Go to content

10 wskazówek na idealną kąpiel i dobre samopoczucie wg. Kneipp®

Fot. iStock / RossHelen

Tylko ten, kto regularnie znajduje czas na „wyłączenie się“, na głęboki relaks i delektowanie się wszystkimi zmysłami, potrafi odnaleźć harmonijny rytm życia, który Sebastian Kneipp ponad 127 lat temu określił mianem „zasad uporządkowanego życia“. Sebastian Kneipp określał zrównoważenie duchowe jako „porządek“ w swojej koncepcji na życie. Dziś potrzebujemy takiej równowagi, abyśmy mogli wydajnie pracować i być szczęśliwymi, jedną z metod jest dobroczynna kąpiel.

Większość z nas nie ma czasu na co dzień na relaks w wannie. Zadowalamy się szybkim prysznicem. Tymczasem aromatyczna kąpiel odpręża i zmywa całodzienny stres, a odpowiednio przygotowane kąpiele mają zbawienny wpływ na skórę i samopoczucie.

A jak to zrobić – nalej do wanny wody o temperaturze 36 a 38 stopni, dodaj ulubiony dodatek do kąpieli. Może to być aromatyczna esencja do kąpieli, pielęgnujący olejek, płyn czy też kryształki, zapal kilka świeczek, możesz poczytać dobrą książkę, czy ulubiony magazyn. Warto, więc zaplanować w tygodniu chociaż jeden wieczór, w którym wygospodarujemy 20-30 minut na kąpiel z aromatycznymi dodatkami.

Już sama myśl o tym, że wieczorem czekają nas relaksujące chwile w wannie, może znacząco podnieść jakość naszego dnia, a wieczorową porą zapewnić spokojny, zdrowy sen.

Kneipp® Aromatyczny płyn pielęgnujący do kąpieli Na Dobranoc
zaw. 400 ml, cena: 14,99 zł

Kneipp®  Aromatyczny płyn pielęgnujący do kąpieli Na Dobranoc pozwala na moment odprężenia. Naturalny lawendowy olejek eteryczny i ekstrakt waniliowy roztaczają delikatnie harmonizujący zapach, który pobudza do marzeń i nastraja do odprężającego snu. Olejek z wiesiołka natłuszcza i chroni skórę przed wysuszeniem. Lawendowa kąpiel pięknie uspokaja i rozluźnia przed snem. Dostępny w sieciach drogeryjnych: Hebe, Rossmann, Super-Pharm.

Linię uzupełniają Przytulna kąpiel na bazie naturalnych olejków eterycznych  z imbiru o kardamonu oraz Radosna chwila relaksu na bazie naturalnych olejków z czerwonego maku i konopi.

Kneipp® Esencja do kąpieli Głęboki odpoczynek
poj. 100 ml, cena: 19,99 zł

z naturalnym olejkiem eterycznym paczuli i egzotycznym ekstraktem drzewa sandałowego przyjemnie pielęgnuje i wspiera głęboki odpoczynek. Paczula odpręża i pomaga utrzymać wewnętrzny spokój, a drzewo sandałowe wyzwala uczucie odprężenia. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody olejki eteryczne roztaczają swój naturalny aromat zapewniając głęboki odpoczynek*. Dostępny w sieciach drogeryjnych: Hebe, Rossmann, Super-Pharm.

Linię uzupełniają nowości Kneipp Na zimną porę roku z Eukaliptusem i Kamforą oraz Prowansalskie sny lawendowe.

Kneipp® Olejek do kąpieli Tajemnica piękna
poj. 20 ml, cena 5,99 zł

Skóra po zanurzeniu w kąpieli staje się miękka i gładka za sprawą drogocennego oraz szlachetnego olejku arganowego, bogatego w witaminę E i kwasy omega. Pielęgnację oraz wzmacnianie bariery ochronnej zapewnia olejek marula. Z kolei olejek z rącznika (olej rycynowy) natłuszcza skórę, a więc pomaga w walce z jednym z najczęściej występujących problemów, jej niedostatecznym nawilżeniem. Olejek do kąpieli Tajemnica piękna zawiera także oliwę z oliwek o działaniu regenerującym. Dostępny w drogeriach: Rossmann. Linię uzupełnia olejek do kąpieli i do ciała Kwiat migdała Jedwabna skóra na bazie naturalnego olejku migdałowego.

Zapomnij o czasie i odpocznij od trudu dnia codziennego. Po ciepłej kąpieli człowiek czuje się jak nowo narodzony. Aby kąpiel była dobroczynna i stała się przyjemnością dla wszystkich zmysłów, i aby ciepła woda mogła zadziałać, należy przestrzegać kilku prostych wskazówek:

  1. Przygotowanie łazienki

Dzień powszedni trzeba zostawić przed drzwiami łazienki. Kilkoma drobnymi szczegółami, jak np. świeczki, muszelki, rozluźniająca muzyka, można zamienić swoją łazienkę w domowe Spa.

