Lifestyle

Sprawdź, w jakiej fazie księżyca się urodziłaś, a dowiesz się kim jesteś i co cię czeka

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
15 listopada 2021
Fot. iStock / Delpixart
 

Fazy księżyca ich wpływ na życie i zdrowie człowieka od wielu lat budzą budzą zainteresowanie. Skoro księżyc oddziałuje np. na przypływy i odpływy, dlaczego miałby nie wpływać na nas, przecież nasze ciało w dużej mierze składa się z wody. Ponoć w czasie pełni rodzi się więcej dzieci, jesteśmy też wtedy bardziej nerwowi. Z kolei nów to podobno świetny moment na operacje, maleje ryzyko krwotoków. To też czas na wszelkiego rodzaju aktywność, bo podczas nowiu jesteśmy pełni energii i siły.

Fazy księżyca ponoć też wpływają na nasz charakter i życie. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać swoją datę urodzenia i zobaczyć w jakim momencie był wtedy księżyc. Z przymrużeniem oka, u mnie akurat się zgadza.

Nów

Jeśli przyszłaś na świat podczas nowiu twoim celem jest dążenie do lepszego statusu społecznego. Ciągle chcesz się rozwijać, jesteś kreatywna, skupiona na celu. Nie obawiasz się nowych doświadczeń, nie boisz się nowych relacji, choć czasem czujesz się nierozumiana przez innych. Urodzeniu w nowiu mają szczęście do nowych początków, bywają też zmuszani przez życie do budowania swojej osobowości od nowa.
Jeśli wygrywa ciemna strona: masz problem z przyznawaniem się do błędu, wpadasz w pułapkę perfekcjonizmu.

Księżyc przybywający

Jeśli przyszedłeś na świat podczas rosnącego sierpa Księżyca, jesteś zdeterminowana i uparta. Wiesz czego chcesz i potrafisz wytyczyć sobie drogę, którą powinieneś podążać. Cenisz tradycję, ale rozumiesz też postęp. Najwięcej życiowym przemian przejdziesz między 20 a 30 rokiem życia.
Jeśli wygrywa ciemna strona: czasem możesz być swoim najgorszym wrogiem.

Pierwsza kwadra

Najprawdopodobniej masz duszę wojowniczki, potrafisz zawalczyć o swoje, lubisz grać pierwsze skrzypce. Emocje, zarówno te dobre, jak i te złe przeżywasz intensywnie. Twoją życiową lekcją jest nauczyć się je kontrolować, co może się udać najwcześniej po trzydziestce, wtedy też zaczyna się najlepszy czas w życiu. Przerób też lekcję odpuszczania innym, bo jeśli tego nie zrobić, nie osiągniesz swoich celów i nie spełnisz marzeń. Wszystko jest w twoich rękach.

Księżyc tuż przed pełnią (rosnący garb księżyca)

Empatia, zdolność do prawdziwego współczucia to twoje mocne strony. Masz potrzebę zrozumienia i zbawienia świata. Czujesz się spełniona, gdy żyjesz według własnych zasad. Dobra materialne są dla ciebie mniej istotne, ważne jest pomaganie innym. Możesz mieć zdolności do uzdrawiania innych, świetnie sprawdzasz się jako terapeutka, czy lekarz. Ważne, żebyś nie przedkładała dobra innych ludzi ponad ładne. Twój dobry czas zaczyna się po czterdziestce, wtedy najczęściej już wiesz, że ważne jest też, żebyś zaopiekowała się sobą.

Pełnia

Jesteś urodzona pod szczęśliwą gwiazdą, masz ogromną szansę na sukces i spełnienie. Masz intuicję i najczęściej szybko wiesz, jaką drogą chcesz iść. W każdej dekadzie życia dostajesz do przerobienia inne lekcje. Ludzie, którzy przyszli na świat podczas pełni często stają się obiektem zazdrości innych.

Jeśli wygrywa ciemna strona: jesteś zaślepiona dążeniem do popularności.
Podczas pełni na świat przychodzą ludzie wrażliwi, którzy mają tendencje do depresji i nerwicy, dlatego tak ważna jest dla nich praca z emocjami i skupianie się na celu, który zwykle jest jasny i klarowny.

