Go to content

Niewidzialny – nie znaczy gorszy. Przyjaciel potrzebny od zaraz. Akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Fot. iStock / ArtMarie

Mamy dziś dla was niecodzienne wyzwanie, można śmiało powiedzieć, że całkiem wariackie! Mieliście w dzieciństwie wymyślonego przyjaciela? Takiego całkiem z innego świata albo niewidzialnego bohatera bajki? Jeśli nie, nic straconego! No bo jak nauczyć dziecka czym jest prawdziwa przyjaźń? Najlepiej pokazać.

Małe dzieci często mają swoich przyjaciół na niby, są idealni, prawdziwi – bo nigdy nie zdradzają, nie krytykują, nie ranią. Taki przyjaciel jest bardzo konkurencyjny w prawdziwym świecie ludzi, szczególnie tych mniejszych, którzy dopiero uczą się funkcjonować w grupie, czy panować na emocjami. Dlatego, wróć na chwilę razem ze swoim dzieckiem do tego niesamowitego świata wyobraźni. Przeczytajcie wspólnie książkę i zaprzyjaźnijcie się z którymś z jej bohaterów. Zainteresowani?

Super-zadania:

? Postaraj się, żeby wasz przyjaciel na niby miał równorzędne prawa, jak reszta domowników.

? Traktuj go jak prawdziwego przyjaciela (tak TY, pokaż dziecku, jak wygląda przyjaźń).

? Zróbcie dla przyjaciela coś ekstra – narysujcie mu obrazek z widokiem na jego książkowy dom, żeby za nim nie tęsknił.

? Pocieszcie przyjaciela, jeśli zrobi się smutny.

? Opowiedz dziecku, o problemach jakie wasz przyjaciel miał tego dnia – poszukajcie wspólnie rozwiązania.

? Jeśli zdarzy wam się konflikt na niby – spróbujcie poszukać razem z dzieckiem rozwiązania – pozwól doprowadzić do sytuacji, w której to twoje dziecko przejmie pałeczkę sędziego i bedzie chciało wyjaśnić ci, co powinieneś zrobić (jeżeli jest jeszcze bardzo małe – odegrajcie scenkę, a ty podpowiadaj zadając odpowiednie pytania).

? Napiszcie/narysujcie list do przyjaciela, w którym okażecie mu swoje uczucia.

? Zróbcie przyjacielowi mały bal – ale taki, który sprawi mu przyjemność, spróbujcie skupić się podczas przygotowań nie wyłącznie na potrzebach dziecka, ale przede wszystkim na potrzebach waszego przyjaciela.

Rozmawiajcie o tym, co by było gdyby „przyjaciel” żył w naszym świecie – z pewnością znajdziecie wiele potencjalnych różnic, jak w przypadku BFG – Bardzo Fajnego Giganta. Możecie zapytać, co dziecko zrobiłoby w określonych sytuacjach; czy np. nie przeszkadzałoby mu, że przyjaciel-gigant nie mógłby uczestniczyć we wszystkich ulubionych zabawach dziecka, miał inne zainteresowania, ograniczenia, humory… wreszcie był tak odmienny już z samego wyglądu.

Narysujcie swojego kumpla na niby – niech dziecko go opisze, jaki jest, co lubi i co najbardziej lubicie w jego charakterku – dlaczego się z nim kumplujecie?

Czy jest lepszy sposób na pokazanie, że prawdziwa i szczera przyjaźń może akceptować i tolerować bardzo wiele odmienności? Zróbcie sobie taki przyjacielski dzień, gdy nie wasze zachcianki będą na pierwszym miejscu, a „jego”. I zanim gdzieś się wybierzecie zapytajcie się nawzajem – czy nasz przyjaciel miałby ochotę tam pójść?

To dobry moment, żeby pokazać dziecku, że nie tylko fajnie jest mieć prawdziwego przyjaciela – ale fajnie (choć trudno) jest nim być.

Akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Prawdziwe przyjaźnie rodzą się często w dziecięcych głowach, jeszcze na długo przed tym, gdy zmaterializują się w przedszkolu czy szkolnej ławce. Bądźcie z nami, od dziś będziemy wspierać was i wasze dzieci w poszukiwaniach prawdziwej przyjaźni w bardzo miłym towarzystwie BFG, czyli Bardzo Fajnego Giganta. Bo to właśnie tacy bohaterowie jak Sophie i BFG, zamieszkują w naszej wyobraźni, gdy jesteśmy mali i prowadzą nas trochę jak przyjaciel, trochę jak przewodnik do dorosłości. Sprawmy, by ta była wypełniona szczęściem – nie goryczą!

Co trzeba zrobić?

Trzy razy w tygodniu bedziemy przygotowywać dla was mapę naszej przyjacielskiej podróży, bądźcie z nami – piszcie w komentarzach, jak udało wam się wspólnie pokonać kolejny jej odcinek! Jak szukacie z dzieckiem prawdziwej przyjaźni.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x razy zestaw 6 książek autorstwa Roalda Dahla, z urodzinowj edycji

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

BFG – Najnowszy film od ludziołków, którzy stworzyli E.T. oraz od autora Charliego i fabryki czekolady i Matyldy. Bardzo Fajny Gigant nie jest takim sobie zwykłym olbrzymem. On jest aż nadto miły i w dodatku mocno zakręcony. Sophie doprawdy ma szczęście. Gdyby w środku nocy porwał ją inny gigant, szybko zostałaby jego śniadaniem. Gdy Sophie dowiaduje się, że olbrzymy knują niecny wypad, razem z BFG postanawiają raz na zawsze położyć temu kres.

Akcja trwa od 01.07.2016 – 14.07.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 26.07.2016 roku.