Go to content

Piękna cera na talerzu. Co jeść, by cieszyć się jej dobrą kondycją?

Fot. iStock / anandaBGD

Nadszedł idealny czas, by lepiej zadbać o stan swojej cery. Nie szkodzi nam już zimno, przegrzane powietrze w domach i ubogie w moc naturalnych witamin dania. Ciepłe miesiące obfitują w wysyp warzyw i owoców, z których powinnyśmy teraz czerpać garściami. Poza tym, słoneczne dni i piękna pogoda zachęcają do  zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na zdrowie, figurę i stan oraz wygląd cery. Dotleniona i odżywiona cera, to jest to, czego potrzebuje każda kobieta. 

To, co ląduje na talerzu, ma wpływ na cerę tak istotny, jak kremy, których używamy. Dobrze jest wspierać pielęgnację z zewnątrz, dostarczając z pożywieniem cennych dla skóry składników.

Substancje, które kocha twoja cera

Dobre tłuszcze

Nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzą w skład błon komórkowych i mają ogromny wpływ na przyspieszenie regeneracji skóry. Staje się ona odporniejsza na czynniki zewnętrzne, takie jak niskie temperatury czy  szkodliwe promieniowanie słoneczne, które negatywnie wpływają na kondycję i wygląd skóry. Kwasy omega-3 wykazują  właściwości przeciwzapalne, zmniejszają zaczerwienienia, podrażnienia i polecane są szczególnie osobom cierpiącym na alergie i schorzenia skóry. Jeśli chcesz nakarmić skórę nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, włącz na stałe do swojej diety tłuste morskie ryby jak łososia, makrelę czy sardynki. Kwasy znajdziemy także w olejach roślinnych (rzepakowym, lnianym, sojowym), oraz w orzechach włoskich i żółtkach jajek.

Antyoksydanty

Czyli osławiona broń przeciw szkodliwemu działaniu wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają kod genetyczny komórek, powodując niebezpieczne zmiany. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) w których skład wlicza się szeroka grupa różnych witamin, związków i polifenoli, usuwają wolne rodniki, wzmacniają ochronę skóry przed promieniowaniem UV, działają przeciwzapalnie. Najwięcej ich znajduje się w jeżynach, aroniach, jagodach, porzeczkach, żurawinie, jagodach goji i acai, malinach, kakao, fasoli, karczochach, jabłkach, śliwkach, czereśniach, wiśniach, pomidorach, arbuzach oraz w winie. Dostarczają je również takie przyprawy jak goździki, oregano, rozmaryn, tymianek, cynamon.

Koenzym Q10

Jest on niezwykle potrzebny do funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Koenzym Q10 bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, dotlenienia je, chroni przed wpływem wolnych rodników. Organizm potrafi samodzielnie wytwarzać koenzymu Q10, jednak z wiekiem możliwości jego syntezy spadają, także przez chroniczny stres. Głównym źródłem koenzymu jest mięso, szczególnie surowe, przede wszystkim serce, nerki, wątroba. Duże ilości znajdują się w rybach (sardynki, makrela, łosoś). W minimalnych ilościach znajduje się on także w owocach i warzywach.

Witamina E

Wykazuje silne działanie przeciw wolnym rodnikom, powstrzymuje starzenie się komórek organizmu. Ochrania włókna kolagenowe, łagodzi skutki promieniowania UV, ujędrnia i uelastycznia skórę. Najwięcej tej witaminy młodości, zawierają następujące produkty: olej z zarodków pszennych, olej słonecznikowy, rzepakowy, orzechy arachidowe i pistacjowe, dynia, pestki, migdały, liście pietruszki, papryka czerwona, otręby pszenne, wędzony węgorz.

Witamina A

Witamina A występuje w formie retinolu (pochodzenie zwierzęce) lub karotenu (pochodzenie roślinne). Jest ważną witaminą utrzymującą dobrą kondycję skóry, włosów, paznokci. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, spowalnia starzenie, wzmacnia włókna kolagenu i elastyny w skórze. Pomaga skórze w zachowaniu nawilżenia, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i miękka. Karoten znajdziemy w marchwi, kapuście włoskiej, pietruszce, szpinaku, botwinie, zielonej cebuli, dyni, jarmużu, morelach, sałacie, brzoskwiniach. Z kolei retinol dostarczymy wraz ze spożyciem jajek, masła, wątróbki.

Witamina C

Witamina C bierze udział w wytwarzaniu kolagenu i utrzymaniu jego wysokiego poziomu, wpływa przyspieszenie gojenia się ran. Zapobiega powstawaniu siniaków i krwawień. Witaminę C zawierają: papryka, natka pietruszki, ziemniaki, kapusta, brukselka, szpinak, kalafior, brokuł, zielony groszek, kalarepa, pomidory, cytrusy, melony, jabłka, ananasy, truskawki, porzeczki czarne i czerwone, jagody, maliny, czarny bez, żurawina, kiwi. Jej źródłem jest większość warzyw i owoców.

Witaminy z grupy B

Witaminy z tej grupy (B1, B2, PP, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, PABA, B10,  B12, B13, B15, B17) poprawiają stan skóry, włosów i paznokci,  przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają powstawaniu zajadów, pomagają w walce ze stanami zapalnymi skóry. Witaminy z grupy B możemy dostarczyć organizmowi wraz ze spożyciem dyni, słonecznika, sezamu, orzechów brazylijskich, warzyw strączkowych, awokado, łososia, drożdży, mleka oraz jaj.

Krzem i cynk

Krzem pływa na ujędrnienie skóry, zapobiegają zmarszczkom, a cynk wspiera produkcję kolagenu. Pozostałe mikro i makroelementy (selen, wapń, miedź, żelazo) doskonale wpływają na kondycję skóry, poprawiając jej koloryt, poprawiając elastyczność i gładkość, zapobiegają występowaniu zmianom skórnym. Włącz do diety orzechy, ryby, owoce morza, kiełki, tofu, jaja, pestki dyni, otręby, produkty pełnoziarniste, bataty, awokado, wątróbka.


źródło: womenshealth.plporadnikzdrowie.pl