Ubywający księżyc (malejący garb księżyca)

Masz w sobie życiową mądrość, którą chcesz dzielić się z innymi. Zanim jednak do tego dojdzie twoje losy są burzliwe, możesz zmieniać szkoły, zawód, partnerów. To nie dzieje się przypadkiem, wszystko ma doprowadzić do tego, że staniesz się nauczycielem i przewodnikiem dla innych. Trzymasz się blisko ziemi, ale jesteś też kreatywna, rzadko się zdarza aż takie połączenie. Masz dużo energii, potrafisz się zmieniać, jesteś też charyzmatyczna.
Jeśli wygrywa ciemna strona: jesteś arogancka, zbyt pewna siebie i nie rozumiesz, że inni muszą popełniać swoje błędy.

Trzecia kwadra

Ludzie cię lubią, bo potrafisz ich słuchać i nie oceniać. Masz ogromną intuicję i masz w sobie coś z myśliciela. Nie zadowalają cię rzeczy powierzchowne, lubisz zgłębiać sens świata, ludzi, zdarzeń. Potrafisz bronić swoich przekonań.
Jeśli wygrywa ciemna strona: dużo czasu zajmuje ci walka z opinią innych, czasu, który mogłabyś poświęcić na rozwijanie siebie. Niepotrzebnie, bo świetnie sama wiesz, co robić i jak żyć.

Te osoby często dopiero po pięćdziesiątce czują się naprawdę wolne i niezależne. Wtedy już ich naprawdę nie obchodzą cudze opinie, zaczynają się realizować i być szczęśliwe.

Sierp ubywający

Jesteś prekursorem nowego sposobu myślenia, człowiekiem, który przekazuje innym nowe idee. Na ogół kiepsko ogarniasz życie codzienne, wolisz skupiać się na rzeczach wielkich i ważnych, które mogą zmieniać światu. Niewiele jest osób, które są tak dojrzałe, mądre i duchowo rozwinięte. Możesz mieć prorocze sny i umiejętność przewidywania zdarzeń.
Jeśli wygrywa ciemna strona: możesz „odlatywać” , nie dawać sobie rady z codziennymi obowiązkami, uciekać. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś całe życie się „uziemniała”. To może być praca w ogrodzie, ale też skupianie się na tym co tu, teraz, na ziemi.


Lifestyle

Nasze dzieci nie rozmawiają ze sobą, ale ze smartfonami. Reagujmy!

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
15 listopada 2021
Fot. iStock/amazingmikael
 

Doszedłem do wniosku, że największym winowajcą odpowiadającym za obecny stan jest rozkwit telefonii cyfrowej połączonej z internetem. Pisząc o obecnym stanie, mam na myśli to, że ludzie przestali ze sobą rozmawiać, tylko się komunikują online.

Jeszcze w latach 80-tych i 90-tych, każdy znał większość swoich sąsiadów oraz trapiące ich problemy, biegaliśmy po cukier albo mąkę po piętrach bloków czy kamienic i było to całkiem normalne. Obecnie doszliśmy do momentu, że jak chcemy do kogoś zadzwonić, to wysyłamy mu najpierw smsa z pytaniem czy możemy? Nie trzeba być bardzo lotnym aby domyślić się , że wszystko idzie w gorszym kierunku, mam tu na myśli relacje międzyludzkie. Nasze dzieci za 10, 15 lat będą siedzieć w przepełnionych milczącymi ludźmi barach “rozmawiającymi” ze swoimi smartfonami.

Co robić? Trzeba działać! Przyszłość to dzieci, więc zacznijmy od nich

Nauczmy dzieciaki, jak mądrze i z umiarem korzystać z urządzeń mobilnych. W naszych czasach po prostu nie da się żyć bez telefonu i trochę staliśmy się jego niewolnikami, ale wcale nie musi to oznaczać, że całe nasze życie ma być temu podporządkowane. Wprowadzenie zasad korzystania przez nasze dzieci z urządzeń mobilnych , ale mądrych zasad, może przynieść bardzo pozytywne skutki.

W chwili, kiedy dziecko dostaje histerii, gdy zostanie mu odebrany smartfon, jest niestety za późno i oznacza, że popełniliśmy błąd. W takiej sytuacji, powinniśmy zgłosić się do poradni terapeutycznej uzależnień, aby pomóc młodemu człowiekowi poradzić sobie z problemem. Chcąc uniknąć takiej katastrofy należy postawić na uświadamianie. Przede wszystkim edukacja! I tutaj wychodzę wszystkim rodzicom na przeciw. Nie lubię tylko rzucać pustymi słowami, jestem człowiekiem czynu i napisałem książkę przeznaczoną dla dzieci i dla rodziców. Książkę w formie bajki na temat uzależnienia od telefonów komórkowych. Tytuł książki to „ Komórka Kasia I Jej Cyfrowa Rodzinka”. Jest wiele publikacji na tent temat dla dorosłych, jednak dla dzieci, które niestety najczęściej padają ofiarami uzależnienia, nie ma praktycznie nic. Główną postacią książki jest Komórka Kasia, która opowiada o swoich relacjach z właścicielami telefonów. Jednak moją ulubioną postacią jest Ciocia Uzależnienie, która rzuca zły czar w postaci uzależnienia na dzieci, które nie dają odpocząć Komórce Kasi.

