Lifestyle

Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
14 lutego 2019
Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 
Fot. iStock / Sirintra_Pumsopa – Drogie Panie, Walentynki to nie dzień kobiet… 
 

Walentynki. Tak, tak, wiem, że przyszło do nas za oceanu, że to komercja w najgorszym wydaniu, że kochać powinniśmy się cały rok… A jednak, jest w tym dniu, coś takiego, co niezależnie od naszych opinii, radośnie łechce nasze serca. I ja nie mam nic przeciwko temu, a każdy powód jest przecież dobry, żeby podsycać wzajemne uczucie. Przyznaję, fajnie byłoby, gdyby i nasze ukochane wzięły stery tego dnia w swoje ręce, wszak to święto zakochanych, a nie dzień kobiet… 

Mam kilka pomysłów. Co prawda każdy ma inne możliwości w pracy i nie wszystkie pomysły można zrealizować, ale zastanówcie się nad kilkoma. Walentynki wypadają w czwartek, idealnie, żeby zrobić sobie wolny piątek i … ruszyć ze swoją drugą połową na weekend pod Warszawę do SPA. Tam piękna kolacja, wspólne zabiegi i czas – tylko dla siebie. Inna propozycja wyjazdowa? Proszę bardzo. Wersja droższa – wylot do romantycznego miasta w Europie np. Rzym, Paryż. Dziś w promocji można zarezerwować w tę i z powrotem naprawdę niedrogie bilety i nie trzeba kupować ich z wielkim wyprzedzeniem.

Nie znam faceta, który nie doceniłby tak spontanicznego pomysłu! Coś nie wyjazdowego? Bardzo proszę – opera, filharmonia, teatr. To nieprawda, że mamy grubą skórę i jesteśmy z innej planety. Namawiam na eksperymenty w tej dziedzinie.

Nie myślcie za nas i nie szufladkujcie mężczyzn. To nas boli. To, że kobieca inteligencja emocjonalna jest stara jak świat, a my pod tym względem – jeszcze raczkujemy – nie musi oznaczać katastrofy. Wierzcie mi,  orkiestra na żywo i piękne emocje na scenie poruszą najbardziej twarde serca.. Wielokrotnie bywałem w filharmonii i do dzisiaj czuję ciarki chodzące po plecach.

Albo restauracja, niby jedno z najprostszych rozwiązań, które mi się nasuwa ale… gdy dołożymy do tego piękny widok z wysokiego wieżowca albo inne, równie zacne okoliczności przyrody – już brzmi nieźle, prawda?

Panom natomiast proponuję proste triki z kwiatami w roli głównej. Jak kobiety reagują na kwiaty nie muszę chyba tłumaczyć. To coś tak oczywistego, jak wschód słońca lub fakt, że po burzy zawsze zaświeci słońce. Można je dostarczyć na wiele sposobów: zamówić do pracy, zaskoczyć w domu… Kilka słów: „Miłego dnia kochanie” – nigdy nikomu nie zaszkodziło.

Ja któregoś dnia wróciłem wcześniej z pracy, kupiłem 200 czerwonych róż. Wszystkie poukładałem w domu na podłodze w całym mieszkaniu. Mam dowód i prezentuję poniżej, a jak wygląda mieszkanie usłane różami ? Sami oceńcie. Moja rada w tym jedna – na każdy pomysł trzeba spojrzeć okiem kobiety. Powodzenia!

Fot. Archiwum prywatne

Grzegorz

Grzegorz Czepułkowski – konferansjer, prezenter tv, aktor, twarz wielu kampanii reklamowych. Prowadzi bloga lifestylowo-modowego MrMature.pl www.mrmature.pl Redaktor telewizji internetowej Flesz.news.


Lifestyle

Co pokazuje osoba, która przechodzi emocjonalną traumę. Nie daj się zwieść pozorom

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2019
Fot. iStock/amoklv
 

Osoba, która przechodzi emocjonalne załamanie, kryzys psychiczny, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować, nosi w sobie wewnętrzny dokuczliwy głos, który niszczy ją od środka karmiąc przekonaniami niezgodnymi z rzeczywistością.

Co słyszysz, gdy przeżywasz emocjonalny kryzys?

 • „Nie jesteś wystarczająco dobry.”
 • „Jesteś nienormalny.”
 • „Nigdy niczego nie osiągniesz”.
 • „Jesteś porażką.”
 • „Nie zasługujesz na …”

Ta bezsensowna paplanina – fałszywy teatrzyk umysłu – niektórych poprowadzi ku depresji, lęków i traumy. Codzienna walka z własną głową jest szalenie wyczerpująca, a jednak większość z nas wstydzi się do niej przyznać. Zamiast tego pokazujemy nieprawdziwą, beztroską twarz, ale jest to wręcz nadludzki wysiłek. Trauma wpływa na zdolność radzenia sobie z życiem lub normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Uraz emocjonalny może wynikać z dowolnej liczby zdarzeń, w tym:

 • narażenia na nagłe niebezpieczeństwo (np. rozbój z bronią w ręku, włamanie, wypadek samochodowy, gwałt, samobójstwo, akt terroryzmu)
 • narażenia na długotrwałe niebezpieczeństwo (np. wojna, wykorzystywanie dzieci, zaniedbywanie dzieci, molestowanie, wykorzystywanie seksualne)
 • problemów z relacjami, rozpadem związku lub rozwodem
 • śmiercią bliskiej osoby
 • ciężkiej choroby zagrażającego życiu
 • bycia ofiarą zastraszania
 • doświadczenia głębokiej porażki lub upokorzenia
 • Trauma często poprzedza początek silnego lęku i depresji, tak jak w przypadku zespołu stresu pourazowego. Niestety, wiele osób z traumą emocjonalną nie szuka pomocy. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że w rzeczywistości jej potrzebują.

