Stół wigilijny ustawiony obok przystrojonej choinki, to jedno z najważniejszych miejsc w czasie Świąt Bożego Narodzenia. To przy nim, w otoczeniu członków rodziny, spędzamy świąteczne dni. Wokół niego gromadzimy się przy wieczerzy, dzielimy opłatkiem, prowadzimy dyskusje i cieszymy się obecnością bliskich. Warto więc zadbać o jego prezencję i dobrać dekoracje, dzięki którym stworzymy niepowtarzalną atmosferę.
Zapraszając gości na wieczerzę wigilijną lub inne świąteczne spotkanie, chcemy stworzyć wyjątkowy, rodzinny klimat. Pomoże nam w tym odpowiednia dekoracja stołu, eleganckie nakrycia oraz pasujące dodatki. Pamiętajmy też, aby zadbać o wygodę biesiadników. Przedstawiamy 6 zasad, którymi należy się kierować przy ozdabianiu świątecznego stołu.
1. Wybierz kolorystykę dekoracji
Najważniejszą zasadą przy dekorowaniu stołu jest dopasowanie jego kolorystyki do barw dominujących w danym pomieszczeniu tak, aby nie tworzył on odrębnego akcentu. Idealne zestawy kolorystyczne, które prawie zawsze się sprawdzają to połączenie bieli ze złotem lub srebrem. Takie tandemy barw prezentują się elegancko, szlachetnie i można z nich skorzystać we wnętrzach urządzonych zarówno w jasnych, jak i w ciemnych kolorach. Na stole zawsze sprawdzi się także tradycyjne bożonarodzeniowe trio – czerwień, zieleń i biel. Dla osób niebojących się szczypty ekstrawagancji, ciekawym wyjściem będzie połączenie modnej w tym roku purpury (veri peri), złota i zieleni. Nadal zachowany zostanie elegancki sznyt, za to stół zyska na oryginalności.
2. Przygotuj świąteczny obrus
Wydawać by się mogło, że to rzecz oczywista: doniosłość okazji, jaką są Święta Bożego Narodzenia, wymaga użycia odświętnego obrusa. Jakiego rodzaju tekstylia wybrać?
– Na świątecznym stole dobrze sprawdzi się klasyka. Jednolity obrus przeszyty srebrną lub złotą nicią będzie świetnym tłem dla wielobarwnych dekoracji i doda blasku całej stylizacji – mówi Joanna Wszeborowska-Kludzińska, właścicielka firmy Roseberry Home zajmująca się designem stołów. – Świąteczny obrus może być również ozdobiony delikatnym wzorem ostrokrzewu, igliwia, jemioły czy kokardek. W przypadku wzorzystego nakrycia, warto dobrać subtelne dekoracje, najlepiej w jednolitych barwach. Ważna jest tutaj spójność i to, by obrus pasował do dodatków – dodaje.
Należy pamiętać również o wymiarach nakrycia stołu. Istnieje zasada, że do długości i szerokości mebla trzeba doliczyć po 20 cm na każdy bok (+/- 5 cm). Dzięki temu obrus będzie elegancko spływał, jednocześnie nie plącząc się gościom na kolanach. To jednak nie wszystko. Jeśli chcemy, by nasz stół wyglądał elegancko, dodajmy także płócienne serwety. Możemy ułożyć z nich fantazyjne dekoracje niczym origami, tradycyjnie ozdobić opaską lub własnoręcznie przygotowaną ozdobą nawiązującą do stylistyki stołu.
