Dieta Zdrowie

Siedem błędów, które najczęściej popełniamy niszcząc nasz związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 grudnia 2019
Fot. iStock/iTref
 

Nasze szczęście nie powinno zależeć wyłącznie od tego, czy jesteśmy w związku. Prawda jest jednak taka, że jesteśmy z pewnością szczęśliwsi mając z kimś bliską i bezpieczną więź. Nie zawsze się jednak udaje zbudować zdrową relację. Dlaczego? Bo bywa, że popełniamy kilka podstawowych błędów. Mamy jednak dla was dobrą wiadomość – błędy są po to, żeby je naprawiać, uczyć się na nich, by już nigdy ich nie popełniać.

Siedem błędów, które najczęściej popełniamy w związku

Nie bój się myśleć, co będzie, gdy go zabraknie

W miarę dojrzewania związków rutyna wkrada się w codzienność. Bywa, że czasami zaczynasz się zastanawiać, jakby twoje życie wyglądało bez niego. Nie ma w tym nic złego. Zacznij myśleć o tym, jak wyglądałby twój dzień, weekend, co byś robiła, gdyby go nie było. Często takie myśli pozwalają zrobić krok do przodu, uzmysłowić swoje uczucia, kto wie, może troskę o partnera, potrzebę bycia blisko niego. Warto sobie uświadomić, że ktoś, kto jest przy nas na co dzień, wcale nie musi być na zawsze…

Nie bój się, że on odejdzie

Ciągłe wątpliwości, upewnianie się, czy on na pewno nie odejdzie, czy na pewno mu na nas zależy, nie jest niczym dobrym dla związku. Ci, którzy są niespokojni w swojej relacji, mogą stać się tak przywiązani i zależni, że tylko odstraszą od siebie partnera. Powiedz wyraźnie o swoich obawach, ale też pracuj nad tym, by one nie wzięły góry nad twoimi dobrymi uczuciami. Zastanów się, czy on dzwoni, pyta, co u ciebie, troszczy się. Bądź uczciwa wobec siebie i wobec niego. Zastanów się, czy twoje oczekiwania nie są zbyt odrealnione i czy nie potrzebujesz pomocy, by zrozumieć swój lęk przed odrzuceniem i móc nad nim zapanować.

Nie wyjawiaj waszych tajemnic

Jeśli partner mówi ci coś w zaufaniu, to nie powtarzaj tego znajomym, przyjaciołom, komuś z rodziny, bo nigdy nie wiesz, czy przypadkiem ktoś się nie wygada. Nie przekaże czegoś dalej, a kiedy wróci to do twojego partnera, może zachwiać w posadach jego zaufanie do ciebie. Nie ma nic gorszego, niż utrata zaufania, a nawet uszczerbek na nim. On mówi coś ważnego tylko tobie, bo ci ufa, bo wierzy, że z nikim nie będziesz o tym rozmawiać. Nie zawiedź go.

Nie narzekaj na niego w obecności znajomych

Wyobrażasz sobie, że on ze swoimi kolegami z pracy rozmawia na twój temat mówiąc, że bałaganisz, że za dużo gadasz, że kiepsko gotujesz? To teraz pomyśl, jak on by się poczuł, gdyby usłyszał, jak na niego narzekasz w towarzystwie. Umiesz powiedzieć mu to, co cię w nim denerwuje, co się irytuje coraz bardziej? To jedno. A drugie – jeśli tylko na niego narzekasz, nie potrafisz w końcu dostrzec się na jego dobrych cechach, a może właśnie na nich warto by było się skupić.

Nie bądź pasywno-agresywna

Istnieją niezliczone sposoby na pasywną agresję w związku. Od rzekomego „zapominania” o zrobieniu czegoś, o co partner cię prosił, po… cóż lista jest nieograniczona. Wydaje nam się, że jak coś przemilczymy, udamy, że nic się nie stało, to samo się rozmyje. Nic bardziej błędnego, tłumione emocje są źródłem pasywnej agresji, bardzo często nieuświadomionej. Celowe wyłączanie budzika, niezrobienie mu kawy (ups, zapomniałam), nieodebranie telefonu i inne „złośliwości” mogą być reakcją na pewne sytuacje, z którymi boisz się skonfrontować. Uwierz, rozmowa jest lepsza od unikania konfliktu. Wcześniej czy później taktyka unikania odbije się źle na twoim związku.

