumiała i pozwól sobie na indywidualne tempo działań. Nie musisz dościgać innych, ważne, że to, co i w jaki sposób robisz, jest odpowiednie dla ciebie. Ważne jest, że na koniec dnia ty sama wiesz, że twoja praca była owocna. To nie musi być niczym spektakularnym dla innych, ale dla ciebie powinno.

8. Odpuść negatywne uczucia

Zapomnij o goryczy niezadowolenia czy porażki, za to wybaczaj sobie popełnione błędy. To, zamiast cię dołować, doda ci skrzydeł, doprowadzi do zrozumienia, współczucia i empatii, także wobec innych. Pozwól, by doświadczenia ci nie ciążyły, ale pozwoliły rozwijać się w lepszym kierunku.

9. Nie ma sytuacji bez wyjścia

Nawet jeśli czasami czujesz jakbyś dotarła do końca drogi, pamiętaj, że to tylko dłuższy przystanek, który pozwoli ci na oddech i znalezienie rozwiązania. Śledź ścieżkę, którą przebyłaś i po prostu zauważ nowe rozwiązania, których nie dostrzegłaś wcześniej .

10. Bądź najlepszą wersją samej siebie

Nie ma sensu, abyś stawała w szranki z tymi, którzy są najlepsi w danej dziedzinie. Bądź najlepszą wersją samej siebie i prezentuj swoją postawą to, na czym tobie zależy najbardziej.

A tak w ogóle, kto powiedział, że jesteś w czymkolwiek „niewystarczająca” ???


 

źródło: www.powerofpositivity.comwww.solaris-rozwojosobisty.pl