Poniżej znajdziecie kilka charakterystycznych zachowań osoby dotkniętej traumą. Nie wahajcie się wyciągnąć do bliskiej osoby pomocnej dłoni, jeśli zauważycie u niej wymienione tu objawy.

Przewlekły stan obniżonego nastroju

Dotknięta traumą osoba czuje, że nigdy nie może się w pełni zrelaksować. Jest tak, jakby stale musiała trzymać się  „na baczności”, w psychologii ten stan nazywa się hiperwestancja.

Najpierw jednak wystąpią objawy podobne do symptomów zaburzenia lękowego. Obejmują trudności z koncentracją, drażliwość i nerwowość.

Nadużywanie subtancji

Wiele badań pokazuje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy traumatycznymi doświadczeniami a nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Najczęściej przydarza się osobom, które traumy doświadczają od dzieciństwa, co spowodowało zmiany w „strukturze nerwowej” mózgu i zagraża jego funkcjonowaniu. Zmiany te spowodowały różne defekty poznawcze i zaburzenia psychiczne.

Gniew

Trauma przebywa we wczesnym dzieciństwie może również powodować zmiany w mózgu, które utrudniają ofierze kontrolowanie swoich emocji. Wybuchy ekstremalnego gniewu są wówczas bardzo powszechne. Wzrost poczucia gniewu wynika również z poczucia zdrady. Jako takie, ofiary traumatycznych przeżyć często mogły znaleźć się wcześniej w sytuacjach związanych z wyzyskiem lub przemocą.

Paraliżujący lęk

Z powodu zmian w mózgu ofiary traumy częściej doświadczają niepokojących emocji, takich jak lęk, strach i panika. Badacze uważają, że jest to wynikiem nadmiernej aktywności emocjonalnej ośrodka mózgu.

Retrospekcje

W umyśle osoby dotkniętej traumą, odtwarzane są traumatyczne wydarzenie w czasie rzeczywistym. Wywoływanie retrospekcji może mieć miejsce podczas zwykłych codziennych doświadczeń. Na przykład osoba wykorzystywana seksualnie w przeszłości, może doświadczyć retrospekcji, gdy zobaczy kogoś, kto przypomina jej sprawcę.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle

Naukowcy potwierdzają: twoja najbardziej złośliwa przyjaciółka to ta, której tak naprawdę zależy na tobie najbardziej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 lutego 2019
Fot. iStock / DaniloAndjus

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego czasami czujesz o wiele bliższą więz z przyjaciółką, która potrafi zachować się jak przysłowiowa „zołza”, niż z tą, która zawsze sprawia, że czujesz się komfortowo, dowiedz się, że nie ma  w tym nic dziwnego. Przyjaciele, którzy potrafią być brutalnie szczerzy i wywoływać uczucia negatywne, to ci, którym zależy na Tobie najbardziej – mówią naukowcy.

Jeśli twoja przyjaciółka potrafi cię swoimi komentarzami doprowadzić do szewskiej pasji, ale w głębi duszy przyznajesz jej rację, jeśli czujesz, że obchodzi się z tobą niedelikatnie, prawdopodobnie robi to celowo. Według badań opublikowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Nauk Psychologicznych, niektórzy bliscy przyjaciele mogą celowo wywoływać w nas negatywne uczucia, ponieważ wierzą, że będzie to dla nas korzystne na dłuższą metę. Takie mają wewnętrzne przekonanie.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Plymouth i obejmowały one 140 dorosłych uczestników. Naukowcy obserwowali zachowanie badanych podczas hipotetycznych sytuacji: na przykład, poprzez wywoływanie strachu przed niepowodzeniem przyjaciela, który zamiast uczyć się do egzaminów – zwleka z nauką. Wyniki badania potwierdziły to, w co wierzyli naukowcy – że ludzie rzeczywiście mogą być „okrutni, aby być dobrymi”.

Innymi słowy, przyjaciele mogą czasami być wobec ciebie brutalni nie dlatego, że cię nienawidzą lub chcą cię skrzywdzić – ale dlatego, że troszczą się o ciebie i ich „podłość” wynika z bezinteresowności i empatii.


Na podstawie: brightside.me


Zobacz także

Z pamiętnika kobiety dojrzałej. Wiecznie na diecie

Szczęście nigdy nie przychodzi do tych, którzy nie doceniają tego, co mają

Chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie?  To prostsze niż ci się wydaje