Nie spychaj go na dalszy plan

Kiedy myślisz o ważnych osobach w twoim życiu, na którym miejscu jest twój partner? Często, gdy w związku pojawiają się dzieci, to one stają się naszym numerem jeden. I jest to zrozumiałe. Podobnie, gdy na pierwsze miejsce wysuwają się przyjaciele, rodzina. Przechodzimy różne etapy w naszym życiu, ale uświadomienie sobie, gdzie umieszczamy na tej liście naszego partnera może otworzyć nam oczy, jak go postrzegamy i jak on może czuć się w związku z nami. Pomyśl, czy wychodząc razem, by spotkać się ze znajomymi, poświęcasz mu swoją uwagę, czy rozmawiacie nie tylko o domowych obowiązkach, dzieciach. Jeśli traktujesz go jak stały mebel w twoim życiu, on może czuć się niedoceniany, lekceważony, a na tym trudno nadal budować zdrowy związek.

Nie daj się przytłoczyć poczuciu beznadziejności

Związek przechodzi kryzysy, nie ma takiego, który od początku do końca jest idealny. My się zmieniamy, zmienia partner, dynamika wspólnej relacji. Lista powodów, przez które czujemy się beznadziejnie w związku może być różna i na przykład zawierać zdradę, oszustwo, różnice osobowości, różnice w oczekiwaniach i wyznaczanych sobie celach albo po prostu nieporozumienia, które z czasem przeradzają się w otwartą wojnę. Jeśli pozwolisz się pochłonąć uczuciu beznadziejności, nic was nie uratuje, ale możesz spróbować naprawić swój związek. Często jego obraz fałszują nam zniekształcenia poznawcze, jak choćby przekonanie, że to jak źle jest teraz, zawsze już będzie, że życie powinno być wolne od zmartwień, a drobne nieporozumienia odzwierciedlają podstawowe wady w perspektywie prawdziwej intymności par. Złap je, dostrzeż i odrzuć, by móc się skupić na pozytywnych aspektach swojego związku.


Dieta Zdrowie

Żaden bocian do nas nie doleciał. Dziś naszym marzeniem jest adopcja. Akcja List do Mikołaja

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 grudnia 2019
Fot. iStock

Drogi Święty Mikołaju!31

Pamiętam jak jako dziecko podekscytowana czekałam na Twoje przyjście z nosem przyklejonym do szyby. Ale wówczas wydawałeś mi się bardzo tajemniczym gościem, ktory zostawiał słodkości i prezenty, ale znikał nim zdążyłam się przywitać.  Kiedyś jednak się zjawiłeś. Przyznam, byłam przerażona brodą, niskim tubalnym głosem, rózgą i pytaniem, czy byłam grzeczna. Nie odważyłam się usiąść Ci na kolanach, tylko przycupnęłam na podłodze, w bezpiecznej odległości, co pozwoliło mi na pewna obserwację. Otóż Twoje bose stopy w sandałach bardzo przypominały nogi i kapcie mojego taty. To wzbudziło we mnie zrozumiałe podejrzenia i ostatecznie doprowadziło do utraty wiary w Ciebie Mikołaju.

Dziś, gdy to piszę jestem już od dawna Dużą Dziewczynką, jednak wracam do tej utraconej dziecięcej ufności i szczerej wiary. Nie proszę o rzeczy materialne, choć zawsze coś by się przydało. Proszę zwróć utracony czas.

Od zawsze chciałam mieć rodzinę. Męża, trójkę lub czwórkę dzieci i dom pełen ciepła i miłości, których sama nie zaznałam. Przez wiele lat bezskutecznie staraliśmy się o dzieci, ale żaden bocian do nas nie doleciał. Dziś naszym marzeniem jest adopcja.

