Lifestyle

7 sposobów na plotki i plotkarzy

Redakcja
Redakcja
27 marca 2017
Fot. iStock / VasjaKoman
 

Plotka to intensywnie powtarzana przez wiele osób informacja, która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Oficjalnie większość z nas powie, że absolutnie nie plotkuje i omija plotkarzy, ale w gronie znajomych wymiana niesprawdzonych informacji cieszy się wyjątkowym wzięciem.

Bo przecież czas na ploteczce miło upływa, a sam „news” rozchodzi się jak świeże bułeczki i rozgrzewa do czerwoności. Lubimy plotkować z nudów lub z zemsty, na temat wrednej koleżanki czy stosunków panujących między personelem w pracy. Plotkujemy o przyczynach awansu, wydatkach, romansach, dosłownie wszystko może zostać przeinaczone czy wymyślone od podstaw, godząc w pechową osobę. Kłamstwa i półprawdy zawarte w takim przekazie zazwyczaj mają na celu zdyskredytowanie danej osoby, ośmieszenie, zwrócenie na nią uwagi. Skutki mogą być różne, podobnie jak różne są osoby, o których się plotkuje. W zależności od kalibru plotki, po jednym spłynie to, jak po kaczce, a drugi zapragnie natychmiast zniknąć z dotychczasowego życia.

Plotka kiedyś miała sens

Naukowcy ustalili, że pierwotnie plotka służyła do podtrzymywania więzi plemiennych oraz zdobywaniu informacji o sobie nawzajem. Później przekształciła się w element pewnej gry, czasem i wyrachowania. Naukowcy z Yale University określili, że spędzamy co najmniej 60% czasu w dorosłości, na rozmowach o ludziach, którzy nie są z nami w tym czasie.

Plotki traktuje się  jako nieformalne źródła informacji. Źródła oficjalne nie zawsze zaspokoją potrzebę pełnej informacji, np. o awansie koleżanki z kierowniczki działu na asystentkę szefa. Ciekawiej jest, poza właściwym komunikatem usłyszeć pogłoskę, że owa koleżanka, „zapracowała” na awans inaczej, niż przez rzetelną pracę. A im bardziej zdarzenie jest niespodziewane, w tym ciekawsze teorie obrasta. Im bardziej szokujące, pikantne, tym większa jest jej moc rażenia. Plotka naprawdę może zniszczyć człowieka.

Dobry zwyczaj — nie plotkuj

Nie powtarzaj bzdurnych, czy niesprawdzonych informacji, choćby poprzez świadomość, że każdy (także ty!) może paść ofiarą plotek i pomówienia. Samo niepowtarzanie plotek jest całkiem sensowym rozwiązaniem, lecz nie prowadzi do rozwiązania problemu. Ale w towarzystwie notorycznych plotkarzy można zachować się tak, że plotkowanie przestanie być takie smakowite.

7 sposobów reagowania na plotki i plotkarzy 

1. Odwróć tok rozmowy

Plotkarza nie trzeba specjalnie zachęcać, by rozpuścił swój język. Chcąc lub też nie, stajemy się często biernymi współuczestnikami takiej podgrzanej ploteczką rozmowy. W takim przypadku, gdy mowa jest o konkretnej osobie, zamiast pozwolić się rozkręcać plotkarzowi, lepiej w kontrze powiedzieć coś pozytywnego o bohaterze plotki, podkreślić umiejętności czy zasługi, zatrzymując rozpęd informacji.

2. Powiedz coś miłego… plotkarze

Nie chodzi o przymilanie się, tylko przemycenie pozytywnej informacji o osobie, która plotkuje, by ją „zmiękczyć”. Problem często tkwi w niskiej samoocenie plotkarza. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie sam ze sobą, czepia się innych, by podbudować siebie. Zwrócenie uwagi na coś miłego w osobie plotkary sprawi być może, że ona poczuje się bardziej doceniona i nie będzie miała potrzeby skupiać się na innych z powodu własnych lęków czy zazdrości.

