Lifestyle

List otwarty do moich wnuków: 10 rzeczy, które chcę, aby wiedzieli

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 stycznia 2021
Fot. iStock
 

Nachodzi taki moment w każdej relacji, kiedy uświadamiamy sobie, że nie będziemy z kimś na zawsze, że kiedyś nas zabraknie. Pewna babcia postanowiła napisać list do swoim wnuków, aby to, co chciała im podarować, nie zginęło, gdy jej zabraknie. Przeczytajcie koniecznie.  „Dzieci są żywymi wiadomościamiktóre wysyłamy w przyszłość, w przyszłość, której my już nie zobaczymy”- Neil Postman.

Żyj na własnych warunkach

Każdy z nas ma wyjątkowe dary i talenty, więc chwyć mocno wszystko to, co jest w Tobie wyjątkowe. W miarę dorastania poznasz te talenty i rozwiniesz pasje – cel życiowy i cele, które chcesz osiągnąć.

Jeśli chcesz być malarzem, maluj.

Jeśli chcesz być nauczycielem, nauczaj.

A jeśli chcesz być przedsiębiorcą, bądź.

Zdecyduj, co jest dla ciebie ważne i zrób to!

Cokolwiek robisz – włóż w to swoje serce

Cokolwiek zdecydujesz się zrobić w swoim życiu, ważne jest, abyś robił to całym serce, szczerze i włożył w to całego siebie. Nie powstrzymuj się od miłości, związków, wymarzonej pracy i zaangażowania w swoją społeczność lub hobby. Daj z siebie wszystko.

Puść hamulce i ciesz się swoim życiem i wszystkim, co robisz. Przekonasz się szybko, że to właśnie dzięki temu, życie jest o wiele przyjemniejsze i możesz z niego wyciągnąć o wiele, wiele więcej.

Bez względu na to, co się z tobą dzieje – weź za to odpowiedzialność

Nawet, jeśli to nie była twoja wina. Zwłaszcza, jeśli to nie była twoja wina, weź odpowiedzialność za naprawienie tego, co się wydarzyło. Życie przynosi nam wszystkim dużo szczęścia, ale też nieustannie nas rani.

Bez względu na to, co się stało, rozwiązanie tego problemu należy do ciebie. To do ciebie należy wyobrażenie sobie, jak powinno być i działanie, by to osiągnąć. Nikt nie zrobi tego za ciebie, a na pewno nie po to, byś ty osiągnął swoje cele.

Tylko tak wydostaniesz się z przeszłości i przeniesiesz się w lepsze miejsce. Ta odpowiedzialność będzie oznaczała głęboką zmianę w twoim życiu. Będziesz bardziej zadowolony ze swoich możliwości, tego, co już masz i gdzie już jesteś.

Ucz się przez całe życie

Zawsze bądź otwarty na uczenie się nowych rzeczy. Bądź ciekawy ludzi, doświadczeń, wydarzeń i odkryć. Bądź ciekawy także przeszłości,  tego, czego możesz się z niej nauczyć. Podejmij tę decyzję – świat zmienia się każdego dnia, zaakceptuj to i zawsze poszerzaj swoje horyzonty.

Chodź na zajęcia, chodź na wykłady, czytaj książki, spędzaj czas z innymi, którzy są zainteresowani tym, kim jesteś. Nie wykluczaj.

Wszędzie są piękni ludzie

Wiele razy w życiu przeprowadzałam się w różne miejsca. Zawsze było we mnie poczucie smutku, kiedy zostawiałam to, co znane i zastępowałam je nieznanym. Trudno było pożegnać się z przyjaciółmi, znajomymi i tym wszystkim, co latami budowałam. Trudno było zacząć od nowa i poznawać nowych ludzi.

Ale dowiedziałam się, że wszędzie są wspaniali ludzie. Ludzi, którzy cię zainspirują i z którymi nawiążesz bliską przyjaźń. Znajdziesz ludzi, których pokochasz i którzy będą cię kochać. Bez względu na to, gdzie się wybierasz, oni już tam są. A kiedy się z nimi zaprzyjaźnisz, poczujesz się, jakbyś ich zawsze znał.

