Kuchnia

3 śniadania dla małych mistrzów z wykorzystaniem sezonowych warzyw

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
Fot. Materiały prasowe
Następny

Śniadanie to bezapelacyjnie najważniejszy posiłek dnia. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko jadło śniadania, które obfitują w witaminy i składniki odżywcze, a jednocześnie są smaczne i wyglądają apetycznie. Warto urozmaicić śniadanie sezonowymi warzywami. Weź przykład z dietetyków oraz piłkarzy FC Barcelony i w myśl hasła #jedzjakmistrz przygotuj smaczne śniadania, które pomogą zdrowo rozpocząć dzień i dodadzą Twojej rodzinie energii do nowych wyzwań.

Śniadanie to najważniejszy posiłek, który ma za zadanie zapewnić siłę i energię. Jak zatem zachęcić dziecko, aby zamiast płatków śniadaniowych, które najczęściej „wzbogacone” są niezdrowym cukrem, wybrało pełnowartościowy i bogaty w witaminy i mikroelementy posiłek?

Idealne do tego będą przepisy na śniadania przygotowane przez dietetyków FC Barcelony i polecane przez samych piłkarskich mistrzów. Wykorzystane w nich sezonowe warzywa dadzą Ci pewność, że podajesz swojemu dziecku pełnowartościowe i dobre jakościowo produkty. W ramach przygotowań do piłkarskich zmagań twojej pociechy możecie razem wybrać się na lokalny bazarek. Podczas zakupów połączonych ze spacerem, pokazuj swojemu dziecku sezonowe warzywa i opowiadaj o nich, pozwól mu wybierać te, które potem razem kupicie. Podczas śniadania możecie wspólnie odkrywać nowe smaki i aromatyczne zapachy przygotowanych dań.

Dodatkową zachętą, będzie to, że takie same śniadania jedzą piłkarscy idole dzieci. Masz w domu małego gracza? W dniu ważnego meczu zaproponuj jajeczne muffiny. Posiłek przygotowany z wybranych przez was wcześniej sezonowych warzyw doda energii do gry. Czego potrzebujesz, żeby przygotować przysmak piłkarzy? To proste!

Kuchnia

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
22 lipca 2018
Fot. iStock
Następny

Czy ślub może odbyć się bez jednego z narzeczonych? Dlaczego księżom zależy, aby przyszli małżonkowie byli bierzmowani i czy katolicka przysięga ma moc prawną, gdy wypowiadana jest poza świątynią lub bez obecności duchownego? Będziecie zaskoczeni odpowiedziami! 

Związek małżeński w kościele katolickim bez bierzmowania

W Kodeksie Prawa Kanonicznego możemy przeczytać: „Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności” (KPK, kan. 1065 § 1).

Kościół rzymskokatolicki wskazuje, że mając na względzie dobro życia duchowego, lepiej by było, gdyby wierny przyjął sakrament bierzmowania, zanim złoży przysięgę małżeńską. Ponieważ jednak bierzmowanie nie jest konieczne do zbawienia, w wielu parafiach duchowni go nie wymagają, ponieważ i bez niego małżeństwo będzie ważne. Wielu duszpasterzy zachęca do przyjęcia bierzmowania, nauczając, że jako katolik warto uzyskać wszystkie dostępne sakramenty. Niestety, miejsce mają sytuacje na pograniczu „szantażu”, gdzie niezorientowani w przepisach narzeczeni doznają wielu przykrości, słysząc odmowę umówienia terminu ślubu.

Ślub bez panny młodej lub pana młodego

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez osobistego stawiennictwa jednej ze stron. Narzeczoną lub narzeczonego zastępuje wówczas wyznaczony wcześniej pełnomocnik. Reguluje to uchwała (7 sędziów SN z dnia 8 czerwca 1970 r., III CZP 27/70, OSNCP 1971, nr 1, poz. 2). Powody usprawiedliwiające konieczność zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika nie są jasno sprecyzowane – każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Może to dotyczyć na przykład sytuacji, gdy jedno z narzeczonych jest obłożnie chore i wymaga hospitalizacji w sterylnych warunkach lub nie ma możliwości powrotu do kraju (np. służąc na wojnie). Wniosek rozpatruje sąd rodzinny w postępowaniu nieprocesowym. Jeżeli wyrok jest pozytywny, można sporządzić pełnomocnictwo w postaci aktu notarialnego.

W przypadku ślubu kościelnego pełnomocnictwo upoważniające do udzielenia sakramentu powinno być podpisane przez osobę go udzielającą, a także przez proboszcza lub ordynariusza miejsca, w którym dokument jest wystawiany. Według prawa kanonicznego pełnomocnikiem może być osoba „zdolna do aktu ludzkiego”, przy czym nie ma tu żadnych zastrzeżeń co do wyznania.

Ślub kościelny bez duchownego

W kościele rzymskokatolickim, choć „sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, wypowiadając wobec Kościoła swoją zgodę” (nr 1623), to „prezbiter (lub diakon), który asystuje przy obrzędzie zawarcia małżeństwa, przyjmuje zgodę małżonków w imieniu Kościoła i udziela błogosławieństwa Kościoła” (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1630).

Prawo zezwala też na to, aby biskup diecezjalny, po uzyskaniu pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu i zezwolenia Stolicy Apostolskiej, mógł delegować świeckich do asystowania małżeństw. (Obrzędy sakramentu małżeństwa, nr 25; por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1112). Kodeks Prawa Kanonicznego daje też warunkowe przyzwolenie na zawarcie małżeństwa w obecności jedynie dwóch świadków zwykłych, bez świadka urzędowego (duchownego). Zapis ten dotyczy sytuacji, gdy któreś z narzeczonych jest zagrożone śmiercią, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko, że świadek urzędowy (duchowny lub świecki) przez co najmniej miesiąc będzie nieosiągalny lub nie będzie można do niego dotrzeć. Te dwie okoliczności pozwalają na złożenie przysięgi małżeńskiej jedynie w obecności dwóch świadków zwykłych (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1116).

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Kuchnia

Miks kolorów czy geometryczne wzory? Najmodniejszy manicure tego lata

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
Następny

Wczasy last minute pod palmami? Wyprawa górskim szlakiem? A może wymarzona podróż do Azji? Jedno jest pewne! Niezależnie od tego dokąd jedziesz, 12 absolutnie wyjątkowych kolorów lakierów hybrydowych z kolekcji hi vibes idealnie podkreślą Twoje letnie stylizacje, a Ty będziesz eksplodować dobrymi emocjami! Poznaj 3 wakacyjne inspiracje w stylu hi hybrid!

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi paznokciami przez cały czas trwania letniego urlopu, manicure hybrydowy idealnie się sprawdzi W przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów nie odpryskuje, a kolor utrzymuje się nawet 14 dni! Na trwałość lakierów hybrydowych hi hybrid  nie mają wpływu: słona woda morska, piasek czy inne czynniki atmosferyczne, towarzyszące nam podczas licznych podróży.

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, dlatego pozwól sobie na odrobinę szaleństwa….na paznokciach!!! Poznaj 3 najgorętsze trendy tego lata!

Zobacz także

Paluszki surimi w cieście francuskim. Przepis

Tchibo Cafissimo mini – kompaktowy, funkcjonalny, nowoczesny. Ten wymarzony!

Przepis na piernik z bakaliami i jabłkiem w polewie czekoladowej