Go to content

Nasyć włosy pięknym i zdrowym kolorem. Dzięki delikatnej i naturalnej farbie jest to możliwe

Fot. Pixabay / Laleyla5 / CC0 Public Domain

Mówi się, że kobieta zmienną jest. I jest w tym dużo prawdy. Lubimy zmieniać swój wygląd, modyfikować go zgodnie z nowymi trendami. Bawimy się kolorem lakieru do paznokci, makijażem, długością i kolorem włosów. A ponieważ te ostatnie wymagają szczególnej troski, uważnie przyglądamy się specyfikom, które pozwalają nam zmieniać wygląd na naszych głowach.

Troska o włosy jest jak najbardziej uzasadniona – raz zniszczone ciężko jest odbudować, więc często padają one ofiarą nożyczek. Wyjątkowo szkodzi im gorące powietrze z suszarek, nagminne traktowanie ich prostownicą lub lokówką, używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji oraz niewłaściwa koloryzacja. Szczególnie niewłaściwa koloryzacja potrafi doprowadzić włosy w krótkim czasie do katastrofy.

Błędy, które popełniamy podczas koloryzacji włosów

Samodzielne farbowanie włosów, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Niestety, sprzyjają temu błędy, które bardzo często popełniają osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z domową koloryzacją włosów. Okazuje się, że niewłaściwie dobrany kolor farby oraz ilość jej opakowań w stosunku do gęstości i grubości włosów, to nie jedyne grzechy popełniane przez wiele kobiet. Nieczytanie etykiet oraz nieprzeprowadzanie testu uczuleniowego, może skutkować nie tylko pojawieniem się zmian skórnych ale i zupełnego zniszczenia włosów. Podobnie zresztą jak zbyt długie trzymanie farby na włosach, które nie tylko je niszczy, ale powoduje nieoczekiwane zmiany koloru. W konsekwencji, jeśli włosy są farbowane od długiego czasu w ten sposób, włosy stają się porowate i na końcach włosów kolor robi się ciemniejszy.

Co szkodzi w farbach

Warto podczas zakupu pochylić się nad składnikami farby do włosów. Najczęściej nie mają one wiele wspólnego ze składnikami naturalnymi, które mogłyby choć trochę wpłynąć na poprawę kondycji farbowanych włosów. Natomiast w przeciętnej farbie znajdziemy amoniak, czyli związek chemiczny o duszącym zapachu. To właśnie on nadaje większości farb charakterystyczny, ostry zapach. Amoniak na celu rozpulchnić włos, odchylić łuski tak, by mógł wniknąć w niego pigment farby. Niestety, rozchylenie łusek włosa powoduje w efekcie jego szorstkość, odczuwalną przede wszystkim na ich końcach. Włosy traktowane farbą z amoniakiem nie wyglądają zdrowo, ponieważ ingerencja w strukturę włosa tego związku chemicznego jest intensywna. Z tego powodu włosy osłabiane farbami z amoniakiem potrzebują intensywnej pielęgnacji, a często i podcięcia sporej długości zniszczonych końcówek.

Szkodzić może rezorcyna, czyli część składowa barwnika.  Stosuje się ją w większości farb, aby włosy w wyniku koloryzacji nasyciły się pożądaną barwą. Uważana jest za środek szkodliwy, ponieważ w kontakcie z dużą powierzchnią skóry ulega wchłonięciu do krwiobiegu, mogąc wywołać zatrucie. W farbach do włosów zwiększa możliwość wystąpienia reakcji alergicznych w postaci rumienia, świądu lub wysypki.

Inny składnik farby, który może uczulić, to parafenylenodiamina (PPD), w uproszczeniu – czarny barwnik, który obecny jest w wielu ciemnych kolorach farb. Jest on alergenem, który może wywołać zmiany skórne (zaczerwienienie, wysypkę, podrażnienia). Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzanie tekstów skórnych, w wymaganym przez producenta farby czasie, przed położeniem koloru na całej powierzchni włosów. Należy robić to za każdym razem, nawet gdy używacie stale tej samej farby. Kupując farbę, zwróćcie uwagę, czy w składzie nie jest obecny PTD (tolueno-2,5-dmianie), który jest barwnikiem, często zastępującym PPD i również podnoszącym ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Alternatywy szukaj w naturalnych składnikach

Jeśli do tej pory nie miałaś styczności z farbami bez toksycznych składników, koniecznie wypróbuj farby, w składzie których nie ma niebezpiecznych substancji. Wypróbuj farby BIOKAP, będące pierwszymi aptecznymi dermo-farbami w Polsce.

Niezwykle istotną informacją jest to, że są to jedyne farby rekomendowane przez Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ich bezpieczeństwo wynika z naturalnego składu. Aż w 90% znajdują się w nim składniki naturalne, które służą do trwałej koloryzacji i pokrywają siwe włosy w 100%. Tylko niecałe 10% składu jest pochodzenia syntetycznego i ogranicza się do tych, których nie można pozyskać ze źródeł naturalnych np.: barwniki, emulsyfikatory, stabilizatory, środki konserwujące i utleniacze.

Farby BIOKAP polecane są osobom, które odczuwają dyskomfort przy stosowaniu innych farb, cierpią z powodu wrażliwej skóry lub chcą lepiej zadbać o swoje włosy. Farby nie zawierają wielu drażniących substancji chemicznych, w tym amoniaku i  rezorcyny, oraz posiadają właściwości ochronne dla skóry i włosów dzięki zawartości aktywnego kompleksu TRICOREPAIR który zawiera:

  • proteiny ryżowe,
  • proteiny sojowe i owsiane,
  •  ekstrakt z wierzby,
  • Lipofilne kwasy owocowe
  • olejek arganowy BIO.

Dzięki dużej pojemności farby 125 ml, mieszanki wystarczy na dwa zastosowania przy krótkich włosach. Na tubce i butelce są specjalne kreski, które wskazują połowę, ułatwiające odmierzenie potrzebnej ilości.

Panie o różnych potrzebach włosów i skóry głowy, mają do dyspozycji 3 serie farb BIOKAP:

1. Biokap Nutricolor – bez Amoniaku, Rezorcyny, parabenów, PEG. Polecane dla wszystkich, którzy chcą lepiej zadbać o skórę i włosy a szczególnie dla osób odczuwających lekki dyskomfort podczas farbowania innymi farbami np. szczypanie, swędzenie, zaczerwienienie, nadmierne wypadanie włosów (22 odcienie).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2. Biokap Nutricolor Delicato – bez Amoniaku, Rezorcyny, parabenów, PEG, PPD, pochodnych PPD i substancji zapachowych. Polecana dla wszystkich, szczególnie dla osób ze stwierdzonym uczuleniem na PPD (15 odcieni).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3. Biokap Nutricolor Delicato + – bez Amoniaku, Rezorcyny, parabenów, PEG, PPD, pochodnych PPD, substancji zapachowych, tolueno-2,5-diaminy. Ta seria nie zawiera w ogóle fenylenodiamin. Jest polecana dla osób, u których występowała reakcja alergiczna na serię Delicato. Tej serii nie wolno mieszać z innymi kolorami z tej lub innych serii. (4 jasne odcienie).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Naturalny skład tych farb pozwala na pielęgnację włosów, oraz  zachowanie właściwości farby trwałej. Zawsze przed nałożeniem zalecany jest test skórny, szczególnie jeśli w przeszłości nastąpiła reakcja alergiczną na inne farby. Teraz już wybór należy do tych kobiet, które pragną w naturalny sposób połączyć piękny wygląd, trwały kolor oraz doskonałą kondycję swoich włosów.