Będą ludzie, których poznanie zajmie ci trochę czasu, i inni, z którymi będziecie dobrymi przyjaciółmi od samego początku.

Zawsze bądź otwarty na to, co może się wydarzyć, a znajdziesz ich wszędzie.

Uczucia są wzajemne, czy ci się to podoba, czy nie

Ktoś zaczyna cię lubić dokładnie w tym samym momencie, w którym ty zaczynasz lubić jego.

To niesamowite. Coś się dzieje, gdy kogoś lubisz. Nie da się tego przecenić. Wzajemne wsparcie i dbanie o siebie. To, że wkładasz w te relację energię i ducha.

Uważam, że to moment, w którym wyślesz do kogoś ciepło i dobro, wraca. Relacja może przekształcić się w silną przyjaźń lub pozostać luźną znajomością, ale będzie niej uczucie wzajemności i szacunku.

I odwrotnie. Ktoś przestaje darzyć cię sympatią w momencie, gdy zaczynasz tracić do niego cierpliwość lub się nim nie interesujesz. Cała wibracja związku zmienia się i napina.

Nie czekaj więc, aż ktoś inny wykona pierwszy ruch. Jeśli kogoś lubisz, bądź zaangażowany, pokaż, że jesteś zainteresowany jego towarzystwem i bądź otwarty na to, dokąd zaprowadzi cię to zaprowadzi.

Spodziewaj się najlepszego

Powiedz TAK życiu i bądź otwarty na nowe doświadczenia. Nie zawsze możesz dostać to, czego chcesz, ale generalnie otrzymasz to, czego oczekujesz.

Śmiej się często

Miej silne poczucie humoru. Śmiech działa leczniczo na ciebie zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Stwarzamy sami tak wiele naszych problemów, traktując je zbyt poważnie. Idź lekko przez życie, dbaj o siebie. Stwórz sobie życie, które cenisz – i śmiej się.

Nie zapomnij o połączeniu z całą naturą

Istnieje siła, energia, którą wszyscy dzielimy, i jest to siła, która łączy nas wszystkich. Jest to źródło, z którego wszyscy pochodzimy i jest to energia, do której wszyscy wrócimy. Nigdy nie zapominaj, że jesteś częścią czegoś duchowego i wiecznego.

Uczyń świat lepszym miejscem

Na tym świecie jest tak wiele uprzedzeń, krytyki i osądów. Nigdy nie rób nic, aby dodać choć kropelkę do tej negatywności. Wykorzystaj swoje naturalne dary i talenty, aby uczynić świat lepszym miejscem.

To naprawdę piękne życie – żyj nim!


Na podstawie: sixtyandme.com

Lifestyle

Dieta OXY – zdrowsza wersja wysokobiałkowej diety Dukana. Na czym polega, jakie ma zalety i wady?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 stycznia 2021
Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania
Fot. iStock
 

Dieta OXY to jedna z diet wysokobiałkowych, dzięki którym można zrzucić nadliczbowe kilogramy. Pomysł na tę dietę można określić mianem zmodyfikowanej i zdrowszej wersji diety Dukana, ale choć założenie i sposób osiągnięcia celu są podobne, to istnieją różnice przemawiające na korzyść diety OXY. Czym dokładnie jest dieta OXY, jak wyglądają jej zasady i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?

Dieta OXY — na czym polega?

