Lifestyle Macierzyństwo

Niewidzialny – nie znaczy gorszy. Przyjaciel potrzebny od zaraz. Akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 lipca 2016
Fot. iStock / ArtMarie
 

Mamy dziś dla was niecodzienne wyzwanie, można śmiało powiedzieć, że całkiem wariackie! Mieliście w dzieciństwie wymyślonego przyjaciela? Takiego całkiem z innego świata albo niewidzialnego bohatera bajki? Jeśli nie, nic straconego! No bo jak nauczyć dziecka czym jest prawdziwa przyjaźń? Najlepiej pokazać.

Małe dzieci często mają swoich przyjaciół na niby, są idealni, prawdziwi – bo nigdy nie zdradzają, nie krytykują, nie ranią. Taki przyjaciel jest bardzo konkurencyjny w prawdziwym świecie ludzi, szczególnie tych mniejszych, którzy dopiero uczą się funkcjonować w grupie, czy panować na emocjami. Dlatego, wróć na chwilę razem ze swoim dzieckiem do tego niesamowitego świata wyobraźni. Przeczytajcie wspólnie książkę i zaprzyjaźnijcie się z którymś z jej bohaterów. Zainteresowani?

Super-zadania:

? Postaraj się, żeby wasz przyjaciel na niby miał równorzędne prawa, jak reszta domowników.

? Traktuj go jak prawdziwego przyjaciela (tak TY, pokaż dziecku, jak wygląda przyjaźń).

? Zróbcie dla przyjaciela coś ekstra – narysujcie mu obrazek z widokiem na jego książkowy dom, żeby za nim nie tęsknił.

? Pocieszcie przyjaciela, jeśli zrobi się smutny.

? Opowiedz dziecku, o problemach jakie wasz przyjaciel miał tego dnia – poszukajcie wspólnie rozwiązania.

? Jeśli zdarzy wam się konflikt na niby – spróbujcie poszukać razem z dzieckiem rozwiązania – pozwól doprowadzić do sytuacji, w której to twoje dziecko przejmie pałeczkę sędziego i bedzie chciało wyjaśnić ci, co powinieneś zrobić (jeżeli jest jeszcze bardzo małe – odegrajcie scenkę, a ty podpowiadaj zadając odpowiednie pytania).

? Napiszcie/narysujcie list do przyjaciela, w którym okażecie mu swoje uczucia.

? Zróbcie przyjacielowi mały bal – ale taki, który sprawi mu przyjemność, spróbujcie skupić się podczas przygotowań nie wyłącznie na potrzebach dziecka, ale przede wszystkim na potrzebach waszego przyjaciela.

Rozmawiajcie o tym, co by było gdyby „przyjaciel” żył w naszym świecie – z pewnością znajdziecie wiele potencjalnych różnic, jak w przypadku BFG – Bardzo Fajnego Giganta. Możecie zapytać, co dziecko zrobiłoby w określonych sytuacjach; czy np. nie przeszkadzałoby mu, że przyjaciel-gigant nie mógłby uczestniczyć we wszystkich ulubionych zabawach dziecka, miał inne zainteresowania, ograniczenia, humory… wreszcie był tak odmienny już z samego wyglądu.

Narysujcie swojego kumpla na niby – niech dziecko go opisze, jaki jest, co lubi i co najbardziej lubicie w jego charakterku – dlaczego się z nim kumplujecie?

Czy jest lepszy sposób na pokazanie, że prawdziwa i szczera przyjaźń może akceptować i tolerować bardzo wiele odmienności? Zróbcie sobie taki przyjacielski dzień, gdy nie wasze zachcianki będą na pierwszym miejscu, a „jego”. I zanim gdzieś się wybierzecie zapytajcie się nawzajem – czy nasz przyjaciel miałby ochotę tam pójść?

To dobry moment, żeby pokazać dziecku, że nie tylko fajnie jest mieć prawdziwego przyjaciela – ale fajnie (choć trudno) jest nim być.

Akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Prawdziwe przyjaźnie rodzą się często w dziecięcych głowach, jeszcze na długo przed tym, gdy zmaterializują się w przedszkolu czy szkolnej ławce. Bądźcie z nami, od dziś będziemy wspierać was i wasze dzieci w poszukiwaniach prawdziwej przyjaźni w bardzo miłym towarzystwie BFG, czyli Bardzo Fajnego Giganta. Bo to właśnie tacy bohaterowie jak Sophie i BFG, zamieszkują w naszej wyobraźni, gdy jesteśmy mali i prowadzą nas trochę jak przyjaciel, trochę jak przewodnik do dorosłości. Sprawmy, by ta była wypełniona szczęściem – nie goryczą!

Co trzeba zrobić?

Trzy razy w tygodniu bedziemy przygotowywać dla was mapę naszej przyjacielskiej podróży, bądźcie z nami – piszcie w komentarzach, jak udało wam się wspólnie pokonać kolejny jej odcinek! Jak szukacie z dzieckiem prawdziwej przyjaźni.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x razy zestaw 6 książek autorstwa Roalda Dahla, z urodzinowj edycji

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

BFG – Najnowszy film od ludziołków, którzy stworzyli E.T. oraz od autora Charliego i fabryki czekolady i Matyldy. Bardzo Fajny Gigant nie jest takim sobie zwykłym olbrzymem. On jest aż nadto miły i w dodatku mocno zakręcony. Sophie doprawdy ma szczęście. Gdyby w środku nocy porwał ją inny gigant, szybko zostałaby jego śniadaniem. Gdy Sophie dowiaduje się, że olbrzymy knują niecny wypad, razem z BFG postanawiają raz na zawsze położyć temu kres.

Akcja trwa od 01.07.2016 – 14.07.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 26.07.2016 roku.


Lifestyle Macierzyństwo

Przestań być dobra i miła. Zacznij myśleć o sobie. Wiem, co mówię, też tam byłam

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 lipca 2016
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Ile można? Zastanówmy się, jak długo można żyć dla kogoś innego? Spełniać czyjeś zachcianki, pomagać w realizacji cudzych marzeń?

Można długo. Coś o tym wiem. Można przez całe życie. Jak moja matka, która do dziś na pierwszym miejscu stawia potrzeby mojego ojca i mojego brata. Biega między jednym a drugim, jednemu podając obiad, a drugiemu prasując koszule do pracy, które przywozi jej do domu.

Zawsze poświęcająca się, zawsze stawiając innych potrzeby najwyżej. Czy miała jakieś swoje? Nie wiem, nigdy mi o nich nie mówiła, nigdy ich nie pokazała.

Najcudowniejszą kobietą w moim życiu była babcia. Po śmierci dziadka wiele lat żyła sama i powtarzała, że to był najlepszy czas w jej życiu. Gdy pytałam: „Babciu, a miłość? Jak można być szczęśliwym bez miłości?”, uśmiechała się i mówiła, że jeszcze kiedyś to zrozumiem. Pamiętam, jak w swoim zielonym fotelu z wysokim oparciem czytała książki. Obok na stoliku stała zimna już herbata, a ona z wypiekami na twarzy… Wiedziałam, że nie mam szans na to, by oderwać ją od lektury, zawsze czekałam aż skończy. „Bo widzisz kochanie, największe szczęście to kochać siebie”, mówiła do mnie, kiedy pytałam, co ją tak wciągnęło i dlaczego woli czytać, niż obejrzeć z nami film. Wtedy nie rozumiałam. Ale kochałam jej spokój, tę wyjątkową i niepowtarzalną aurę, którą wokół siebie rozsiewała.

