Lifestyle

Młodość od zawsze ma swoje prawa! Przepiękne zdjęcia z początku ubiegłego wieku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lipca 2016
Fot. iStock/stevecoleimages
 

Kiedyś żyliśmy inaczej: wolniej i mniej „na pokaz”.  Bez smartfonów, tabletów, Wi-Fi i Facebooka. Choć nie mieliśmy możliwości natychmiastowego kontaktu z przyjaciółmi czy innymi drogimi sercu osobami,  byliśmy bliżej siebie, bliżej natury, być może lepiej umieliśmy cieszyć się życiem. A młodość? Cóż, ona od zawsze miała swoje prawa. Obejrzyjcie te wspaniałe fotografie z początku ubiegłego stulecia, zatrzymajcie się na chwilę . Podziwiajcie piękne stroje, wspaniałe scenerie i zajrzyjcie na chwilę w oczy portretowanym ludziom…
I na koniec fotografia z 1860 roku. Aby założyć taką suknię, potrzebne były posiłki…

Źródło: Vintage Everyday


Lifestyle

Dziecko w wirtualnej rzeczywistości – nauka i zabawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
4 lipca 2016
Rozszerzenia tematyczne View-Master zapraszają w podróż po Ciekawych miejscach, w Kosmos lub na spotkanie z Dziką Przyrodą – fot. materiały prasowe
 

W jaki sposób dzieci się uczą? Jak poznają świat? Wykorzystują zarówno swoje zmysły, jak i swój umysł. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych nie potrzebują wielu objaśnień, wskazówek czy instrukcji obsługi. Zamiast uczyć się z książki, wolą działać niczym szaleni naukowcy – eksperymentować, próbować, z entuzjazmem doświadczać nowego. Wykorzystując metodę prób i błędów, szybko uczą się, jak dany przedmiot działa i odkrywają wszystkie jego funkcjonalności. Zdobywanie wiedzy, zapamiętywanie informacji, uczenie się dzieje się niejako przy okazji, w trakcie zabawy. Właśnie dlatego szybciej niż dorosłym udaje się współczesnym dzieciakom opanować używanie nowoczesnych smartfonów, laptopów i wielu innych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Że nowoczesne urządzenie w rękach dziecka służy nie tylko do zabawy, ale również do nauki, wie lider na rynku zabawek – firma Mattel, która właśnie wprowadza na polski rynek View-Master – pierwsze gogle wirtualnej rzeczywistości stworzone z myślą o dzieciach w wieku od 7 roku życia.

Gogle wirtualnej rzeczywistości View-Master – fot. materiały prasowe

Gogle wirtualnej rzeczywistości View-Master – fot. materiały prasowe

Za pośrednictwem panoramicznych zdjęć wykonanych w zakresie 360 stopni oraz materiałów animowanych View-Master zabiera dzieciaki w podróż do świata wirtualnej rzeczywistości i zachęca do zdobywania wiedzy o ciekawych miejscach, dzikiej przyrodzie, zwierzętach, czy nawet o wszechświecie. Dzieci zyskują błyskawiczny dostęp do twórczego, interaktywnego środowiska edukacyjnego, gdzie zabawa przeradza się w naukę. Razem z goglami, które powstały dzięki współpracy Mattel z technologicznym gigantem Google, na rynek trafią w tym roku trzy rozszerzenia tematyczne: Ciekawe miejsca, Kosmos i National Geographic: Dzika Przyroda.

Fot. Materiały prasowe

Nauka przez zabawę z View-Master – fot. materiały prasowe

Dzieci i rodzice w wirtualnej rzeczywistości

Wprowadzając na polski rynek gogle View-Master firma, Mattel postanowiła sprawdzić, co o wirtualnej rzeczywistości wiedzą rodzice. Czy umożliwiają dzieciom korzystanie z internetu, z nowoczesnych urządzeń cyfrowych i mobilnych, czy dostrzegają ich potencjał edukacyjny?