Dieta Oxy to dieta opracowana przez dietetyczkę, Patrycję Mazur, dla osób, które chcą dość szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby rozpocząć dietę, należy skorzystać z oferty dostępnej przez internet. Jako że dieta należy do nowocześniejszych pomysłów na odchudzanie, dopasowuje się ją do osobowości osoby odchudzającej. Przed przystąpieniem do diety należy wykonać badanie/test psychologiczny dostępny na stronie poświęconej diecie. Dieta OXY została podzielona na 4 etapy, z których każdy trwa 7 dni.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Etapy diety OXY

 • Etap 1: Detox — to okres potrzebny do wprowadzenia do diety, ma na celu oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn. W tym okresie spożywa się zwiększoną ilość owoców, warzyw i koktajli.
 • Etap 2: Fat burning — jest czasem faktycznego spalania tkanki tłuszczowej. Drugi etap oparty jest na jadłospisie, w którym podstawą jest białko pochodzenia zwierzęcego: mięso, drób, ryby, krewetki, nabiał, oraz specjalny shake żurawinowy, który należy pić codziennie.
 • Etap 3: Step — polega na utrwaleniu spadku masy ciała. W tym czasie dietę z drugiego etapu wzbogaca się o białko pochodzenia roślinnego (nasiona roślin strączkowych).
 • Etap 4: Balance —  białko powinno stanowić 15-20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, resztę węglowodany i tłuszcze. Wracają wcześniej wykluczone z diety owoce i produkty zbożowe.

Po upływie 4 tygodni trwania diety następuje faza wyprowadzająca, która ma na celu utrwalenie nawyków żywieniowych, co pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Później, w przeciwieństwie do diety Dukana, nie trzeba wprowadzać jednego dnia w tygodniu poświęconego wyłącznie produktom bogatobiałkowym. Niemniej konieczne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, dla uniknięcia efektu jojo. Dieta OXY zaleca także aktywność fizyczną, która ma dobry wpływ na przyspieszenie odchudzania.

Dieta OXY — jadłospis

Podstawą diety Oxy są produkty wysokobiałkowe, w tym shake żurawinowy, przygotowany z kefiru, żurawiny i otrąb pszennych. Jego wprowadzenie do diety ma zmniejszyć przykre dolegliwości pojawiające się na diecie wysokobiałkowej, np.: zmęczenie, bóle głowy, zaparcia. Ma on również wesprzeć detoksykację organizmu, dostarczyć antyoksydanty i błonnik. Aby otrzymać dostęp do jadłospisu diety OXY, trzeba zakupić dostęp do diety. Posiłki opierają się na białkowych produktach zwierzęcych i ograniczonych ilości pokarmów węglowodanowych. Jadłospis OXY opiera się na 4 lub 5 posiłkach dziennie, co zależy od wersji pakietu.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Dieta OXY — zalety i wady 

Dieta OXY ma kilka zalet, które sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością. Stosując ją można oczekiwać w krótkim czasie szybkiej utraty nadmiernych kilogramów. Mimo że porównuje się ją do diety Dukana, dieta OXY jest bezpieczniejsza, ponieważ okres spożywania  dużych ilość białka w diecie wynosi 2 tygodnie, a nie kilka miesięcy. Poza tym nie ma to konieczności po zakończeniu diety wprowadzania menu jednego dnia w oparciu wyłącznie o produkty białkowe.

Poza tym większa ilość białka nie tylko wspiera proces odchudzania, ale może zmniejszyć ubytki maty mięśniowej. Pożywienie bogate w białko sprawia, że łatwiej jest kontrolować apetyt i tłumić chęć podjadania. Na plus tej diety przemawia także fakt, że po jej wykupieniu dostępne są jadłospisy, które zwalniają z konieczności samodzielnego komponowania posiłków.

Dieta OXY to jednak nie same zalety. Można tu także wypunktować kilka wad, których trzeba mieć świadomość przed przystąpieniem do diety. Szybki ubytek masy ciała w krótkim czasie rzadko daje trwałe efekty, i trzeba wziąć pod uwagę ryzyko pojawienia się efektu jojo. Najlepiej jest schudnąć mniej i w dłuższym czasie. Dieta OXY powoduje, że traci się przede wszystkim wodę i zapasy glikogenu z organizmu, a dopiero później sam tłuszcz. Powrót do dawnych nawyków po zakończeniu diety może oznaczać powrót do dawnej masy ciała. Do minusów diety bogatobiałkowej należy również początkowo pogorszone samopoczucie, uczucie suchości w ustach, przykry zapach ciała, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, problemy z koncentracją, problemy trawienne, a także pogorszenie stanu skóry i paznokci.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock

