Nie każdy z nas może pochwalić się pięknym uśmiechem. W zależności od predyspozycji genetycznych, a także nawyków i higieny zębów, różnimy się od siebie kolorem i kondycją szkliwa. Idealnie białe zęby zazwyczaj są zasługą stomatologa, rzadko kiedy natury, bo najczęściej sami nieświadomie szkodzimy uśmiechowi.
10 najczęstszych sposobów, w jakie szkodzimy uzębieniu
Istnieje długa lista podstawowych błędów, które wielu z nas popełnia podczas codziennej higieny i spożywania posiłków. Przez często niezamierzone działania odkłada się płytka nazębna oraz występuje erozja szkliwa osłabiająca zęby. Oto lista nieświadomie popełnianych grzechów przeciwko uśmiechowi.
1. Zbyt mocno dociskasz szczoteczkę do zębów
Ten błąd jest popełniony bardzo często. Jeśli wydaje się tobie, że im mocniej będziesz pocierała szczoteczką zęby, tym one będą czystsze, musisz zmienić nawyki. W rzeczywistości silny nacisk oraz prowadzenie szczoteczki w linii poziomej, ściera szkliwo. W ten sposób nie tylko nie pozbędziesz się płytki nazębnej, ale także narazisz ją na nadwrażliwość. Najlepiej sięgaj po miękką szczoteczkę i przy delikatnym nacisku, szczotkuj zęby pod kątem 45 stopni, w kierunku od dziąseł.
2. Źle używasz nici dentystycznej
Najczęściej po nić dentystyczną sięgamy dopiero po wyszorowaniu zębów, jednak stomatolodzy zachęcają, by używać jej jeszcze przed czynnością szczotkowania. Używając nieprawidłowo nici dentystycznej uszkadzasz dziąsło i sprawiasz, że korzeń zęba jest uwrażliwiony, a bakterie, które żyją pomiędzy zębami będą się nadal namnażały. Jeśli chcesz prawidłowo wykorzystać nić dentystyczną, wykonuj ruch wokół zęba w kształcie litery C.
3. Sięgasz po płyn do płukania ust z alkoholem
Alkohol zawarty w płynach do płukania jamy ustnej wysusza i może podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, prowadząc do powstania np. aft. Ponadto podrażnia i bywa także przyczyną rozwoju nadwrażliwości zębów np. na zmiany temperatury. Lepiej sięgać do płynu do płukania jamy ustnej bez alkoholu lub w przypadku gdy sięgasz po te z alkoholem, przepłucz usta wodą.
4. Szczotkujesz zęby po jedzeniu owoców i kwaśnych potraw
Należy myć zęby po każdym posiłku, jednak czasem jest dobrze odczekać od 30 do 60 minut po jego zakończeniu. Owoce oraz kwaśne potrawy zawierające naturalne kwasy, oddziałują negatywnie na stan szkliwa. Jeśli w tym czasie połączysz to z szorowaniem zębów szczoteczką, pogłębiasz niszczycielskie działanie i osłabiasz tym samym zęby.
5. Gryziesz twarde rzeczy
Jeśli masz nawyk gryzienia długopisów, ołówków czy choćby paznokci w chwilach zamyślenia lub stresu, niszczysz zęby. Przygryzanie twardych powierzchni zębami wpływa na uszkodzenia szkliwa, które staje się coraz słabsze. Długoletnie praktyki mogą spowodować jego popękanie i utratę.
6. Zgrzytasz zębami i zaciskasz je podczas snu
O zgrzytaniu zębami podczas snu najczęściej dowiadujesz się od partnera, któremu przeszkadzają te odgłosy, a stomatolog na kontrolnej wizycie szybko zauważy, że masz problem z intensywnym zaciskaniem zębów. Takie działanie może prowadzić do erozji szkliwa, ale i na to jest sposób. Wystarczy, by stomatolog indywidualnie dobrał specjalne osłony (szyny) na zęby, zakładane na noc. One zapobiegają stykaniu się powierzchni zębów i ich ścieraniu. Przy okazji pozbędziesz się bólu głowy, ponieważ gdy śpisz i mocno zaciskasz zęby, naprężasz mięśnie twarzy, szczególnie stawu skroniowo-żuchwowego, który znajduje się pod uchem. W efekcie nadwyrężenia może pojawiać się ból głowy.
7. Jesteś miłośniczką wina, herbaty i tytoniu
Silnie barwiące produkty są sporym zagrożeniem dla wyglądu zębów. Mogą one pozostawać plamy na ich powierzchni więc najlepiej jest je ograniczyć, o ile zupełnie z nich nie zrezygnować. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez tych używek, możesz posmarować zęby wazeliną, która ochroni strukturę zębów przed przebarwieniami.
8. Otwierasz zębami opakowania
Pewnie choć raz miałaś wątpliwą przyjemność otwierać zębami opakowania czy odkręcać nakrętki z butelek. Nawet bardzo zdrowe i mocne zęby traktowane jako otwieracz, mogą zostać przez silny nacisk uszkodzone.
9. Skracasz czas szczotkowania
Ponieważ każdego dnia na zębach odkłada się płytka bakteryjna, należy ją odpowiednio regularnie usuwać. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej 2 minuty, jednak w praktyce robimy to średnio przez 40 sekund. Jest to szczególnie ważne wieczorem, ponieważ przez całą noc nie myjąc zębów pozwalasz na resztkach, które tam pozostają, rozwijać się drobnoustrojom. Poza tym w nocy spada wydzielanie ilości śliny, co ułatwia bakteriom rozwój i podnosi ryzyko wystąpienia próchnicy.
10. Nosisz biżuterię w języku
Kolczyki w języku sprawiają, że cały czas dochodzi do obijania ich o zęby i dziąsła. Trudno temu zapobiec podczas mówienia, jedzenia czy snu i to niestety może powodować obijanie, ukruszenie, a nawet pęknięcia zębów. Jest to niezależne od wielkości kolczyka, bo nawet niewielkie uszkodzenie na powierzchni zęba może przeistoczyć się w większe, szpecące zmiany. Poza tym stale uderzane dziąsła narażone są na cofanie i odsłanianie szyjek zębowych, które są bardziej narażone na działanie próchnicy, nadwrażliwość oraz choroby przyzębia. Trzeba pamiętać, że zęby bez mocnego podparcia zaczynają się chwiać i mogą wypadać.
źródło: dzielnicastylu.pl, zdrowie.wp.pl