Fot. Materiały prasowe

Małgorzata Ohme, Aleksandra Stanisławska, Grzegorz Marczak, Joanna Orleańska i dr Magdalena Śniegulska dyskutują o wynikach badania „Szkoła Przyszłości” i o edukacyjnych walorach gogli View-Master podczas prezentacji produktu – fot. materiały prasowe

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa rodziców słyszała o technologii VR – wirtualnej rzeczywistości (ang. Virtual Reality). 25 procent badanych rodziców deklaruje, że posiada sprzęt do odbioru wirtualnej rzeczywistości, a ponad 40 procent chce zaopatrzyć się w takie urządzenie. Większość, bo prawie 80 procent rodziców, podarowałoby takie urządzenie swoim dzieciom do zabawy, 33 procent do nauki i rozwijania innych zainteresowań.

Potencjał edukacyjny w wykorzystywaniu sprzętu typu gogle wirtualnej rzeczywistości dostrzega większość badanych rodziców. 91 procent rodziców uważa, że technologia pomaga w nauce, a 81 procent rodziców świadomych istnienia technologii VR twierdzi, że może być ona przydatna w nauce.

Podobnie, jak to bywa w przypadku innych urządzeń zaawansowanych technologicznie, część rodziców (20 procent) deklaruje pewne obawy związane z wykorzystywaniem przez dzieci gogli wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie jednak 87 procent rodziców jest przekonanych, że ich dzieci chciałyby mieć gogle View-Master, a ponad połowa deklaruje chęć ich zakupu.

Zabawa z View-Masterem – fot. materiały prasowe

Zabawa z View-Masterem – fot. materiały prasowe

Z badania wynika również, że rodzice zdecydowanie dostrzegają potrzebę korzystania ze zdobyczy nowoczesnej technologii w szkole w procesie edukacyjnym dzieci. 57 procent rodziców uważa, że w przyszłości szkoła będzie lepiej wyposażona w sprzęt elektroniczny, 33 procent, że używanie spersonalizowanych urządzeń elektronicznych w szkole będzie powszechne.

Nauka przez zabawę

Dzięki goglom View-Master i trzem rozszerzeniom dzieci mogą się bawić i jednocześnie uczyć. Każde z rozszerzeń zabierze je w inną, niesamowitą przygodę.

  • Ciekawe miejsca to możliwość odbycia wirtualnej podróży do Nowego Jorku, Londynu lub Chichén Itzá – starożytnego miasta Majów położonego w Meksyku.
  • Kosmos to szansa, by przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, gwiazdom i statkom kosmicznym.
  • Dzika Przyroda, przygotowana we współpracy z National Geographic, zabierze dzieciaki na afrykańską sawannę, do Amazonii lub w najodleglejsze zakątki Australii, na spotkania z lwem, jaguarem, kangurem, misiem koala czy leniwcem.

viewmaster karty2 viewmaster karty1

Fot. Materiały prasowe

Rozszerzenia tematyczne View-Master – Ciekawe miejsca, Kosmos, Dzika Przyroda – fot. materiały prasowe

Jak to działa?

By wyruszyć w wirtualną podróż potrzebne będą: gogle View-Master, zgodny z goglami smartfon z ekranem w rozmiarze 5-6 cali z systemem operacyjnym iOS lub Android oraz wybrane rozszerzenie.

By uruchomić gogle View-Master potrzebny jest smartfon – fot. materiały prasowe

By uruchomić gogle View-Master potrzebny jest smartfon – fot. materiały prasowe

Rozszerzenia w postaci krążków z wirtualnymi przygodami (w każdym rozszerzeniu dostępne są trzy różne krążki) można dokupić oddzielnie w sklepach tradycyjnych lub w postaci aplikacji w App Store lub Google Play.

Na rynku amerykańskim marka View-Master znana jest już od 1939 roku. Pierwsze stereoskopowe zabawki View-Master, zaprezentowane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku, przenosiły użytkowników do spektakularnych światów w trójwymiarze. Współcześni rodzice w Polsce pamiętają być może swoje zabawy z kalejdoskopem – prostym urządzeniem optycznym w postaci tuby z soczewką i różnokolorowymi szkiełkami. Z pomocą technologii Google Mattel rozwija i unowocześnia te analogowe doświadczenia. Łącząc technologię i innowacyjne rozwiązania z klasyczną zabawką, przenosi odkrywcze i wizualne walory View-Mastera do świata cyfrowego.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Gogle wirtualnej rzeczywistości View-Master dla dzieci od 7 roku życia dostępne będą na polskim rynku od lipca i będą kosztować ok. 130 PLN. Rozszerzenia sprzedawane będą w cenie ok. 45 PLN.