  1. Oświetlenie

W łazience powinno być przyjemne, jasne i ciepłe światło. Za pomocą blasku świec można wyczarować zmysłową i relaksującą atmosferę.

  1. Temperatura wody

Nie należy kąpać się w zbyt ciepłej wodzie, ponieważ im jest ona cieplejsza, tym więcej nawilżenia traci skóra. Poza tym zbyt ciepła woda niepotrzebnie obciąża serce i układ krążenia. Idealna temperatura wody do kąpieli to 36-38° C.

  1. Rozluźnienie

Na kąpiel trzeba zarezerwować wystarczająco dużo czasu dla siebie. Ułóż się wygodnie stosując do tego celu np. specjalną poduszkę do wanny, na której można ułożyć głowę tak, aby nasz kark i ramiona mogły się rozluźnić. Ważne jest, aby do wanny nie wchodzić z pełnym żołądkiem. Tylko w ten sposób można się w pełni zrelaksować i myślami wyruszyć w spokojną podróż.

  1. Pora kąpieli

Wieczór jest najlepszą porą na relaksujące kąpiele, ponieważ powodują one senność i przygotowują do snu pełnego wypoczynku. Poza tym nasz zmysł powonienia wieczorem jest bardziej wyczulony niż rano. W ten sposób możemy lepiej wchłonąć aromaty zapachowe olejków eterycznych, np. działającej odprężająco lawendy czy melisy.

  1. Czas kąpieli

Optymalny czas kąpieli wynosi 15 – 20 minut (minimum 5 minut). Organizm potrzebuje tego czasu, aby wchłonąć ciepło wody i substancje czynne dodatków do kąpieli. Zbyt długa kąpiel obciąża skórę i układ krwionośny tak samo, jak kąpiel za ciepła.

  1. Dodatki do kąpieli

Możemy wzmocnić dobroczynne działanie kąpieli poprzez dodatki do kąpieli na bazie wysokowartościowych olejków naturalnych. Olejki natłuszczające, jak np. olejek z kwiatów migdała czy olejek makadamia, pielęgnują skórę. Olejki eteryczne mogą działać na różne sposoby, od działania rozluźniającego (melisa) do pobudzającego (rozmaryn).Po kąpieli z dodatkiem olejków natłuszczających dobrze jest delikatnie wmasować cienką warstwę olejku, która pozostała na naszej wilgotnej jeszcze skórze. Po tym zabiegu należy osuszyć ciało lekko przykładając ręcznik do skóry (nie należy wcierać) W ten sposób wartościowe olejki roślinne mogą jeszcze lepiej rozpieszczać skórę swoim dobroczynnym działaniem.

  1. Wypoczynek

Można przedłużyć relaks ciała i duszy. Po kąpieli w wannie zalecamy pół godziny odpoczynku. W ten sposób przyjemne efekty ciepłej wody mogą optymalnie działać. Ułóż się wygodnie na sofie pod swoim ulubionym kocem i przedłuż przyjemność ciepłej kąpieli. Efekt rozluźniający można w łatwy sposób wzmocnić, np. jeśli posłuchamy cichej, łagodnej muzyki lub przeczytamy kilka stron książki.

  1. Temperatura otoczenia

Jeżeli chcemy, aby przyjemny efekt ciepłej kąpieli utrzymał się dłużej, zadbajmy o to, żeby w łazience panowała temperatura od 25 do 30° C. Również w pomieszczeniu, w którym będziemy przebywać po kąpieli, powinno być przyjemnie ciepło. Przygotuj sobie puszyste ręczniki i miękki szlafrok, które w czasie kąpieli możemy ogrzać na kaloryferze i okryć się nimi po kąpieli.

  1. Dla zahartowanych

Kąpiel można zakończyć ciepło-zimnym natryskiem wg Sebastiana Kneippa. W terapii Kneippa zasadnicza funkcja wody to wywoływanie bardzo szybkiej i efektywnej zmiany temperatury poszczególnych części ciała, jak np. skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Regularne natryski raz zimną, raz ciepłą wodą ujędrniają skórę, pobudzają krążenie i wzmacniają system immunologiczny. Tego typu zabiegi rozpoczyna się od natrysków ciepłą wodą, a kończy zawsze zimną.

*Badania naukowe Instytutu Psychofizjologii Stosowanej Sp. z o.o. potwierdzają intensywne działanie odprężające kąpieli.

Więcej informacji na: www.kneipp.pl, blog: http://swiatkneippa.com/

instagram: @KneippPolska


Artykuł powstał we współpracy z Kneipp