Tajemnice są zwyczajną częścią życia i nie ma człowieka, który nie miałby choć jednej pikantnej informacji do ukrycia. Nic dziwnego, bo przecież nie ze wszystkim mamy ochotę się dzielić z otoczeniem, a życie obfituje z zaskakujące zdarzenia. Lubimy wiedzieć to, o czymś inni nie wiedzą.
Gdy ktoś powierzy nam swoją tajemnicę, liczy na to, że będziemy w stanie jej dochować i nie rozniesiemy dalej. Sami niechętnie dzielimy się sekretami i wolimy je przyjmować, niż wyjawiać. Najczęściej ukrywamy rzeczy wstydliwe, takie, które mogą nas wprowadzić w tarapaty, kogoś skrzywdzić lub zostać użyte przeciwko nam samym.
Tajemnica do odkrycia
Nie zawsze jednak trzeba trzymać wszystko tylko dla siebie, bo może mieć to zgubny wpływ na samopoczucie psychiczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii przebadali 13000 osób, które udzieliły informacji na pytanie, jak często w ostatnich latach zdarzyło im się myśleć na temat swoich tajemnic. Okazało się, że uczestnicy badania wracali do nich najczęściej wtedy, gdy czuli samotność i o wiele częściej o nich myśleli, niż rozmawiali. Ponad 70% badanych, którzy myśleli o skrywanych przez siebie tajemnicach, miała problem ze skoncentrowaniem się na prostych czynnościach i duże problemy z wykonywaniem zadań intelektualnych.
Wniosek jest prosty — tajemnice utrudniają funkcjonowanie, przy czym sama treść tajemnicy nie jest tak istotna, jak fakt, że nawet błahe sekrety zaburzają równowagę psychiczną, powodując stres. Przeciętnie każda osoba skrywa 13 tajemnic, w tym 5, którymi nigdy nie chcielibyśmy się podzielić.
Jeśli dręczą się sekrety, z którymi nie wiesz co zrobić i nie możesz spokojnie przejść nad nimi do porządku dziennego, podzieli się z przyjaciółką lub terapeutą. Będziesz miała nie tylko zapewnioną dyskrecję, ale poczujesz się o wiele lżej z tym, co musisz dźwigać.
źródło: dzielnicastylu.pl