Go to content

Bakuchiol, czyli roślinny retinol. Właściwości i skutki uboczne

fot. IStock

Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z rośliny zwanej bakuchi. Wykazuje szereg cennych właściwości, dlatego też z roku na rok zyskuje na popularności. Bywa nazywany roślinnym retinolem. Komu polecany jest bakuchiol i jakie ma zastosowanie?

Bakuchiol – czym jest?

Bakuchiol jest roślinną wersją retinolu. To monoterpern, czyli substancja, której struktura po części przypomina terpenoidy. Został opisany w drugiej połowie XX wieku i od tego czasu powoli zaczął zyskiwać na popularności. Jednak dopiero od kilku lat zyskał uwagę kosmetologów i producentów kosmetyków. Bakuchiol od wieków znany jest w medycynie chińskiej i indyjskiej, gdzie był wykorzystywany w leczeniu zmian skórnych, powstałych w przebiegu chorób dermatologicznych.

Bakuchiol a retinol

Często mówi się, że bakuchiol jest naturalną formą retinolu, co jest dużym uproszczeniem. Retinol i bakuchiol posiadają podobne właściwości, ale ich budowa pod kątem chemicznym jest zupełnie inna. Retinol jest pochodną witaminy A, a jego dobroczynny wpływ na skórę potwierdzony został mnóstwem badań. To składnik odżywczy występujący przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego np. w mleku, jajkach.

Bakuchiol pozyskiwany jest z surowców roślinnych, głównie z ekstraktu przygotowanego z nasion rośliny Psoralea corylifolia, potocznie znanej jako babchi lub bakuchi.  Ze względu na pochodzenie jest wegańskim komponentem. Bakuchiol wciąż jest w fazie testowania, jednak dotychczasowe badania potwierdzają jego właściwości podobne do retinolu. Decydując się na produkty z bakuchiolem, powinniśmy zwrócić uwagę na jego stężenie, które nie powinno być niższe niż 0,5 proc.

Właściwości bakuchiolu

Bakuchiol oddziałuje korzystnie na skórę na wielu poziomach. Posiada szereg właściwości, a do najważniejszych z nich należą:

  • Poprawa jędrności skóry
  • Opóźnienie starzenia się skóry
  • Działanie kojące
  • Łagodzenie stanów zapalnych skóry
  • Działanie przeciwutleniające
  • Rozjaśnianie przebarwień
  • Wyrównanie kolorytu skóry

Jest antyoksydantem, a tym samym zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki wykorzystywane są w terapii różnych schorzeń skóry. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspiera odnowę komórek skóry, a także stymuluje syntezę kolagenu. Jego cenne właściwości zostały docenione przez producentów kosmetyków – jest składnikiem wielu produktów przeznaczonych do zewnętrznego stosowania.

Zobacz także: Czy popularne kosmetyki z ceramidami naprawdę działają?

Bakuchiol w kosmetykach

Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które w składzie zawierają bakuchiol. Znajdziemy go w kremach, serach czy peelingach do twarzy. Produkty z bakuchiolem są doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na ochronie przed utratą jędrności i elastyczności skóry. Kosmetyki z bakuchiolem mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i te karmiące piersią.

Skutki uboczne stosowania bakuchiolu

Niektórzy twierdzą, że stosowanie bakuchiolu nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, co nie do końca jest prawdą. Uznawany jest za składnik bezpieczny, jednak tak jak każda substancja może wywołać alergiczną reakcję. Tak jak inne pochodne witaminy A, powoduje łuszczenie skóry, jednak jest łagodniejszy w porównaniu do retinolu. Przed włączeniem kosmetyków z retinolem do codziennej pielęgnacji, warto sprawdzić, jak go stosować. Bakuchiolu nie można łączyć z innymi kosmetykami o działaniu złuszczającym, a także z kwasami. Produkty z bakuchiolem najlepiej aplikować na skórę co trzeci dzień, wraz z upływem czasu częstotliwość można zwiększyć.