Go to content

Jak złagodzić nudności w ciąży?

Jak złagodzić nudności w ciąży?
Fot. iStock / NataliaDeriabina

Nieprzyjemnymi objawami ciąży są dokuczliwe dolegliwości, takie jak mdłości, zgaga, czy wymioty. Jak sobie z nimi radzić?

Na nudności w ciąży (zazwyczaj między 6 a 12 tygodniem) skarży się większość kobiet, ale lekarze nie są w stanie określić przyczyny tego zjawiska. Najprawdopodobniej winowajcą jest gonadotropina kosmówkowa (HCG) – hormon, który kontroluje właściwy rozwój ciąży. Poziom wspomnianej gonadotropiny wzrasta do ok. 12 tygodnia ciąży, ale wcale nie oznacza to, że znikają także dokuczliwe objawy. Niektóre panie aż do porodu są bardzo wrażliwe na smak, zapach, a nawet widok niektórych produktów. Pewne jest natomiast, że im jesteśmy młodsze i mniej ważymy, tym te dolegliwości są bardziej dokuczliwe. Za to zaawansowany wiek przyszłej mamy, zdrowe odżywianie, dobra kondycja organizmu zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.

Skutecznie sposoby na mdłości w ciąży

 1. Unikaj pokarmów, które wywołują u ciebie nudności.
 2. Rano nie zrywaj się gwałtownie z łóżka. W pozycji półleżącej przegryź drobną przekąskę (ciastko owsiane, banana, kilka migdałów).
 3. Jedz mało, a często. Codziennie powinnaś zjeść 5-6 lekkostrawnych posiłków.
 4. Unikaj mocno przyprawionych potraw.
 5. Jeśli jesteś wrażliwa na zapachy produktów spożywczych, unikaj miejsc, w których jesteś na nie narażona (stołówki, restauracje z otwartą kuchnią).
 6. Zawsze noś przy sobie drobną przekąskę: garść migdałów lub orzechów, ciastka, które będziesz mogła zjeść, gdy tylko poczujesz nieprzyjemne uczucie ssania w żołądku .
 7. Pij 2,5 – 3 litry wody dziennie, najlepiej mineralnej, niegazowanej.
 8. Sięgnij po imbir, który możesz kupić w każdym sklepie spożywczym. Przed spożyciem dokładnie go umyj i zetrzyj na tarce. Wiórki imbiru możesz dodawać do wody oraz przyprawiać nim ulubione potrawy. Wyciąg z kłącza imbiru zawiera także pomagający w walce z mdłościami suplement diety, który dostępny jest w postaci gumy do żucia Pregna Vomi. Preparat został dodatkowo wzbogacony o witaminę B6 oraz magnez. Pregna Vomi łagodzi dyskomfort w postaci nudności oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Badania producenta wykazały, że imbir zmniejsza mdłości u 77 procent badanych kobiet! A jedno opakowanie zawiera aż 20 gum do żucia bez cukru.
 9. Często myj zęby. To pozbawi cię specyficznego, smaku, który może wywoływać mdłości w ciąży. W ciągu dnia, jeśli nie możesz umyć zębów, sięgnij po gumę do żucia Pregna Vomi.
 10. Pij ziołowe herbatki. Na problemy z trawieniem najlepiej działają: mięta, koper włoski i rumianek.
 11. Bądź aktywna. Oczywiście nie zachęcamy do uprawiania sportów ekstremalnych, ale długie spacery, pływanie, joga, pilates to idealne formy ruchu dla ciężarnych.

Uwaga!

Jeśli nudnościom towarzyszą silne wymioty, które nie ustępują po 12 tygodniu ciąży, zgłoś się do lekarza, bo być może cierpisz na niepowściągliwe wymioty (hyperemesis gravidarum).

Jak złagodzić nudności w ciąży?

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Pregna VOMI.