Lśniące, mocne i piękne włosy to marzenie większości z nas. Jednak by cieszyć się silnymi włosami musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jak wzmocnić osłabione włosy?
Jak wzmocnić osłabione włosy?
Masuj skórę głowy
Regularne masaże skóry głowy zwiększają przepływ krwi do meszków włosowych. Masaże pobudzają odrost włosów i przyczyniają się do zmniejszenia ich wypadania. Masaż najlepiej wykonywać podczas mycia włosów. Kluczową rolę odgrywa tutaj jego kierunek – zawsze masujemy od czoła w kierunku potylicy, co jest zgodne z kierunkiem odpływu limfy. Nie ma wątpliwości – to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
- POLECAMY: Oczyszczający ziołowy szampon do włosów
Nawilżaj i odżywiaj włosy
Regularne odżywianie i nawilżanie włosów przywróci im blask i sprawi, że będą wyglądały zdrowiej. Doskonale sprawdzą się zarówno gotowe maski dostępne w drogerii lub aptece, jak i te przygotowane w warunkach domowych. W skład najprostszej, ale bardzo skutecznej domowej maski wchodzi żółto jaja, olej i kilka kropli soku z cytryny. Maskę nakładamy na wilgotne włosy i pozostawiamy na 20-30 minut, po czym dokładnie myjemy głowę szamponem. Świetnie sprawdzi się również miód, który zregeneruje łamliwe, zniszczone i suche włosy. Miód wmasowujemy w wilgotne włosy i pozostawiamy na 15-20 minut. Potem głowę myjemy jak zwykle.
Olejuj włosy
Olejowanie to jeden ze sposobów wzmocnienia osłabionych włosów. Olejowanie poprawia kondycję włosów, dodaje im blasku, zdrowia i sprężystości. Kluczową rolę odgrywają oleje użyte do zabiegu, które domykają łuski włosa, nawilżają i blokują utratę wilgoci. Czym dokładnie jest olejowanie? To nic innego jak nakładanie oleju na całej długości włosów. Tajemnica tkwi w oleju. Do włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzi się ten z pestek winogron, pestek dyni, czarnuszki, czy olej lniany. Z kolei do średnioporowatych można wykorzystać olej z rokitnika, słonecznikowy, ryżowy lub oliwę z oliwek. Osoby z włosami nikoporowatymi do pielęgnacji mogą użyć oleju kokosowego.
Zobacz również: Olejek z oregano – piękna skóra i włosy
Przygotuj płukankę z pokrzywy
To kolejny skuteczny sposób by wzmocnić osłabione i wypadające włosy. Pokrzywa zmniejsza łamliwość włosów, przywraca im blask i sprawia, że mniej wypadają. Jak przygotować płukankę z pokrzywy? Cztery łyżki suszu zaparzamy w litrze wrzącej wody. Ostudzonym naparem płuczemy włosy.
Podcinaj końcówki
By uniknąć rozdwojonych końcówek, podcinaj włosy co 8-9 tygodni. Dzięki temu włosy będą wyglądały bardziej świeżo i zdrowo. Jeśli twoje włosy mają skłonność do rozdwajania się na końcach, zabieg można wykonywać nawet co 5-6 tygodni.
Nie związuj włosów gumką
Zamiast ciasno upiętych fryzur, jak najczęściej noś rozpuszczone włosy. Najważniejsze byś nie związywała ich na noc, a pozwoliła im swobodnie odpocząć.
Czesz delikatnie
By ograniczyć wypadanie i łamliwość włosów koniecznie należy zwrócić uwagę na sposób czesania. Do czesania używaj tylko dobrej szczotki, nie szarp włosów, a delikatnie rozczesuj pojedyncze pasma. Rozczesywanie zaczynamy od końcówek, a dopiero stopniowo przesuwamy się do czubka głowy.
Zdrowo się odżywiaj
Odpowiednio dobrana i zbilansowana diera ma istotne znaczenie, jeśli chcemy wzmocnić i odbudować zniszczone włosy. W codziennym menu nie powinno zabraknąć zdrowych kwasów tłuszczowych, żelaza, a także warzyw i owoców. Ze spożywania produktów przetworzonych, dużej ilość cukru i tłuszczy lepiej zrezygnować.
Przyjmuj suplementy
By wzmocnić włosy, szczególnie po ciąży, karmieniu piersią czy po chorobie, zdrową i pełnowartościową dietę można uzupełnić suplementami zawierającymi witaminy i minerały korzystnie wpływające na kondycję włosów. Najlepiej wybierać produkty zawierające witaminy z grupy B, C, E a także żelazo, cynk, krzem i biotynę.