Go to content

Drożdże na włosy – jak w prosty sposób poprawić wygląd i kondycję czupryny? Kuracja do picia i domowa maseczka

Drożdże na włosy
Fot. iStock

Drożdże na włosy to jeden ze sposobów naszych babć na poprawę kondycji czupryny. Wpływ drożdży na stan skóry, włosów i paznokci znany jest nie od dziś, więc warto wypróbować ten tani, nieskomplikowany i skuteczny sposób na zdrowe i mocne kosmyki. Jak stosować drożdże na włosy w kuracji do picia oraz domowej maseczki?

Czym są drożdże?

Drożdże to grzyby jednokomórkowe, które żywią się węglowodanami. Zazwyczaj myślimy o nich w kontekście udanych wypieków, tymczasem są one również produktem, który można z powodzeniem wykorzystać w domowej pielęgnacji skóry i włosów. Najpierw jednak trzeba powiedzieć o podziale drożdży na piekarskie i piwowarskie, które powstającą na bazie Saccharomyces cerevise. Różnią się one od siebie formą i zastosowaniem:

  • drożdże piekarnicze (piekarskie) dostępne są głównie w kostkach lub suszone. Można je wykorzystywać do pieczenia ciast czy chleba, ale nie nadają się do bezpośredniego spożycia (na surowo) i trzeba je najpierw zaparzyć;
  • drożdże piwowarskie powstają jako efekt uboczny wytwarzania piwa. Można je kupić w postaci proszku lub tabletek, działają silniej od piekarniczych i zawierają więcej witamin i wartości odżywczych.
Drożdże na włosy

Fot. iStock/Drożdże na włosy

Drożdże na włosy — właściwości

Drożdże na zdrowe włosy i skórę stosowane są od czasów starożytnych. Doceniano ich wzmacniające i poprawiające kondycję działanie, które przy regularnym stosowaniu przynosi widoczne efekty. Ich działanie wynika z tego, że niepozorne drożdże kryją w sobie duże ilości witamin z grupy B, a także minerałów takich jak: fosfor, magnez, cynk, żelazo, selen, potas, chrom.

Szczególnie istotna jest obecność biotyny, znanej również pod nazwą witaminy H lub B7, która gwarantuje zdrowie włosów. To ona powoduje, że kosmyki są zdrowsze i gęstsze. Drożdże radzą sobie w pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się, ponieważ regulują produkcję sebum.

Drożdże działają nie tylko na włosy, ale i na skórę. Ponieważ poprawiają jej stan, regulują pracę gruczołów łojowych, łagodzą stany zapalne, drożdże polecane są w naturalnej pielęgnacji jako element walki z trądzikiem. Wzmacniają również płytkę paznokci.

Drożdże na włosy — kuracja do picia

Wiele osób poleca drożdże na włosy do picia, czyli specyficzną w smaku kurację, która przynosi doskonałe efekty. Aby zrobić drożdże do picia, należy świeże drożdże rozpuścić w szklance wrzątku, w proporcji pół na pół. Warunkiem koniecznym w tej kuracji jest użycie wrzątku, aby neutralizować organizmy, które mogą powodować problemy z żołądkiem i zgagę. Mimo specyficznego smaku nie należy dosładzać powstałego napoju. Jeśli pitne drożdże na włosy mają dla kogoś smak nie do zaakceptowania, można zaparzyć je mlekiem.

Drożdże na włosy

Fot. iStock/Drożdże na włosy

Jak pić napój z drożdży?

Trzeba przy tym pamiętać, że maksymalnie, w jednej dawce, można wypić pół kostki (50 g z całej kostki 100 g) rozpuszczonej we wrzątku. Drożdże na włosy najlepiej zacząć przygotowywać od mniejszych dawek, np. 25 g ze 100 g (kostki) drożdży.

Nie należy kontynuować kuracji dłużej niż przez 40 dni, potrzebna jest przerwa. Zaleca się, by drożdże pić przez 3 tygodnie i zrobić 1 tydzień przerwy. Nawet taka przerwa pozwoli organizmowi odpocząć od kuracji. Przerwa od picia drożdży jest konieczna, aby organizm mógł odpocząć.

Drożdże na włosy — efekty

Regularne picie drożdży pozwala zauważyć pierwsze efekty po niespełna miesiącu kuracji. Włosy stają się zdrowsze i mocniejsze. Witaminy z grupy B wpływają na zahamowanie wypadania włosów oraz stymulują nowe do wzrostu. Drożdże na włosy to skuteczne wsparcie dla pozbawionych życia i przerzedzonych pasm.

Drożdże na włosy — tabletki

Zdarza się, że mimo prób rozpoczęcia kuracji drożdżowej na włosy, nie sposób przekonać się do specyficznego smaku napoju. Jeśli konieczność jego regularnego picia kojarzy się z czymś okropnym, można pójść inną drogą i kupić dostępne bez recepty tabletki lub kapsułki zawierające drożdże na włosy. Co prawda świeże drożdże są lepiej przyswajalne, ale tabletki są neutralne w smaku i podobnie jak świeży napój, również usprawniają regenerację skóry, włosów i paznokci.

Drożdże na włosy

Fot. iStock

Drożdże na włosy — maseczka

Drożdże mogą wzmacniać pasma także od zewnątrz. Podstawowy przepis na maskę jest prosty i można go modyfikować, dodając np. żółtko, nieco oleju rycynowego, jogurt naturalny lub miód, co wzbogaci działanie maseczki.

Podstawowa drożdżowa maska na włosy:

  • 1 kostka drożdży
  • 3 łyżki mleka

Drożdże rozetrzyj z mlekiem widelcem. Jeśli konsystencja będzie dla ciebie zbyt gęsta, dodaj nieco więcej mleka, ale tak, by maska nie spływała z włosów. Nałóż ją na włosy (suche lub lekko zwilżone) i zostaw na pół godziny. Następnie zmyj całość. Drożdże na włosy w postaci maseczki można stosować 3 razy w tygodniu, co najmniej przez miesiąc.

FB/ohmepl


źródło:  www.ofeminin.pl