Skala problemu jest ogromna, przeprowadzam w szkołach podstawowych i przedszkolach warsztaty na temat uzależnienia od telefonów komórkowych więc mam kontakt z rzeczywistością, a ta jest taka, że na pytanie zadane w pierwszej klasie szkoły podstawowej, kto ma TiK Toka? … połowa klasy, niestety, podnosi ręce. Rozumiem, że jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu już prawie na nic, ale myślę , że naszym obowiązkiem jako rodziców jest uświadamianie dzieci w tak ważnych kwestiach jak wpływ telefonów i Internetu na nasze życie.

Smartfony, tablety są niewątpliwie na szczycie listy prezentów. Wystarczy włączyć telewizor w okresie przedświątecznym i telefony same wypadają z ekranu, do tego przewiązane świątecznymi kokardami. Trudno się nie skusić. Pamiętajmy jednak, że pod tym pięknym opakowaniem znajduje się bardzo niebezpieczny przedmiot, który bez odpowiedniego przygotowania dziecka, jest jak przysłowiowy odbezpieczony granat!

 

Maciej Lisowski –  autor książek “Moda Na Modelkę” i Komórka Kasia i jej Cyfrowa Rodzinka”, z wykształcenia prawnik, wykładowca dziecięcy w temacie uzależnienia od gier cyfrowych i telefonów komórkowych. Przez  15 lat prowadził z międzynarodowymi sukcesami agencję modelek New Age Models, juror programu TVP „ Supermodelki” , ale przede wszystkim ojciec 10 letnich bliźniaczek Małgosi i Madzi. Od 4 lat prowadzi blog @matataojciec na którym dzieli się doświadczeniami samodzielnego rodzicielstwa. Jego sposób wychowywania, pozytywny wpływ rozmowy i aktywnego uczestniczenia w życiu  dzieci opisały między innymi  Voge.pl i inne znane media.


Lifestyle

Koszmary senne – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 listopada 2021
Koszmary senne
Fot. iStock

Koszmary senne to jedna z ostatnich rzeczy, na jakie można mieć ochotę. Większości ludziom przytrafiają się raz na jakiś czas, ale bywają przypadki, gdy koszmary senne towarzyszą znacznie częściej, utrudniając nocny wypoczynek. Z jakiego powodu pojawiają się złe sny, o czym może to świadczyć, oraz co można zrobić, aby odzyskać kontrolę nad sytuacją?

Czym są koszmary senne?

Zły sen raz na jakiś czas przytrafia się każdemu. Koszmary to marzenia senne o nieprzyjemnym zabarwieniu emocjonalnym, które wiążą się z poczuciem zagrożenia, niebezpieczeństwem, odczuwaniem niepokoju lub wręcz przerażenia, paniki. Obrazy z nimi związane potrafią gwałtownie przerwać sen, po którym czasem niełatwo jest wrócić do równowagi i ponownie spokojnie zasnąć. Po wyrwaniu z koszmaru mamy świadomość, że to tylko nieprzyjemny sen, nic nam nie grozi, mamy władzę nad ciałem (w przeciwieństwie do paraliżu sennego), oraz możemy opowiedzieć o tym, co nam się śniło.

Według statystyk ok. 10-15 % dzieci miewa koszmary senne, natomiast problem pojawiający się od czasu do czasu dotyczy nawet połowy osób dorosłych. Najczęściej jest to problem występujący raz na jakiś czas i jest to zupełnie normalne. Znacznie rzadziej pojawia się sytuacja, gdy częściej niż raz w tygodniu pojawiają się koszmary. Takie przypadki w większości spowodowane przeżyciem jakiejś traumy.

Koszmary, czyli złe sny, pojawiają się w fazie REM, w momencie, gdy mózg wykazuje wysoką aktywność. Nieświadomie poruszamy wtedy gałkami ocznymi, oddech przyspiesza, serce uderza szybciej. Gdy marzenia senne, które wytwarza mózg, stają się nieprzyjemne, dochodzą do tego inne reakcje organizmu, jak np. pocenie się, urywany oddech, wydawanie odgłosów przez sen, odczuwanie negatywnych emocji, które towarzyszą nam jeszcze krótko po przebudzeniu.