Prószę dodaj nam sił do wykończenia budowanego domu i napełnij nadwątloną nadzieję, aby przyszłe święta nie były juz tylko we dwójkę, ale przepełniał je dziecięcy gwar i tupot bosych stóp

Joanna

 

AKCJA LIST DO MIKOŁAJA

Napisz swój „List do Mikołaja” i wyślij go do nas. Nadesłane listy będziemy publikować na łamach Ohme.pl, a wybrane z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „List do Mikołaja” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Więcej o akcji przeczytasz tutaj:

3 x  jeden dowolny kurs online 

www.przedsiebiorczoscjestkobieta.pl

www.trappa.pl

/piaseckadanuta

/danuta.piasecka/

Celem Projektu jest pomoc kobietom w odnalezieniu pomysłu na siebie i własny biznes, podniesieniu samooceny oraz odkryciu własnej definicji szczęścia.  To również miejsce wsparcia kobiet w procesie zmian, pomocy przy budowaniu biznesu od podstaw (lub rozwoju firmy) oraz motywowania w dążeniu do wyznaczonych celów.
Biorąc udział w Projekcie otrzymujesz:
– 4 szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji osobistych,
– 16 webinarów,
– 4 kursy on-line,
– szkolenie stacjonarne „Jak założyć i rozwijać bloga?”,
– szkolenie stacjonarne „Zawód trener”,
– wsparcie doradcze,
– udział w uroczystej gali kończącej Projekt.

 

1 x Żółty golf z wełną Warmest Sounds*

Fot. Materiały prasowe

Tyle słońca w całym mieście! I to nie tylko ze względu na kolor. Niezależnie od tego, czy wybierzesz musztardowy, słoneczny żółty, czy beżowy lub szary – przyjemne ciepło wełny i kaszmiru Cię otuli. Z tym swetrem nie będziesz chciała się rozstać!

1 x Błękitna szmizjerka oversize Memories*

Fot. Materiały prasowe

Szmizjerka oversize Memories ma kołnierzyk koszulowy, kieszonki ozdobne z przodu i tradycyjne po bokach, a w talii pasek. Ale możesz też zakładać ją bez niego. Długi rękaw zakończyliśmy mankietami. Choć ten model wywodzi się z męskiej garderoby, to postanowiliśmy zmodyfikować jej krój na subtelnie kobiecy. Pasuje do wielu stylizacji!

1 x Beżowa szmizjerka oversize Memories*

Fot. Materiały prasowe

Punkt obowiązkowy szafy kapsułowej! Sukienkę typu szmizjerka Memories możesz nosić na nieskończenie wiele sposobów. Brzmi jak ideał? Wszystkie nasze produkty projektujemy i szyjemy w Polsce!

1 x Dwustronna spódnica Coconut*

Fot. Materiały prasowe

Dwustronna spódnica Coconut może być noszona z guzikami z przodu lub z tyłu. Mięsisty, dość gruby materiał sprawdzi się idealnie podczas jesiennej słoty. Nazwa tego modelu pochodzi od guzików, które są eko, wykonane z kokosa!

1 x Sweter z kaszmirem i wełną Calm Day*

Fot. Materiały prasowe

Luźny, oversize’owy krój pasuje zarówno do wąskiej spódnicy z guzikami, jak i tej rozkloszowanej, uszytej z koła. Subtelnie opadające ramiona dodają całości odrobinę sensualnego charakteru. Sweter Calm Day to idealny wybór dla fanek klasyki w nowoczesnej odsłonie!

www.veva.com.pl

/vevacompl

/vevapl

Veva towarzyszy Ci na co dzień i w najważniejszych momentach życia. Nie kreujemy mody do której to Ty się musisz dostosować. Tworzymy ubrania, dopasowujące się do Ciebie. W myśl idei szafy kapsułowej nasze kolekcje możesz dowolnie ze sobą łączyć, budując własny styl.

Moda według marki Veva wynika z podejścia in-between – bycia między trendami, a klasyką, codziennością i okazją, prostotą formy i ekskluzywnością tkaniny. Kluczowe jest ujęcie jej w kontekście całości – komponowania kompletnych stylizacji, a jednocześnie cieszenia się pojedynczymi, ulubionymi elementami. Nosisz to, co lubisz. A ona jest dla Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!