A później zostałam żoną, kobietą, która chciała odnieść sukces zawodowy, a w końcu matką, która nijak nie potrafiła pogodzić macierzyństwa z pracą. Musiałam wiecznie wybierać: dzieci czy praca, mąż czy dzieci, praca, czy małżeństwo. W wiecznym rozkroku. Bez możliwości znalezienia dla siebie dobrego kompromisu. Jak na jakieś huśtawce – raz szala przechyla się na jedną stronę, raz na drugą. Z ogromnym poczuciem winy, że tak naprawdę w żadnej z ról nie mogę się do końca sprawdzić, być idealna. Bo jak praca – cierpią dzieci i mąż, jak dzieci – cierpi mąż i firma, w której pracowałam, jak mąż – to gdzie tu upchnąć jeszcze dzieci bez szkody dla naszego związku. A ja tak bardzo chciałam być idealna. Idealna jak moja matka, która zawsze miała czas zrobić pierogi i pogodzona ze swoim życiem jak babcia.

Ale to moja mama mi pokazała, że najważniejsze to uszczęśliwić innych. I ja uszczęśliwiałam, zapominając o obietnicy złożonej babci, gdy ta umierała. Musiałam jej obiecać, że nie zapomnę o sobie. „Obiecaj” – mówiła trzymając mnie za rękę. Wtedy mogłam jej obiecać wszystko, byleby tylko jeszcze żyła, żeby mnie nie opuszczała.

Może zmarła, bo obietnicy nie dotrzymałam. Nie pamiętałam o sobie, za to nie zapominałam o innych. Wstawałam o szóstej rano gotując obiad na popołudnie, kiedy wszyscy będziemy już w domu. Biegałam na zajęcia z dziećmi, na ich występy. Każdy dzień obliczony i zaplanowany co do każdej cholernej minuty. I ja mająca wszystko pod kontrolą, tak, żeby nic mi się nie wymknęło, żebym o wszystkim pamiętała. Jeszcze koszulę musiałam po drodze mężowi kupić, bo przecież ma ważną kolację służbową następnego dnia. A wyprać i wyprasować trzeba zdążyć.

Jesteś tam gdzie ja wtedy? Spytaj siebie, co jeszcze dziś musisz zrobić?

– wstawić pranie?

– przygotować obiad?

– zrobić zakupy?

– pobawić się z dziećmi?

– zaplanować urlop?

– wysłać wieczorem służbowego maila, bo w pracy nie zdążyłaś?

– uśmiechnąć się do męża i zachęcić go, by opowiedział ci swój dzień?

– ułożyć ciuchy?

– pozbierać ręczniki w łazience?

– zadzwonić do matki, spytać, jak się czuje?

– zanotować wszystkie ważne rzeczy, które jutro masz do zrobienia?

DOŚĆ. Mówię ci – WYSTARCZY! Chcesz być w tym miejscu, w którym ja byłam, proszę bardzo, ale ostrzegam.

Ktoś cię spyta, dlaczego przestałaś się uśmiechać

I nagle z wesołej, fajnej dziewuchy stałaś się kobietą ze spuszczoną głową. Nie, ja? Jak to? Przecież jestem szczęśliwa – mam męża, dzieci jest cudownie. Tak? Jesteś pewna, że tak cudownie?

Ktoś ci powie – źle wyglądasz, jesteś chora

Bo twoja twarz poszarzeje, bo w oczach zabraknie blasku, bo tylko nerwowo zaczniesz zerkać na zegarek i telefon. Nie, nic mi nie jest. Może trochę jestem zmęczona, ciężki czas w pracy. Kogo chcesz oszukać?

Przyjaciółka napisze SMS-a z pretensją, że w ogóle się nie odzywasz

Zadzwonisz, a jakże. W twoim napiętym dniu znajdziesz trzy minuty na rozmowę i na zapewnieniu, że gdy tylko niech nadejdzie urlop, na pewno się z nią spotkasz, że obiecujesz i że tak, nic złego się nie dzieje. Jest dobrze. Naprawdę. Naprawdę???