Nadmiar białka może obciążać wątrobę, a także nerki. Oczywiście zagrożenie przy dwutygodniowym stosowaniu diety opartej wyłącznie na białku nie jest duże, ale przedłużenie białkowych etapów tej diety na własną rękę może negatywnie wpływać na zdrowie. Ostatnim minusem jest konieczność wykupienia dla siebie odpowiedniej diety. To wiąże się z pewnym wydatkiem, podobnie jak przy chęci zakupu produktów dedykowanych wsparciu kuracji odchudzającej.

Przeciwwskazania dla diety OXY

Dieta OXY nie jest dietą, którą można polecić każdemu. Ze względu na specyficzny jadłospis, z diety OXY powinny zrezygnować osoby cierpiące na:

 • choroby nerek i wątroby,
 • choroby układu trawienia,
 • niedobory pokarmowe,
 • nietolerancja i alergia na białko,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • cukrzycę,
 • nowotwory,
 • dnę moczanową,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią

źródło: www.mp.pl ,stronazdrowia.pl 

Lifestyle

Dieta 1000 kcal – dieta dla osób w wyjątkowych sytuacjach. Kto i dlaczego nie powinien po nią sięgać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 stycznia 2021
Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty
Fot. iStock

Dieta 1000 kcal (kalorii) to jeden z pomysłów na szybką utratę zbędnych kilogramów. Jej nazwa wzięła się od restrykcyjnego ograniczenia ilości kalorii w pożywieniu, które może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Dieta 1000 kcal zdecydowanie nie jest dietą dla każdego i należy przed zastosowaniem jej rozważyć wszelkie za i przeciw.

Dieta 1000 kcal a zapotrzebowanie kaloryczne

Trzeba mieć świadomość, że dieta 1000 kcal jest dietą restrykcyjną i niepolecaną każdemu. Ograniczenie ilości kalorii w pożywieniu do wspomnianych 1000, jest drastycznym posunięciem dla organizmu. Wystarczy wspomnieć, że na przykład dorosły mężczyzna pracujący ciężko fizycznie może potrzebować nawet 4000 kalorii dla normalnego funkcjonowania. Zapotrzebowanie kaloryczne to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od wieku, płci, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej, jaką musimy wykonać. Bardzo drastyczne ograniczenie liczby kalorii w odczuwalny sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Aby wiedzieć, ile kalorii każdy z nas powinien dostarczać, można samodzielnie wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Można wykorzystać jedną z prostszych metod obliczenia: 

1. Pomnóż swoją wagę x 24 godziny = otrzymasz BMR – podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne
2. Pomnóż BMR x współczynnik aktywności = dobowe zapotrzebowanie kaloryczne (CPM)

Współczynnik aktywności:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie;
1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu;
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu;
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu;
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening.

Przykładowe wyliczenie dla osoby ważącej 60 kg, która wykonuje pracę siedzącą i trenuje 2 razy w tygodniu:

BMR – 60 kg x 24 = 1440

1440 x 1,4 = 2016 [kcal]

Ta metoda podaje przybliżony wynik. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, należy skorzystać z pomocy dietetyka, który profesjonalnie wyliczy indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Znając własne zapotrzebowanie kaloryczne, można zauważyć, że jeśli zapotrzebowanie energetyczne wynosi 3000 kcal, dieta 1000 kcal za bardzo obciąży organizm.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Dieta 1000 kcal — zasady, jadłospis 

Dieta 1000 kalorii jest dietą restrykcyjną i przy dłuższym zastosowaniu niedoborową, więc przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, by określić stan zdrowia, i dietetykiem, ponieważ ktoś powinien kontrolować przebieg i postępy na diecie. Tak restrykcyjną dietę zazwyczaj proponuje się  osobom, które mają duży problem z otyłością i muszą podjąć się radykalnych środków, aby zgubić nadprogramowe kilogramy. Przy diecie o tak niskiej kaloryczności konieczna jest także odpowiednia suplementacja, aby wyrównać niedobory składników mineralnych i witamin.

