Go to content

Olej rycynowy – jak stosować ten naturalny specyfik na twarz, włosy i paznokcie?

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie
Fot. iStock

Olej rycynowy jest naturalnym produktem, który cieszy się zainteresowaniem ze względu na liczne zastosowania pielęgnacyjne oraz lecznicze. Jest niedrogi, prosty w zastosowaniu i przez wiele osób chwalony za swoją skuteczność. Jak stosować olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie?

Olej rycynowy — pochodzenie

Olej rycynowy (olej rącznikowy) to tłuszcz roślinny, który wytłacza się z nasion rącznika pospolitego. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce i Indiach. Olejek znany od starożytności cieszył się dużym powodzeniem w ludowej medycynie i pielęgnacji, i stosowany nieustannie, także dziś.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne znalazł on szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Można stosować go samodzielnie, jak i łączyć z innymi olejkami pielęgnacyjnymi, występuje również w składzie wielu kosmetyków czy olejków do masażu. Olej rycynowy nietrudno rozpoznać. Jest dość gęsty, w kolorze białym lub jasnożółtym, ma charakterystyczny, delikatny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, jest bardzo tani — za niewielką buteleczkę, która może posłużyć dość długo (zazwyczaj oleju stosuje się niewiele), trzeba zapłacić kilka złotych.

Olej rycynowy — skład

W jego składzie znajdują się glicerydy kwasu rycynowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego. Nie brakuje w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6, witaminy E i A, różnych minerałów, a także białka.

Co ciekawe,  poza dobroczynnymi substancjami, zawiera on także dwie substancje toksyczne – rycyninę oraz rycynę. Aby usunąć obie substancje ze składu, olej rycynowy najpierw tłoczony jest na zimno, a następnie poddaje się go  wygotowaniu w wodzie, co czyn i go bezpiecznym w zastosowaniu.

Olej rycynowy — zastosowanie  dla urody i zdrowia 

Olej rycynowy na twarz

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym olej rycynowy stosowany jest często na twarz, celem leczenia różnych schorzeń skórnych, takich jak: łuszczyca, trądzik, przesuszona skóra, oraz oparzenia słoneczne. Stosuje się go również do walki z kurzajkami, grzybicą, oraz trądzikiem. Można wykorzystać do okładów — wystarczy zanurzyć czysty wacik w oleju rycynowym i przyłożyć go bezpośrednio na wyprysk lub problematyczny rejon skóry. Taki okład zostawia się na godzinę. Wypryski można bezpośrednio smarować punktowo olejem rycynowym, nałożonym na czysty palec lub patyczek kosmetyczny. Należy go stosować go w małych dawkach na twarz. Jego silne nasycenie może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

Fot. iStock

Zapobiega powstawaniu zmarszczek

Olej rycynowy wpływa na wzmocnienie produkcji kolagenu oraz elastyny w skórze. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i zmiękczona. Przez wiele kobiet jest traktowany jako naturalny specyfik do opóźniania procesu powstawania zmarszczek. Efekt ujędrnionej, młodziej wyglądającej skóry można uzyskać jedynie dzięki regularnej pielęgnacji, np. nakładając niewielką ilość olejku na newralgiczny fragmenty skóry, na noc.

Leczy trądzik

Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym działa niszcząco na bakterie powodujące trądzik. Najlepiej pozostawić posmarowane nim wypryski na całą noc, a rano zmyć twarz odpowiednim preparatem do cery trądzikowej. Sposób może pomóc przy niewielkim natężeniu problemu. Zaawansowany trądzik należy leczyć pod okiem lekarza dermatologa.

Redukuje blizny i rozstępy

Olej rycynowy jest popularny wśród kobiet w ciąży i po ciąży, które stosują go, by zapobiec wystąpieniu rozstępów lub spłycić już istniejące. Często sięgają po niego także osoby, które w sposób naturalny chciałyby zniwelować występujące na ciele blizny. Pozytywny skutek może przynieść długotrwałe stosowanie.

Olej rycynowy na włosy 

Wiele naturalnych receptur zaleca stosowanie oleju rycynowego jako produktu przyspieszającego wzrost włosów. Olej rycynowy odżywia włosy i wspiera ich wzrost przez to, że pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych jest lepszy. Kwasy tłuszczowe omega-6, których tu nie brakuje, dobrze wpływają na kondycję skóry głowy. Można wmasować lekko podgrzany olejek (będzie łatwiejszy do wsmarowania) w skórę głowy i pozostawić go na kilka godzin lub całą noc. Dobrze owinąć włosy najpierw foliowym czepkiem, a następnie ręcznikiem, by w cieple substancje odżywcze lepiej wchłaniały się przez skórę. Można dodać kilka kropel olejku do szamponu, by włosy nabrały blasku, ale nie stały się przeciążone. Olej rycynowy na włosy stosuje się także jako sposób wzmocnienia ich końcówek, by się nie rozdwajały i nie łamały. W tym przypadku można kropelkę oleju wetrzeć w końcówki włosów tuż po ich umyciu.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na rzęsy i brwi

Dzięki temu, że wspiera wzrost włosów, olej rycynowy może być także stosowany do wzmocnienia brwi i rzęs. Może chronić je przed nadmiernym wypadaniem i łamliwością. Stosowanie polega na naniesieniu oleju na brwi i rzęsy, np. przy pomocy patyczka kosmetycznego lub czystej szczoteczki do rzęs, i pozostawienie go na całą noc. Ten sposób ten należy powtarzać regularnie wieczorem, do chwili zauważenia poprawy.

Na mocne paznokcie

Olejek rycynowy to roślinny specyfik stosowany jako naturalny sposób na wzmocnienie paznokci. Dzięki obecnej w jego składzie witaminie E końcówki płytek są mocniejsze, rzadziej się rozdwajają. A zobaczyć efekty, należy przez co najmniej dwa miesiące wmasowywać olejek w płytki paznokci.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na zaparcie

Przy zaparciach można wspomóc się przeczyszczającym działaniem olejku rycynowego. 1-2 łyżeczki oleju skutecznie pobudzą perystaltykę jelit i zmniejszą wchłanianie wody w jelitach, stąd wypróżnianie jest łatwiejsze. Efektu przeczyszczający powinien nastąpić po ok. 3 godzin od zastosowania olejku. Mimo skuteczności, tego sposobu nie można stosować nagminnie — to raczej możliwość pozbycia się uciążliwego zaparcia, które może pojawić się raz na jakiś czas.

Olej rycynowy — przeciwwskazania  

Olejek rycynowy nieczęsto powoduje działania niepożądane, ale należy mieć świadomość możliwości ich wystąpienia.

Należą do nich:


  • wysypka skórna

Oleju rycynowego nie należy samodzielnie stosować wewnętrznie u dzieci do 7 roku życia, oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. U małych dzieci można go podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy zostanie uznana taka konieczność. Nie należy także stosować olejku, gdy występują bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie. Istniejące stany zapalne przewodu pokarmowego również stanowią przeciwwskazanie do tego.

źródło:  naturaonline.pl   www.olej.edu.plpieknojestwtobie.com