Sąsiadka wpadnie na kawę i powie: „Czy ty nie możesz na chwilę usiąść?”

No nie możesz, bo przecież jedno chce pić, drugie kanapkę, a jeszcze mąż nie naje się makaronem, więc musisz coś mu na szybko ugotować. Ale tak, jesteś rozmawiasz przecież, słuchasz uważnie. Nie, ty nie musisz siadać, masz podzielność uwagi, nie potrzebujesz odpoczynku. Tak, jasne.

Naprawdę w to wierzysz? Że nic bez ciebie się nie uda? Że musisz być wszędzie i ze wszystkimi, żeby czuć, że jesteś potrzebna, że ważna? Halooo! Zatrzymaj się na chwilę.

Usiądź na tyłku z kawą, czy winem w ręce. Ja tak usiadłam pewnego dnia. W kolejna rocznicę śmierci mojej babci. Otworzyłam nalewkę malinową, którą od niej dostałam wiele lat temu bojąc się, czy ta się już faktycznie po tylu latach nie zepsuła. Pomyślałam o co, by mnie spytała, gdym do niej pojechała z życzeniami. I zaczęłam płakać. Bo ona spytałaby, czy jestem szczęśliwa? Czy JA jestem szczęśliwa, a nie ludzie wokół mnie, nie o ich szczęście by pytała. I wcale nie płakałam ze szczęścia. Płakałam nad sobą, nad tym, w jakim miejscu jestem. Nad tym, że nie wiem kim jestem, czego chcę?

Ja, mając 38 lat, nic nie wiedziałam o własnym szczęściu. Za to wiele wiedziałam o szczęściu innych. Wiedziałam, jaką zupę lubią moje dzieci, gdzie mój mąż chciałby pojechać na weekend, co przyjaciółka chce dostać na urodziny. Wiedziałam też, że koleżanka z pracy marzy o domku z ogródkiem, a pani w osiedlowym sklepie jest szczęśliwa, gdy wnuki do niej przyjeżdżają. A ja? Kiedy ja jestem szczęśliwa? Czy w ogóle jestem? Czy może jestem szczęśliwa szczęściem innych.

Nie masz swojego szczęścia. Nie ma ciebie. Są zdrowe dzieci, fajny mąż, praca, która jakąś tam satysfakcję daje, ale bez szału. Jesteś miła, wszyscy cię lubią, każdy chętnie prosi cię o pomoc, bo nie odmawiasz. I tyle. Tak definiujesz własne szczęście? WŁASNE. Bądź ten jeden raz uczciwa wobec siebie i powiedz: „Tak jestem szczęśliwa. Robię, to co kocham, jestem w miejscu, w którym chcę być, jest mi dobrze ze sobą, ze swoimi wyborami, mam marzenia, które realizuję, pasje, które dają mi radość. Jest mi dobrze”.

I jak? Ja przepłakałam wtedy całą noc nad stratą, przeżyłam żałobę pogrzebanego szczęścia, zapomnienia siebie. I nad złamaną obietnicą złożoną babci. To nie jest łatwe. Walczyć o siebie. Zwłaszcza, gdy zakleszczamy się w ramy naszych codziennych obowiązków, zobowiązań i zadań do wykonania. Ale powiem ci coś – warto walczyć. To jest ku*ewsko trudne, ale jak już zrobisz pierwszy krok. Jak powiesz sobie: od dziś będę pamiętać o sobie i zaczniesz naprawdę pamiętać, to uwierz -wygrasz wszystko. I miłość, i radość i siebie. Ty jesteś najważniejsza. Tę lekcję mojej babci teraz odrabiam skrupulatnie i myślę, że jest ze mnie dumna, czytając gdzieś tam książkę w swoim fotelu.