3. Zmień plotkę w wartościową dyskusję

W przypadku, gdy ktoś rozsiewa informacje np. o osobie innego wyznania czy rasy, może czynić to z powodu własnej niewiedzy i uprzedzeń. Zamiast powtarzać rewelacje, przypomnij o zróżnicowanym świecie, że dzięki inności mamy dostęp do innej kultury, zwyczajów czy smaków. Zwracając uwagę na punkty wspólne i różnice kulturowe, róbmy to świadomie, z naciskiem na pozytywne aspekty.

4. Powiedz, co czujesz

To również jest metoda na zatrzymanie plotki i zwrócenie uwagi plotkarzowi na możliwy jej odbiór przez inne osoby. Dopóki ktoś głośno nie powie, że czuje się skrępowany, zażenowany, zawstydzony czy zniesmaczony słysząc powtarzane informacje, ich wydźwięk może przez plotkarza pozostać niezauważony. Wyrażenie swojej dezaprobaty ostudzi zapał do „informowania” innych, w obawie przed kolejną taką reakcją.

5. Unikaj rozmów

Odetnij się stanowczo jednym zdaniem „Dlaczego mi to mówisz ?„. To skuteczny sposób, ponieważ pokazuje, że akurat nie wyrażamy zainteresowania plotkowaniem oraz wytrąca plotkarzowi broń z ręki, gdyż traci on słuchacza. Zapewne na drugi raz nikt z plotką do ciebie nie podejdzie.

6. Otwarcie zmierz się z plotką

Gdy ktoś dopada cię z informacją z drugiej ręki, co do zdrowia znajomej, wyjdź ze swoją otwartością, że nie będziesz o tym mówić, bo sama masz podobne doświadczenia, a poza tym choroba to osobista sprawa. Informacje o orientacji seksualnej ukróć stwierdzeniem, że ty akurat popierasz i nie ma o czym mówić. Przykłady można mnożyć, co wyjątkowo zniechęci do ciągnięcia takiej dyskusji.

7. Zapytaj o intencje 

Jeszcze inaczej można podejść do kogoś, kto wyjątkowo lubi plotkować o problemach osobistych, zdrowotnych czy dotyczących pracy. Najlepiej zapytać o cel powtarzania takiej informacji — Mówisz o tym, bo jesteś gotów coś zrobić, by pomóc? Wciągnięcie osoby powtarzającej plotki  bezpośrednio w dany problem, powinno zatrzymać jej nadmierne zapędy w tym kierunku.


źródło: www.powerofpositivity.comwww.wysokieobcasy.pl


Lifestyle

10 najbardziej uzależniających przekąsek. Zobacz, dlaczego tak nas kuszą

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
27 marca 2017
Fot. iStock / izusek
Następny

To wcale nie żart czy wymówka dla naszego obżarstwa i łakomstwa – istnieją potrawy, które działają na nas niczym narkotyk i już od pierwszego kęsa nie jesteśmy w stanie ich odłożyć, jemy póki nie znikną całkowicie. Dlaczego tak się dzieje? To nie przypadek, ale zaprojektowanie ich z właściwą kombinacją węglowodanów (takich jak biała mąka i cukier) i tłuszczu, tak, by uzyskać duży ładunek glikemiczny . Dzięki temu bardzo szybko podwyższa się nasz poziom cukru we krwi, co powoduje, że centrum nagradzania w mózgu prosi (woła wręcz!) o więcej i więcej. Nic dziwnego, że od lat na szczycie najbardziej uzależniającego jedzenia znajdują się właśnie poniższe przekąski i potrawy – zobacz,  jak sobie z nimi poradzić i w jaki sposób złagodzić ich negatywne oddziaływanie.

Lifestyle

Nie ma brzydkich ludzi, są tylko ludzie zaniedbani. Ten bezdomny udowodnił, że każdy może być atrakcyjny. Niesamowita metamorfoza!

