Go to content

Jak bardzo dojrzała jesteś? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się, czy zmierzasz ku dojrzałości

10 cech dojrzałości w związku. A czy ty jesteś już dojrzałą kobietą, taką która...
Fot. iStock / RyanJLane

O ile wiek to tylko liczba i z dojrzałością psychiczną czasem naprawdę niewiele ma wspólnego, jest kilka innych czynników, które pozwalają nam określić na ile nasze doświadczenie życiowe i zdobyta wiedza pozwalają nam dojrzale i rozsądnie żyć, nie przejmując się przesadnie opinią innych i nie bojąc się realizować swoich celów.

Wycisz się na chwilę, poświęć sobie ten moment. Zaparz dobrą herbatę albo kawę. Wsłuchaj się w siebie i odpowiedz sobie na pytanie, czy:

1. Codziennie zakochujesz się trochę bardziej w powiedzeniu, że… „wystarczasz”

Jesteś „wystarczająco” dobra, by zasługiwać na miłość, akceptację i szacunek. Jesteś „wystarczająco” wspaniała dla siebie samej. Jesteś „wystarczająco” cudowna dla wszystkich tych, którzy nie wierzą, że możesz zrealizować swoje marzenia. I że jesteś szczęśliwa.

2. Jesteś lojalna

Wobec samej siebie, swoich wartości i wobec tych, których kochasz. Nie łamiesz słowa danego sobie, dotrzymujesz słowa danego innym. Wolisz szukać rozwiązań niż kręcić, unikać odpowiedzialności.

3. Twoje szczęście nie zależy od innych

Ono jest w tobie. To dzięki sobie samej jesteś szczęśliwa, nie zależysz emocjonalnie od najbliższych, choć kochasz ich i cenisz ich obecność w swoim życiu. Jeśli kiedykolwiek odejdą, będziesz cierpieć, ale potrafisz żyć bez nich.

4. Akceptujesz różnice

Wiesz, że różnice wzbogacają nasze relacje, pozwalają nam lepiej rozumieć siebie i innych. Nie boisz się konfrontacji, bo wiesz czego się po sobie spodziewać. I wiesz, że nie zawsze musisz mieć rację.

5. Unikasz konfrontacji, które kosztują cię zbyt wiele emocjonalnie

Potrafisz w porę wycofać się ze zbyt ostrej wymiany zdań, kiedy widzisz, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie warto, wiesz to. Zauważasz, kiedy kłótnie nie są konstruktywne, a jedynie niszczące. Dbasz o siebie.

6. Kiedy ktoś cię zrani, nie szukasz zemsty

Wiesz, że ona dotknęłaby bardziej ciebie, że szkoda twoich uczuć, twojego czasu i energii na szukanie zemsty. Poza tym, nauczyłaś się „odpuszczać”, iść dalej. Przeszłość zostawiasz za sobą, nie żyjesz nią. Starasz się budować swoje „tu i teraz”, po swojemu, wyciągając lekcje ze swoich doświadczeń – dobrych i złych.

7. Doceniasz siebie, swoje mocne i słabe strony

Wiesz, że nikt nie zna ciebie tak dobrze, jak ty sama. Znasz swoje mocne punkty, umiesz przewidzieć swoje reakcje. Zdajesz sobie sprawę z tego, nad czym powinnaś trochę popracować i wiesz, czego już raczej nie zmienisz.

8. Jesteś coraz bardziej otwarta 

Lubisz uczyć się nowych rzeczy i lubisz i uczyć się od innych, w ogóle. Nie dziwią cię i nie szokują ludzkie zachowania i postawy. Wiesz, że za każdym z nich kryje się jakaś historia. Że nic nie dzieje się bez przyczyny. Że nie warto oceniać, ale zawsze warto wysłuchać. I obserwować.

Odetchnij. Dojrzałość psychiczna daje nam dokładnie tę wolność, o której marzymy: wolność wyboru ludzi, którymi się otaczamy, wolność podejmowania decyzji bez lęku o to, co powiedzą o nas inni, wolność wynikająca ze świadomości, że w pojedynkę również stanowimy wartość.