Lifestyle Macierzyństwo

7 powodów, dla których seks powinien być codziennością

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
5 lipca 2016
fot. iStock/teksomolika

Koniec z wymówkami, że boli nas głowa, a stres w pracy był tak nieznośny, że nie mamy siły na nic. Naukowcy udowadniają, że seks to najlepszy sposób i na popularny ból głowy, na stres, ale także na zmęczenie. Doktor Amy Muise z Uniwersytetu w Toronto przekonuje, że przeciętnemu człowiekowi wystarczy jeden dzień seksu tygodniowo, żeby czuł pełną satysfakcję. Mamy jednak dowody, że codzienna dawka jest jeszcze lepsza (lepsza niż niejedne leki)!

1. Seks jest doskonałym treningiem

Wiele z nas na samo hasło „trening” reaguje zimnymi potami i wstrząsem anafilaktycznym. Gdyby tak jednak „trening” zastąpić seksem, sprawa nabiera zupełnie innego wydźwięku. Mówiąc krótko – seks to najlepszy trening ogólnorozwojowy. Z powodzeniem może zastąpić osławione cardio, które teoretycznie przynosi dużo radości, przynajmniej niektórym. Podczas stosunku używamy większości mięśni, podnosi się tętno, przyspiesza metabolizm, a dzięki temu szybciej spalamy tłuszcz. W czasie jednego zbliżenia trwającego około 20 minut, mężczyzna spala 100 kalorii, a kobieta 70. Wystarczy, że seks-trening będziemy stosować trzy razy w tygodniu, a w ciągu roku spalimy aż 7 500 kalorii – to jak przebiec 120 kilometrów! Joseph J. Pinzone, dyrektor medyczny i CEO Amai Wellness przekonuje, że z seksem jest jak ze zwykłymi ćwiczeniami, regularność zwiększa efektywność.

2. Seks wzmacnia układ odpornościowy

Sezon przeziębień, a ty od dziecka łapiesz każdą możliwą infekcję? Gdy się kochasz, nie straszny ci katar, kaszel, a nawet szalejąca grypa! Jest tylko jeden warunek – musisz się kochać dwa razy w tygodniu. Amerykańscy naukowcy (a jakże!) z Wilkes University w Pensylwanii podzieli swoich studentów na dwie grupy – pierwszą, której uczestnicy uprawiali seks co najmniej dwa razy w tygodniu i drugą, w której panował celibat. Jak się potem okazało, pierwsza grupa miała o wiele większy poziom odporności od drugiej. Jak to możliwe? W czasie seksu w naszym organizmie wytwarzają się immunoglobiny A, które biorą udział w ochronie błon śluzowych przez bakteriami i zarazkami. Im częściej uprawiasz seks, tym zdrowsza jesteś!

3. Seks jest dobry na ból głowy

Seks jest lepszy niż tabletki przeciwbólowe, które Polacy łykają na potęgę. Seks redukuje ból, ale także leczy migrenę! To nie żarty! Większa aktywność seksualna może prowadzić do częściowego lub całkowitego zwalczenia migreny – twierdzą neurolodzy z uniwersytetu w Münsterze. Wśród pań, które zdecydowały się na tą „seksualną terapię”, co piąta pozbyła się migreny. Chociaż brzmi to zupełnie nieprawdopodobnie, dzieje się tak, ponieważ w czasie seksu, organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny. Ich powstawanie wprawia ludzi w doskonałe samopoczucie i zadowolenie. Endorfiny eliminują bóle głowy i sprawiają, że czujemy się zdecydowanie lepiej. Drogie panie, koniec z powtarzaniem, że boli was głowa, kiedy nie macie ochoty na seks! Panowie zamiast kolejnej tabletki przeciwbólowej, mogą wam zaaplikować terapię seksem.

