Go to content

Co mi dolega? Bez tabu i bez wstydu o chorobach, które dotykają Polaków. Nowy program medyczny w telewizji TLC

Fot. Materiały prasowe

Łzy i przewlekły ból, wstyd i brak akceptacji, bezradność pacjentów i często niepewna diagnoza napotkanych lekarzy. Oto z czym na co dzień zmagają się bohaterowie nowego, polskiego programu medycznego „Co mi dolega?”, który już tej jesieni zobaczymy w telewizji TLC. Marta w zastraszającym tempie traci włosy. Jeśli nie jest to spowodowane chorobą nowotworową to czym? Widoczne zmiany na twarzy Agnieszki odbierają jej szansę na znalezienie miłości i założenie rodziny. Nieustający ból i jątrzące się rany na całym ciele, z którymi zmaga się Paweł, nie pozwalają mu pracować. Na ratunek bohaterom programu przybywa grono lekarzy specjalistów i ekspertów różnych dziedzin medycyny. Zmierzą się oni z niecodziennymi przypadkami uczestników i postawią fachową diagnozę, która    w końcu otworzy chorym drzwi do skutecznego leczenia. „Co mi dolega?” – premiera już w poniedziałek, 23 października o godzinie 22:30 w telewizji TLC.

Trafna diagnoza to w przypadku nietypowych schorzeń wyjątkowo trudne i wymagające zadanie dla lekarzy. Bohaterowie programu „Co mi dolega?” szukają pomocy, ponieważ zmagają się z chorobami, które do tej pory nie zostały prawidłowo rozpoznane. Bez wstydu i skrępowania podzielą się z widzami swoimi najskrytszymi dolegliwościami. Szczerze opowiedzą o tym jak choroba wpływa na ich życie rodzinne, zawodowe, intymne i społeczne. Szukają pomocy w nadziei na odzyskanie zdrowia i pełnej sprawności fizycznej oraz psychicznej.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dla Marty (35 l.) piękne czarne loki to już tylko wspomnienie. Kobieta zmaga się z całkowitą utratą włosów na głowie i w okolicach oczu. Brak brwi i rzęs jest w stanie zatuszować makijażem. Jednak chustka, którą nosi na co dzień na głowie powoduje ukradkiem rzucane spojrzenia i szepty na temat choroby nowotworowej. Czy rzeczywiście rak jest przyczyną łysienia?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Trudnym i wciąż nierozpoznanym przypadkiem medycznym jest Paweł (33 l.). Z powodu dużych ran na całym ciele, sztywnieniu i bólu stawów nie może podjąć pracy, a także ma już orzeczoną niepełnosprawność. Zmiany skórne są bolesne do tego stopnia, że uniemożliwiają mu nawet wykonywanie najprostszych czynności domowych, poruszanie się czy zabawę z dziećmi. A to dodatkowo przysparza Pawłowi cierpienia. Lekarze podejrzewają, że mężczyzna cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycę. Czy w końcu uda się postawić właściwą diagnozę?

Rak szyjki macicy, zespół Crohna Leśniowskiego, zespół policystycznych jajników, endometrioza – jedną z tych chorób lekarze podejrzewają u Magdaleny (37 l.).  Od około 3 lat kobiecie dokucza przewlekły ból. Magda odczuwa go tak dotkliwie, że jak sama przyznaje – „czuje się, jakby sama była jednym wielkim bólem”. Jego nasilenie zależy od wielu czynników np. od dnia cyklu menstruacyjnego, od tego co zje, stresu czy nawet pogody. Te wszystkie dolegliwości sprawiają, że kobieta od dawna czuje się bardzo przemęczona i rozdrażniona. Cierpi na tym również jej życie intymne. Magda bardzo liczy na pomoc lekarzy, pragnie pozbyć się przewlekłego bólu i poczuć się znów zdrowa i w pełni sił.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dla widzów przed telewizorami, którzy zmagają się z podobnymi problemami, program „Co mi dolega?” może stanowić poradę gdzie i jak szukać pomocy oraz wsparcia. Z kolei dla pacjentów, biorących w nim udział, jest nadzieją na postawienie trafnej diagnozy, rozpoczęcie skutecznego leczenia, a w efekcie powrót do zdrowia. Każda choroba i towarzyszące jej objawy, z którymi walczą bohaterowie, są inne i wymagają niezwykle dociekliwej oraz starannej oceny. Te nietypowe i niecodzienne dolegliwości zostaną poddane wnikliwej analizie lekarskiej przez grono specjalistów i ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

EKSPERCI I LEKARZE SPECJALIŚCI PROGRAMU „CO MI DOLEGA?” TO M.IN.:

Prof. dr hab. n. med. Marzena Olesińska – reumatolog, internista

Prof. dr hab. n. med.  Andrzej Szuba – angiolog

Dr hab. n.med. Iwona  Sarzyńska – Długosz – neurolog

Dr Jacek Tulimowski – ginekolog – położnik

Dr Łukasz Preibisz – dermatolog,

Dr Maciej Tyczyński – kardiolog

Dr Iwona Manikowska – onkolog, internista

Dr Adam Ogonowski – ortopeda, podolog, dr rehabilitacji medycznej

Dr Joanna Kuschill-Dziurda – alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, specjalista chorób wewnętrznych.

Czy ocena przypadków medycznych przysporzy lekarzom wiele trudności czy wręcz przeciwnie? Czy pacjenci poznają w końcu odpowiedź na pytanie – „co mi dolega” – która może odmienić ich życie? Widzowie telewizji TLC przekonają się już 23 październiku. Emisja w poniedziałki, o godzinie 22:30.

Więcej informacji:

www.tlcpolska.pl