Go to content

Sztuka odpuszczania… Przestań mysleć, że to twoja porażka

fot. iStock/RossHelen

Ile razy słyszałaś, że powinnaś odpuścić i iść dalej, a ty pomimo wszystko stwierdzałaś, że nie możesz tak zrobić, bo przecież oznaczałoby to porażkę? Pięć, dziesięć? Bo ja usłyszałam to o raz za dużo. I właśnie wtedy nauczyłam się, że odpuszczanie to nie to samo co poddanie się. Bo gdy po prostu odpuszczasz, stajesz się spokojny, a poddają się wzmaga w tobie irytacja. To ogromna sztuka, której trzeba się nauczyć i pozwolić sobie na spokojniejsze życie.

Dać sobie święty spokój

Zaprzestanie walki o coś, co nie ma prawa się udać ma więcej wspólnego z umiejętnością słuchania siebie i własnej intuicji niż z oznaką słabości. Znacie teorię o „perfect timing”? Powtarza się ją w co trzeciej komedii romantycznej i co drugim serialu; „perfect timing” to idealne wyczucie czasu w kwestii spotkania dwóch osób, zdarzenia czy myśli. Jeżeli coś się nie udaje, być może nie jest to jeszcze ten idealny moment, a to czego tak strasznie chcesz zupełnie nie jest ci potrzebne, wręcz przeciwnie – może ci zaszkodzić. Kiedy warto powiedzieć sobie dość i iść dalej? Gdy wściekamy się, że coś się nie udaje, albo ktoś nie robi tego, co według nas powinien; gdy chcemy czegoś tak bardzo, że przestajemy widzieć wszystko dookoła, nie zauważamy zmian jakie zachodzą w świecie, nie słuchamy siebie i swoich odczuć. A kiedy już pójdziemy swoją drogą, zaczną dziać się niesamowite rzeczy.

Przyjaźń na nowo

Kiedy powrócisz na łono życia bez starania się o niemożliwe, będziesz miała więcej czasu nie tylko na swoje pasje. Zrozumiesz, jak bardzo potrzebujesz wokół przyjaciół, których mogłaś odrzucać ze względu na ich szczerość, kiedy mówili „odpuść”, a ty uważałaś, że każą ci się poddać lub w ciebie nie wierzą. Tak naprawdę martwili się o ciebie. Przyjaźń to jeden z najważniejszych aspektów życia. Zapewne teraz zauważysz to z zupełnie innej perspektywy, więc pora nadrobić zaległości! Co najlepsze, wcale nie będzie to takie trudne. Zdziwisz się, ile wolnego czasu znajdzie się w twoim kalendarzu, ale przede wszystkim ile chęci i radości będziesz czerpać ze spotkań z życzliwymi ludźmi. Oni naprawdę docenią, że widzisz swoje błędy.

Nowa ty

Co roku robiłaś postanowienia, że tym razem popracujesz nad sobą, zmienisz się, będziesz bardziej przyjazna dla ludzi, ale przede wszystkim dla siebie. Żyjąc w niezdrowej sytuacji, takiej jak na przykład toksyczne miejsce pracy czy związek, zmieniasz się nie do poznania. Wcale nie na lepsze. Toksyczne relacje mają to do siebie, że wyciągają z nas wszystko co najgorsze, a przy okazji mocno ograniczają nasze marzenia, pragnienia i zdrowy rozsądek. Czasem obok zdrowego rozsądku pojawia się jeszcze siła, której brakuje by uciec. Jednak kiedy już do tego dojdzie, na nowo odkryjesz siebie, swoją osobowość i siłę. Ponoć co nas nie zabije, to nas wzmocni. W przypadku odpuszczania życie będzie po prostu bardziej autentyczne.

Przyszłość i inne przyjemności

Odpuszczenie to takie wielkie wrota, przez które może przejść każdy, ale nie każdy ma na to odwagę. Boimy się przecież co będzie dalej, a powtarzanie znanych schematów jest bezpieczniejsze, choć bardziej raniące. Kiedy w końcu przestaniesz powstrzymywać siebie samą przed szczęściem, zaczniesz myśleć o przyszłości w kolorowych barwach. To będzie moment, w którym najważniejsza zaczniesz być ty sama, a nie wszyscy dookoła. Dziś może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak cudowne rzeczy czekają na ciebie tuż za rogiem, ale gwarantuję – dowiesz się tego tak szybko, jak tylko odpuścisz rzeczy, które nie mają prawa się udać.

Wszystko minie

Pewnego dnia poczujesz, że wszystko co się wydarzyło, sprawiło, że jesteś jeszcze silniejszą i jeszcze piękniejszą kobietą. Możesz przenosić góry, zmieniać świat, ale przede wszystkim – walczyć o siebie. Dziś pewnie brzmi to nierealnie, bo jak ktoś zraniony może wierzyć w cuda i dobro? Odpuszczanie to proces oczyszczania emocjonalnego. Szczególnie, jeśli związek, praca czy przyjaźń były częścią twojego „ja”. Warto uwiadomić sobie, że umiejętność powiedzenia „stop, ja wysiadam”, jest jedną z najważniejszych do opanowania. Kiedy już raz będziesz potrafiła zidentyfikować niezbyt zdrowe elementy swojego życia, będziesz się ich sukcesywnie pozbywać.