4. Seks rozluźnia

Kiedy się stresujemy, nasze mięśnie są spięte przez co odczuwamy dyskomfort, a w konsekwencji także ból. Okazuje się, że seks jest lepszą wersją masażu! W czasie współżycia wytwarza się dopamina, endorfiny i oksytocyna. To swego rodzaju mieszanka anty-stresowa, której nie kupisz w aptekach. A nawet jeżeli mogłabyś kupić, czy nie lepiej dostarczyć je organizmowi w o wiele przyjemniejszy sposób?
Pomimo tego, że seks w czasie okresu nadal jest sprawą dość kontrowersyjną, badania pokazują, że orgazm doskonale pomaga nam rozluźnić wszystkie mięśnie w naszym organizmie. Bóle menstruacyjne spowodowane są przez nic innego, jak tylko skurcze. Dr. Jennie Campbell Leslie twierdzi, że seks jest doskonałym lekarstwem na wszelkie dolegliwości związane z menstruacją u kobiet.

5. Seks to bezpłatny eliksir młodości

Ile wydajesz na miesięczne kuracje kosmetyczne, żeby pozbyć się zmarszczek lub złagodzić oznaki starzenia na swoim ciele? Od dziś te ogromne kwoty możesz przeznaczyć na piękną, koronkową bieliznę, która podkręci temperaturę w twojej sypialni. Wysoka zawartość naturalnych sterydów zwanych „Dehydroepiandrosteron” (DHEA)  we krwi (hormonu młodości) zapobiega szybkiemu postępowaniu procesów starzenia się organizmu. W trakcie seksu hormon młodości jest wydzielany do organizmu, a po osiągnięciu orgazmu jego poziom wzrasta nawet pięciokrotnie! W trakcie stosunku produkowana jest również dodatkowa dawka estrogenu – sprzyja on płodności u mężczyzn oraz wpływa na wygląd skóry u kobiet. Dzięki niemu skóra wygładza się zupełnie naturalnie!

6. Poranny seks to gwarancja dobrego dnia

Twoje koleżanki chwalą się na Instagramie godzinami spędzonymi na porannym joggingu? Zrób sobie trening, który pobudzi wszystkie zmysły! Poranny seks to nie tylko dobry trening, ale także dobry nawyk. Badania dowodzą, że pary które zaczynają swój dzień od porannego seksu są nie tylko lepiej nastawione, ale poprawia się także ich układ odpornościowy. Często pierwsze dwadzieścia minut definiuje cały nasz dzień. Zanim więc wstaniesz prawą lub lewą nogą z łóżka, zadbaj o swoje dobre samopoczucie i świetny dzień swojego partnera. Nie ma lepszej pobudki, niż ta współdzielona ze swoim ukochanym!

7. Seks jest najlepszym lekiem nasennym

Masz problemy ze snem? Wieczorny seks pomoże lepiej niż porcja proszków nasennych! Tak jak ćwiczenia, seks sprawia, że twoje serce zaczyna się relaksować. W czasie seksu, wytwarza się prolaktyna – hormon, który jest odpowiedzialny między innymi za senność i relaks. To właśnie dlatego po seksie jesteśmy zrelaksowani i mamy ochotę na przytulanie czy inne czułości. Dużo mówi się o aktywności fizycznej przed snem, która ułatwi nam zasypianie. Tak naprawdę chodzi nie tyle o zmęczenie, co o dotlenienie organizmu, który potem zapada w głębszy sen. Ten sam efekt możemy uzyskać po zbliżeniu. Przy tym wszystkim warto pamiętać, żeby nie traktować seksu jak sportu czy po prostu leku na wszelkie dolegliwości, ale jako zbliżenie do partnera pełne czułości.


Zobacz także

Akcja „Teraz albo nigdy!”. Jeśli mamy zrobić coś tylko dla siebie, to kiedy?

Jeśli tracisz energię na poszukiwanie dowodów nieuczciwości partnera, zdecydowanie coś nie działa. Nawet nadszarpnięte zaufanie da się odbudować

Czy można być samolubnym w związku? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak ci się wydaje

Narzeczony w wieku ojca. Miłość, której nie jest w stanie poróżnić kwestia wieku ani różnica pokoleń