Twoje dziecko nudzi się podczas wakacji w mieście? Nie masz pomysłu, co moglibyście robić razem? Zabierz je koniecznie do kina na film „Mavka i strażnicy lasu”. Od 4 sierpnia w kinach. Na pewno oboje nie będziecie się nudzić. My podpowiadamy, do jakich zabaw i dyskusji może was zainspirować ten film.
1. Nauka empatii
„Mavka i strażnicy lasu” to magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście osiągnąć można tylko żyjąc w zgodzie z siłami natury. Morał bajki oraz wartości, jakie wyznaje tytułowa Mavka, mogą być świetnym tematem do rodzinnych dyskusji. A o czym jest ta historia? Mavka, czyli mityczna strażniczka lasu, musi bronić skrytego w puszczy źródła życia przed chciwością bezdusznej księżniczki. A ta, dowiedziawszy się o magicznej jego mocy, postanawia wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkraczają do lasu, gotowi niszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Po sensie można porozmawiać z dzieckiem na różne ciekawe tematy, np. czy miłość zawsze zwycięża przeciwności losu? Czy można być szczęśliwym, żyjąc tylko w mieście i nie podziwiając przyrody? Czy warto walczyć o zachowanie wiecznej młodości?
2. Budowanie wrażliwości na piękno przyrody
Twórcy filmu chcieli zwrócić szczególną uwagę na problemy: wycinek lasów, kłusownictwa i niezorganizowanej turystyki. To może być świetnym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem na różne tematy ekologiczne. Tym bardziej, że „Mavka i strażnicy lasu” pokazuje trzynaście gatunków roślin i zwierząt zagrożonych obecnie wyginięciem. Znajdziemy w tej animacji m.in: rysia euroazjatyckiego, niedźwiedzia brunatnego, bociana czarnego, żubra. Baczne oko wypatrzy rzadkie rośliny: jałowce szafranowe, żonkile wąskolistne, pierwiosnki maleńkie, przebiśniegi, śnieguliczki białe, cisy jagodowe. Projekt konsultowano od wstępnego etapu z WWF-Ukraina. Po projekcji możecie więc nakłonić dzieci do zbierania śmieci w lesie albo do wspólnych wycieczek krajoznawczych, by rozpoznać na łąkach jak najwięcej roślin.
3. Obcowanie z wyjątkową tradycją ludową
To arcydzieło nie tylko dla dzieci! Animacja „Mavka i strażnicy lasu” oparta jest na motywach starosłowiańskich mitów i podań. Za muzykę odpowiada znany na całym świecie zespół folkowy Dakhabrakha. W animacji pokazano osiemdziesiąt różnych miejsc z karpackich i poleskich lasach. Na buziach bohaterów pojawiają się też starosłowiańskie runy. Dlatego twoje dziecko, zwłaszcza jeśli jest dziewczynką, może po tym filmie chcieć uczyć się pleść warkocze albo wianki z kwiatów. Chłopcy na pewno zainteresują się runami i ich spróbują odkryć ich tajemnicze znaczenia.
4. Świetne postaci i oprawa plastyczna
Nad „Mavką i strażnikami lasu” pracowano na różnych etapach wielu rysowników; w sumie ponad 400. różnych twórców. Rysownicy stworzyli do tej produkcji aż 130. postaci. Animacja i przesłanie filmu tak bardzo spodobało się na całym świecie, że w tym momencie już ponad osiemdziesiąt krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zakupiło prawa do wyświetlania w kinach tej produkcji. Bajkę zrealizowano na najwyższym światowym poziomie. To jest też artystyczna uczta dla dorosłych.
5. Dla młodych widzów… Roksana Węgiel
Wielkim atutem animacji jest obsada dubbingowa. Od 13 lipca na kanale YouTube Roxie fani mogą oglądać teledysk i posłuchać piosenki, która powstała do animacji „Mavka i strażnicy lasu”. Jednak to nie jest jedyna rola Roksany przy tym filmie. Młoda gwiazda użyczyła swojego głosu do dubbingu roli Mavki. Nie zabrakło też innych wspaniałych artystów. Kylinę dubbingowała Tamara Arciuch, a Łukasza: Kamil Bijoś.
6. Rozmowa nana temat wojny w Ukrainie
„Mavka i strażnicy lasu” jest produkcja ukraińską. Co ciekawe, twórcy pracowali nad nią przez siedem lat. Ostatnie szlify robili w trakcie wybuchu wojny. Honorowy patronat nad filmem w Polsce sprawuje ambasada Ukrainy w Polsce. Dla Ukraińców i ludzi na całym świecie ten film jest dowodem na siłę Ukrainy. Twórcy tylko na chwilę przetrwali prace na ta animacją. Do tej pory na Ukrainie „Mavkę i strażników lasu” widziało ponad milion osób. To też może być ciekawy tematem do rozmowy. Może twoje dziecko w szkole ma nowych ukraińskich przyjaciół. Może chcą razem obejrzeć ten film?!