Ręka do góry, która z was nigdy nie położyła się spać w makijażu? Hmmm? Trochę wstyd, ale jednak każdej z nas się to zdarzyło. Takie sytuacje najcześciej mają miejsce po imprezach, gdy wykończone wracamy do domu i ostatnie, na co mamy ochotę, to demakijaż, mycie twarzy, nakładanie kremów i czekanie aż się wchłoną. Niestety takie nierozsądne zachowanie może mieć bardzo przykre konsekwencje. Oto kilka powodów, dla których nie powinnaś kłaść się spać w makijażu i zapewniam, że po przeczytaniu już nigdy nie zrobisz takiej głupoty.
Hamujesz naturalny proces regeneracji skóry
To właśnie w nocy twoja skóra ma najwięcej roboty. Wtedy się regeneruje, dlatego powinnaś zapewnić jej jak najlepsze warunki. Nie możesz oczekiwać, że twoja cera będzie świetlista, promienna i zdrowa, jeśli nie zapewniasz jej dostępu do powietrza. Co więcej, pozwalasz, by zanieczyszczenia pozostawały na jej powierzchni przez wiele godzin.
Prosisz się o zmarszczki
Jeśli nosiłaś makijaż przez wiele godzin, na twojej twarzy znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, których na pierwszy rzut oka nie widać. To nie tylko resztki kosmetyków, ale także kurz, drobnoustroje, bakterie i zarazki. Musisz liczyć się z tym, że regularna rezygnacja z wieczornego oczyszczania twarzy prowadzi do szybszego starzenia się skóry. Aż prosisz się o zmarszczki, przebarwienia, zatkane pory i wypryski.
Skutecznie zatykasz pory
Wszystkie wiemy, co się dzieje, gdy pory są zatkane. Wiedzą o tym także producenci kosmetyków, dlatego starają się tworzyć takie produkty, który nie powodują tego problemu. Jeżeli kładziesz się spać w makijażu, pory na twojej twarzy z całą pewnością się zatkają. W efekcie możesz nabawić się podrażnień, krost, a nawet trądziku. Najgorsze jest to, że zmiany skórne pojawiają się dość szybko, ale dużo czasu zajmuje później doprowadzenie cery do ładu.
Podrażniasz oczy
Problemy skórne i zatkane pory to jedno. Znacznie gorsze może być to, co stanie się z twoimi oczami, jeśli nie zmyjesz makijażu wokół nich. Te wszystkie drobne cząsteczki (np. tuszu), które dostają się do oka mogą podrażnić lub uszkodzić rogówkę. Poza tym może dojść do zapalenia spojówek czy skóry wokół oczu. Nie wspominając już o tym, że zasypianie w makijażu sprzyja powstawaniu kurzych łapek.
Niszczysz kolagen, zawarty w skórze
I znów wracamy do tych okropnych zanieczyszczeń. Czy wiesz, że uszkadzają one także włókna kolagenowe w skórze? A to właśnie odpowiadają za jej sprężystość i jędrność. Daily Mail przeprowadził w 2013 roku eksperyment z kobietą, która nie myła twarzy przez miesiąc. Każdego dnia nakładała nowych makijaż, nie oczyszczając wcześniej skóry. Co się stało? Jej twarz w ciągu miesiąca postarzała się o 10 lat.
Ryzykujesz zdrowiem
Jeżeli na twojej twarzy pojawił się pryszcz, zapewne zamaskujesz go korektorem? Pamiętaj, by potem zbyć dokładnie kosmetyk z twarzy. Pryszcze, wypryski i rozdrapane krostki to idealne wrota dla drobnoustrojów. Może dojść do zakażenia, jeśli uszkodzona skóra będzie miała styczność z zarazkami, które niewątpliwie znajdują się na twarzy po całym dniu.
Makijaż może powodować podrażnienia
Niektóre kosmetyki zawierają wiele alergenów, inne są perfumowane. Znajdą się też takie, których skład pozostawia wiele do życzenia. Generalnie, im krócej będą na skórze, tym lepiej. Staraj się zmywać makijaż tak szybko, jak to możliwe. Może tuż po przyjściu do domu?
Możesz stracić rzeczy
Wyobraź sobie, jak twoje długie, sztywne od tuszu rzęsy trą o poduszkę. A potem się dziwisz, że wypadają i kruszą się? Jeśli regularnie rezygnujesz z demakijażu, twoje rzęsy niedługo mogą wyglądać naprawdę koszmarnie.
Będziesz mieć brzydkie usta
Znajdą się i takie panie, które zasypiają ze szminką na ustach. Aż strach pomyśleć, co się dzieje, gdy kosmetyk rozsmaruje się na twarzy i poduszce. Wosk zawarty w szmince może powodować zaskórniki wokół ust. Przyznasz, że takie guzki nie wyglądają estetycznie? Warto pamiętać, że tego typu kosmetyki wysuszają delikatną skórę, dlatego licz się z tym, że twoje wargi będą suche i spierzchnięte.
Źródło: Bolde