Redakcja
Redakcja
27 marca 2017
Fot. Screen YouTube /Dr. Filmgood Audiovisual Studio – Print Screen Youtube

Coco Chanel twierdziła, że nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane. Historia 55-letniego bezdomnego pokazuje, że podobnie jest z mężczyznami i każdy, jeśli tylko zadba o siebie, może prezentować się dobrze i atrakcyjnie. Zobaczcie spektakularną metamorfozę.

Jose Antonio trafił na ulicę 25 lat temu po tym, jak stracił posadę elektryka. Utrata pracy i źródła dochodu spowodowała, że się załamał. Stracił sens życia i walczył z głęboką depresją, która blokowała go przed szukaniem normalnej pracy. Pieniądze na podstawowe potrzeby zdobywał dzięki wskazywaniu samochodom wolnych miejsc na parkingu.

– Odkąd nie pracuję w zawodzie, moje życie to wieczna tułaczka. Od ponad 20 lat nie jadłem normalnego obiadu, a wypłata, którą dostawałem od właściciela parkingu starczyła na tyle, żebym mógł jakoś przetrwać – przyznał. Mimo swojej sytuacji zachował przyjazny i otwarty stosunek do ludzi, którym ujął właściciela salonu fryzjerskiego „La Salvajería”.

Właściciel salonu zaprosił bezdomnego do projektu, który zorganizował z okazji trzeciej rocznicy działania zakładu w 2015 roku. Poddał go metamorfozie sfilmowanej przez producentkę filmów Dr Filmgood. Nagranie dopiero teraz zaczęło krążyć w sieci i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a główny bohater zyskał mnóstwo fanów, którzy zachwycają się jego osobowością i spektakularną przemianą.

Jose Antonio do salonu wszedł z długimi zaniedbanymi włosami, zapuszczoną brodą i bezkształtnymi brwiami. Pracownicy postanowili zasłonić wszystkie lustra, aby pokazać mu, jak wielką przemianę przeszedł. Podczas wykonywanych zabiegów opowiadał historię swojego życia, która chwyta za serca.

Jak zareagował, gdy pierwszy raz zobaczył siebie po metamorfozie z nową fryzurą, okiełznaną brodą, wyregulowanymi brwiami i eleganckim ubraniu?

– Gdy zobaczyłem siebie w lustrze, nie mogłem uwierzyć, że to ja. Łzy napłynęły mi do oczu, bo nareszcie wyglądałem jak mężczyzna. Pomyślałem sobie: od dziś zaczynam nowe życie! To była niesamowita przygoda – mówi przejęty Jose Antonio. Nowy wygląd sprawił mu jeszcze jedną niespodziankę. Wcześniej był niewidoczny, a po niesamowitej przemianie w przystojnego mężczyznę, kobiety zaczęły się za nim oglądać na ulicy. Zresztą, wcale im się nie dziwimy. Same jesteśmy zachwycone tym, jak teraz się prezentuje.

Patrząc na wspaniały gest fryzjera z Majorki, nasuwa się pytanie. Czy w Polsce znalazłby się ktoś, kogo stać byłoby na taki wspaniały gest w kierunku bezdomnego? Warto sobie uświadomić, że ludzie trafiają na ulicę z różnych powodów. Jeden życzliwy gest może być początkiem zmiany czyjegoś życia. Może dać nadzieję, że w każdym momencie można zmienić swoją sytuację oraz może przywrócić wiarę w dobro ludzi i w lepszą przyszłość.


Źródło: bbc.co.uk


Zobacz także

Kilka ważnych rzeczy, których nauczyłam się razem z wiekiem. Dobrze jest się starzeć

Prosty trening dla pośladków i nóg

Kochana Mamo! Kochany Tato! Będę musiała, napisać wam, jak było naprawdę. List ofiary przemocy