Więcej informacji na: www.view-master.com


Wpis powstał we współpracy z View-Master


Lifestyle

Wyrzuć frustrację do kubła na śmieci. Uff, od razu lepiej. Akcja „Uporządkuj swoje życie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 lipca 2016
Fot. iStock/Lise Gagne

Siadasz na kanapie, patrzysz na to, co cię otacza i… Albo oddychasz z ulgą albo przepełnia cię frustracja. Dlatego dziś mamy dla was specjalnie zadanie. Wykorzystajcie dzisiejszy dzień na sprzątanie swoich emocji. Wyrzućcie frustrację do kubła na śmieci i zaplanujcie, co w waszej przestrzeni możecie zmienić, żeby poczuć się lżej.

Wyrzucanie, od którego zaczęliśmy nasze wielkie porządkowanie, to wbrew pozorom nie tylko „sprzątnie”- to dobry początek, by uwolnić się od przeszłości, która zbyt mocno trzyma nas w tym, co było.

Zastanów się nad tym, co najbardziej wkurza cię w twoim otoczeniu? Co cię hamuje. Czy są w twojej przestrzeni przedmioty, których nie chcesz?

Nasze największe problemy w uporządkowaniu życia i otoczenia są bardzo podobne, rzeczy i emocje dzielą nas na trzy grupy:
– tych, którzy mają ich zbyt wiele niepotrzebnych, ale nie potrafią ich wyrzucić (emocje – te negatywne, niepotrzebne, od których nie potrafimy się uwolnić, są jak śmieci w naszym otoczeniu),
– tych, którzy nie potrafią odłożyć ich na miejsce (również emocji – żyjemy w relacyjnym bałaganie, czasem inwestujemy czas i serce w relacje, które nie służą żadnej ze stron, które zajmują w naszym życiu niewłaściwe miejsce)
– oraz tych, którzy nie potrafią ani wyrzucić ani uporządkować.

W której grupie jesteś? Dziś zapraszamy cię do nowej – tej, w  której bierzemy sprawy w swoje ręce i robimy porządki – w sobie, i wokół siebie.

Akcja „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych”

Dlatego zaczynamy nową akcję „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych”. Będziemy pisać, jak to zrobić, a wy w komentarzach opowiadajcie o sobie. Piszcie, jak uporządkowałyście swoją przestrzeń. To może być zrobienie remontu, pomalowanie ścian, ale też „ ogarnięcie” strychu i wywalenie wszystkich starych rzeczy. Liczy się każdy drobiazg. Czekamy na wasze komentarze pod tym artykułem. Najfajniesze zostaną nagrodzone :).

Zaczniemy od przestrzeni, przejdziemy do duszy. Słowo!

Co trzeba zrobić?

Trzy razy w tygodniu bedziemy pokazywać wam drogę do upragnionego ZEN. Pod wpisem dotyczącym naszej akcji „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych” zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego zrobiłaś dla siebie, co udało ci się uporządkowac i okiełznać. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.

Miło nam również przekazać, że do naszej nowej akcji włącza się firma Werner & Mertz Delta Polska Sp. z o.o., która ufundowała dla laureatek fantastyczne nagrody. Na zakończenie naszej akcji oczyszczania życia ze zbędnych rupieci i szkodliwych emocji – nagrodzimy 5 osób zestawami nagród niespodzianek :).

logotypy werner mertz

Czas trwania: 23.06.2016 – 06.07.2016 roku. Wyniki zabawy zostaną opublikowane na stronie ohme.pl do dnia 16.07.2016 roku.

Regulamin akcji „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych” dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


Zobacz także

„Stres, niepokój, nerwy. Powiedziałam dość, spełniłam marzenia”. Jak zmienić życie na lepsze

Wyjechaliśmy za granicę szukać pracy, zostawiliśmy dzieci. To nie jest tak, że tylko one cierpią. Nas zabijało poczucie winy i tęsknota

„Odchodziłeś i wracałeś później wiele razy. Żyliśmy jak na karuzeli”. Akcja #ListdoNiego