Koszmary senne

Fot. iStock 

Koszmary senne — przyczyny

Choć kojarzą się z czymś negatywnym, niepotrzebnym i niechcianym, złe sny odgrywają jednak ważną rolę, choć ich przyczyna może być różna.

Koszmary senne a emocje

Mimo tego, że nie należą do przyjemności, koszmary senne pełnią ważną funkcję w odreagowywaniu pewnych wydarzeń. Mogą wpływać na ich powstawanie nieprzyjemne sytuacje, np. nadchodzący ważny egzamin, przeżycie niebezpiecznej sytuacji np. podczas podróży autem, lub inna stresogenna sytuacja, która wzbudza silne emocje. To taki specyficzny „zawór bezpieczeństwa”, który pozwala odreagować stres oraz obniżyć napięcie spowodowane sytuacjami, które wywierają na nas silny wpływ. Złe sny to również szansa, choć mało przyjemna, na to, by podświadomie przyjrzeć się czemuś nieprzyjemnemu, oswoić z czymś, co może być dla nas problematyczne. Koszmary senne są odpowiedzią na przeżywanie wydarzeń trudnych oraz ważnych, które mózg jeszcze raz może „obejrzeć”, przetworzyć. Złe sny mogą wynikać z pewnych zaburzeń wpływających na aktywność mózgu w trakcie snu, przez które dochodzi do reakcji emocjonalnej i odczuwania lęku.

Koszmary senne a problemy ze snem

Inną przyczyną pojawienia się koszmarów mogą być problemy ze snem. Koszmary często stwierdza się w parze z bezsennością. Tworzą one zaklęty krąg. Złe sny mogą utrudniać zasypianie lub powodować gwałtowne przebudzenia. Z kolei towarzyszące temu emocje mogą nasilać niepokój i sprzyjać koszmarom, gdy już uda się zasnąć.

Koszmary senne

Fot. iStock 

Koszmary senne a zaburzenia psychiczne

Złe sny towarzyszą także różnym zaburzeniom psychicznym. Pojawiają się przy stanach lękowych, depresji, objawach psychotycznych. Najczęściej koszmary senne odnotowuje się u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). Pojawia się on przebytej traumie, np. u świadków wypadku, gwałtownej śmierci, ofiar gwałtu czy molestowania, lub innego wstrząsającego przeżycia.

Inne przyczyny koszmarów

Inną przyczyną nawracających koszmarów może być działanie uboczne stosowanych leków, używek i substancji uzależniających.

Koszmary senne — kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeśli koszmary senne pojawiają się od czasu do czasu i wynikają z trudnej sytuacji lub silnych emocji, które nas dotykają, nie stanowią powodu do niepokoju. Inaczej dzieje się w sytuacji, gdy złe sny nawracają, pojawiają się kilka razy w tygodniu, utrudniają nocny odpoczynek i odbijają się na naszym samopoczuciu i funkcjonowaniu. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, ze względu na negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Trudno jest funkcjonować w ciągu dnia po zarwanej lub zupełnie nieprzespanej nocy. Organizm potrzebuje odpowiednio długiego i wartościowego snu do regeneracji. Inaczej zaczyna szwankować. Problemu nie wolno bagatelizować.

Koszmary senne

Fot. iStock 

Na czym polega leczenie koszmarów sennych?

Często pojawiające się koszmary senne zakwalifikowane zostały przez specjalistów do zaburzeń snu z grupy parasomnii. Jeśli złym snom towarzyszy bezsenność, trzeba leczyć bezzwłocznie oba zaburzenia. Ważna jest rozmowa ze specjalistą, najlepiej lekarzem psychiatrą, który będzie w stanie określić przyczynę problemu.

Osoby, u których koszmary senne wynikają z uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych, powinny podjąć walkę z uzależnieniem, najlepiej korzystając ze wsparcia specjalisty. Jeżeli problem wynika ze stosowanych leków, można spróbować zmienić dawkę lub znaleźć zamiennik dla danego preparatu. Jeśli złe sny towarzyszą np. depresji czy zaburzeniom lękowym, proponuje się pacjentowi zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej. Jeśli konieczne jest zastosowanie leków, łączy się je z psychoterapią.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, terapiabezsennosci.pl 

Zobacz także

10 rzeczy, za które nigdy żadna kobieta nie powinna przepraszać

6 rzeczy, które każda NISKA kobieta powinna mieć w swojej szafie

Pamięć smaków – co pamiętasz z dzieciństwa?