Jadłospis w diecie 1000 kcal wygląda następująco:

 • Na śniadanie można zjeść maksymalnie 200 kalorii — np. kromka chleba żytniego z plastrem białego sera i papryką;
 • Na drugie śniadanie 150 kalorii — np. serek wiejski naturalny;
 • Obiad to 350 kalorii — np. ryba na parze z warzywami;
 • Na podwieczorek 100 kalorii — np. brzoskwinia lub jabłko;
 • Na kolację 200 kalorii — np. sałatka z sałaty i pomidorów.

Jest to rzeczywiście bardzo niewiele, zważywszy na to, że na przykład duże jabłko ma tych kalorii ok. 70. Stosowanie się do zasad diety 1000 kcal wymaga rezygnacji z większości produktów i ograniczenie ilości spożywania dozwolonych.

Podstawę jadłospisu powinny stanowić produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i produkty jak najmniej przetworzone. Dieta 1000 kcal wyklucza pokarmy takie jak: słodycze, białe pieczywo, tłuste wędliny, mięsa, masło, smalec, oraz nabiał o zawartości tłuszczu powyżej 3%.

Potrawy należy gotować i piec, a 75% wielkości posiłków muszą stanowić warzywa gotowane na parze lub surowe. Należy także pamiętać, że ostatni posiłek powinien być rozplanowany na dwie godziny przed snem. Do tego konieczne jest wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody mineralnej niegazowanej, do tego zielonej lub czerwonej herbaty, które przyspieszą przemianę materii i pomogą oczyścić organizm.

Ponieważ dieta 1000 kalorii wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad, składniki należy dokładnie odważyć i policzyć wykorzystane kalorie. Ze względu na zagrażające niedobory, podczas tej diety zalecana jest dodatkowa suplementacja i monitorowanie stanu zdrowia.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Dieta 1000 kcal — efekty, zalety i wady 

Dieta 1000 kcal ma zarówno zalety, jak i wady, choć tych drugich zdaje się być więcej. Do zalet należy zaliczyć utratę nadmiernej masy ciała, dodatkowo poprawę gospodarki lipidowej, węglowodanowej, spadek podwyższonego ciśnienia oraz uspokojenie nadmiernego wyrzutu insuliny po posiłku.

Stosując długi czas dietę ubogokaloryczną należy mieć świadomość wspomnianych już niedoborów witamin i minerałów, oraz możliwego ubytku masy mięśniowej. Reżim kaloryczny może skutkować uczuciem zmęczenia, brakiem sił, zawrotami głowy i gorszym samopoczuciem. Do wad trzeba zaliczyć ryzyko pojawienia się efektu jojo po powrocie do normalnego żywienia. Po zakończeniu diety należy zwiększać kaloryczność posiłków bardzo ostrożnie, by kilogramy nie wróciły. Dietę 1000 kcal trzeba potraktować nie jako jednorazowe rozwiązanie, a jako wstęp do troski o sylwetkę w dłuższym czasie.

Dieta 1000 kcal nie jest dietą dla każdego. Zdecydowanie powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, dorastająca młodzież i osoby starsze. Osoby cierpiące na różne choroby także nie powinny na własną rękę stosować tej diety. Mogą ją wykorzystać osoby zdrowe, o ile faktycznie zachodzi taka konieczność. Wtedy i tak należy monitorować stan zdrowia pod okiem specjalisty i wprowadzić odpowiednią suplementację.


źródło:  dietolubni.pl,www.medme.pl 

Zobacz także

Mężczyźni bardziej dążą do bycia w związku niż kobiety. Gorzej radzą sobie z byciem singlem

Obrażają się, trzaskają drzwiami, zrywają przyjaźnie i związki, a potem spektakularnie wracają… Jak sobie radzić ze zbyt emocjonalnymi ludźmi

Bój o drożdzówkę. Czyli słów kilka o Ustawie Żywieniowej