Wszystkie produkty projektujemy i szyjemy w Polsce.


5 x bezprzewodowe słuchawki w stylu retro – Panasonic HTX90, kolor granatowy

Bezprzewodowe słuchawki nauszne w stylu retro, z funkcją aktywnej redukcji szumów, 40-milimetrowymi przetwornikami i filtrem Acoustic Bass Control.

  • Kultowy design w stylu retro nawiązuje do ponadczasowego, uniwersalnego wyglądu słuchawek studyjnych.
  • Połączenie stylu retro i nowoczesności – elegancki wygląd podkreślający ponadczasowy charakter.
  • Odetnij się od hałasu – redukcja szumów, która sprawdzi się każdego dnia. Dzięki funkcji redukcji szumów (Active Noise Cancellation) słuchawki dokładnie izolują dźwięki z zewnątrz, co pozwala cieszyć się wyrazistym dźwiękiem nawet w głośnym otoczeniu.
  • Potężny, wzmocniony bas – podbicie basów. Użyj przycisku podbicia basów, aby dodatkowo wzmocnić niskie tony – tak jak za pomocą korektora, lecz znacznie wygodniej.
  • Szybkie ładowanie. Dzięki dołączonemu do zestawu kablowi USB pełne ładowanie słuchawek trwa tylko 4 godziny. Już kilkanaście minut wystarczy, by naładować baterię do poziomu wystarczającego na kilka godzin bezprzewodowego słuchania muzyki.
  • Czas pracy do 24h. Wydajny akumulator pozwala słuchać muzyki bez kabla nawet przez 24 godziny. A gdy bateria się rozładuje, możesz podłączyć słuchawki za pomocą dołączonego przewodu audio.
  • Przetworniki HD. Słuchawki zostały wyposażone w potężne, 40-milimetrowe przetworniki, które zapewniają zrównoważony dźwięk o mocnych basach i krystalicznie czystych wysokich tonach. Filtr Acoustic Bass Control dodatkowo optymalizuje przepływ powietrza wokół przetworników.

www.panasonic.com

/PanasonicPolska

/panasonicpolska


 

3 x koktajl Formuła 1 Herbalife Nutrition o smaku mięty z czekoladą

Formuła 1 zapewnia wygodę, odżywianie i przyjemność smaku – wszystko w formie jednego koktajlu.

Idealna kompozycja białka wysokiej jakości, błonnika, witamin i składników mineralnych – nie musisz już dłużej wybierać między zdrowym posiłkiem a wygodą, ponieważ koktajl Formuła 1  przyrządzisz łatwo i szybko!

•  Dostarcz swojemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych, nie rezygnując ze swoich preferencji lub wymogów diety. Składniki F1 o smaku mięty z czekoladą pochodzą ze źródeł odpowiednich dla wegan.  Koktajl nie zawiera glutenu ani sztucznych aromatów.
•  Formuła 1 to zamiennik posiłku zawierający kluczowe makro- i mikroskładniki odżywcze, w tym dużo białka przyczyniającego się do wzrostu masy mięśniowej, oraz dodatek składników roślinnych i ziołowych.
•  Delektuj się koktajlem Formuła 1 jako pożywnym śniadaniem, obiadem lub kolacją, by wspierać swój aktywny styl życia i realizację celów związanych z zarządzaniem masą ciała*.
•  Zawiera 25 witamin i składników mineralnych, m.in. witaminę D, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, oraz witaminę C przyczyniającą się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

www.herbalife.pl

HerbalifePolska/

herbalife_polska/

Akcja trwa od 1 do 24.12.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 4.01.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


* w wybranym przez Laureata rozmiarze

 

 


Zobacz także

Dieta dla oczu? Co jeść, by dbać o wzrok?

Masaż Lomi Lomi

Masaż Lomi Lomi – równowaga między ciałem, duszą i umysłem. Na czym polega i komu jest szczególnie polecany?

Dieta bezglutenowa - zasady, produkty zakazane i dozwolone

Dieta bezglutenowa – co wolno jeść, a co jest zakazane? Kto powinien stosować ten rodzaj diety?