3. Wyjmij z szafy odświętny serwis
Prawdopodobnie większość z nas posiada bożonarodzeniowy zestaw naczyń, który tradycyjnie stawia na świątecznym stole. Nadszedł czas by z niego skorzystać! Powinien on królować pośród innych elementów – tekstylia i dodatki mogą być dla niego tłem. Jeśli nie mamy takiego serwisu, to nic straconego. Na wigilijnym stole zawsze doskonale sprawdzi się zastawa w tradycyjnych kolorach: bieli lub beżu. Te barwy są ponadczasowe i odpowiednie na każdą porę roku oraz okazję. Sztućce bez względu na to czy są złote, czy srebrne powinny być pięknie wypolerowane. Również szkło może być bardziej strojne – nawiązujące do kolorystyki stołu, posiadające szlify lub błyszczące lamówki. Na świątecznym stole świetnie sprawdzają się kryształowe kieliszki i szklanki, które odbijają płomienie świec, tworząc tym samym magiczną aurę pełną iskierek i blasku.
4. Zadbaj o magiczną atmosferę, ustawiając za stole świece
Wigilijny stół powinien wprost tonąć w blasku świec. W ten sposób stworzymy przytulny klimat, sprawimy, że delikatne światło ociepli ludzkie twarze, a w kątach pomieszczenia skryją się tajemnicze cienie. Być może zachęci to naszych gości do szczerych dyskusji i wspominania. Taka atmosfera sprzyja zwłaszcza przywoływaniu z pamięci dawno minionych Świąt Bożego Narodzenia, ale także kreowaniu nowych doświadczeń. Wybierając świece i świeczniki, warto również pamiętać, aby miały one odpowiednią wysokość. To ważne, aby nie zakrywały twarzy biesiadników. Dekoracje świąteczne na stole sprzyjające swobodnej i nieskrępowanej rozmowie osób siedzących vis a vis to takie, które mają wysokość 30-40 cm.
5. Dodaj figurki i świąteczne dekoracje
Figurki to element, o którym wiele osób zapomina, a to właśnie te niewielkie dodatki tematycznie nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia sprawiają, że dekoracja stołu jest pełna. Warto jednak pamiętać, by tego typu stroiki nie przytłoczyły świątecznego stołu i nie utrudniały gościom kosztowania potraw czy też prowadzenia rozmów.
– Centralna część stołu należy do zastawy serwującej dania. Tworząc dekoracje z bombek, figurek i wianków, warto pozostawić odpowiednią przestrzeń na serwowane podczas wieczerzy dania. Opłatek i sianko można pięknie wyeksponować na specjalnej poduszeczce – mówi Joanna Wszeborowska-Kludzińska. – Na stole świątecznym nie może zabraknąć także wigilijnych kwiatów takich jak poinsecja, powszechnie nazywana gwiazdą betlejemską. Świetnie zaprezentuje się także jemioła, ostrokrzew czy gałązki igliwia – dodaje.
6. Zaplanuj, jak usadzisz gości przy stole
Choć obecnie miejsce przy stole nie ma już takiego znaczenia jak w ubiegłych stuleciach, to nadal jest to ważna część planowania świątecznego przyjęcia. Przede wszystkim pamiętajmy o tradycji pozostawiania dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Warto przygotować je z myślą o kimś, kto nie może być z nami tego dnia.
Zastanówmy się także nad miejscami dla dzieci. Dobrze, aby miały one swoje krzesła i mogły samodzielnie siedzieć przy stole. Często bowiem spędzają czas wieczerzy wigilijnej na kolanach rodziców, co jest męczące zarówno dla maluchów, jak i dla ich opiekunów. Jeśli najmłodsi posługują się jeszcze specjalnymi krzesełkami, zostawmy dla nich odpowiednią przestrzeń, tak aby rodzicie mogli spokojnie i bez trudu nakarmić pociechy. Dla bezpieczeństwa dzieci warto odsunąć od nich gorące potrawy, szkło, talerze i sztućce. Maluchy uczą się naszych tradycji jako pełnoprawni członkowie biesiadnej wspólnoty. Stworzenie dla nich specjalnych miejsc to objaw szacunku i miłości.
Spotkania przy świątecznym stole to okazja do umacniania relacji rodzinnych. O niepowtarzalną atmosferę podczas tych szczególnych dni możemy zadbać, przygotowując piękne dekoracje, ale także prowadząc kulturalne rozmowy i okazując sobie nawzajem szacunek.