Go to content

40 codziennych sposobów na kochanie siebie samej. Do zastosowania do razu

fot. bodrumsurf/iStock

Podobnie jak w przypadku każdego związku, musimy walczyć o utrzymanie więzi, którą mamy ze sobą – powinna być zdrowa i kwitnąca. Jeśli czujesz się rozczarowana sobą, oto 40 prostych sposobów, dzięki którym możesz wrzucić swój związek z samą sobą z powrotem na wyższy poziom.

1. Poddawaj się ulubionej rutynie

Dowiedz się, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem. Osobą uporządkowaną czy spontaniczną – a następnie ustal rutynę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie ci trudno utrzymać stabilną samoświadomość.

2. Utrzymuj (w większości) zdrową dietę

Chociaż chcielibyśmy wierzyć, że nasza dieta nie wpływa na sposób, w jaki się czujemy i myślimy, niestety (a może „stety”) ma ona na nas ogromy wpływ. Dużo prawdy w powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. A nasze zdrowie fizyczne ma ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Dostarczanie odpowiedniej żywności do naszego organizmu może więc mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o to, co o sobie myślimy.

3. Znajdź formę ruchu, którą naprawdę lubisz

Nie musisz biegać maratonu ani walczyć z Mount Everestem. Ale im szybciej znajdziesz aktywność, w której naprawdę lubisz uczestniczyć, tym większe uznanie dla własnego ciała i siebie samej uzyskasz. A kiedy jesteś pogodzona ze swoim ciałem, nieskończenie łatwiej jest być spokojną w swoim umyśle.

4. Podróżuj raz w roku

Podtrzymuj dobry związek ze sobą, zabierając siebie samą w podróż przynajmniej raz w roku. Podróżuj w miejsce, które zmusza Cię do wyjścia z rutyny lub strefy komfortu – będziesz zmuszona rozwijać się w nowy sposób, a co za tym idzie, będziesz mieć wspaniałe wspomnienia.

5. Co miesiąc czytaj nową książkę

Nie pozwól, aby twój umysł stał się leniwy i powtarzalny. Raz w miesiącu przeczytaj coś, co „zaatakuje” Twój sposób myślenia i da Twojemu umysłowi coś nowego i interesującego do przerobienia.

6. Bądź wrażliwa na przyjaciół i bliskich

Otwórz się na ludzi, którzy Cię kochają i wspierają – dzielenie się sobą z innymi wymaga prawdziwej siły, ale ta bliskość jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy.

7. Wybacz sobie swoje błędy

Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć swoje przeszłe wzorce myślowe i wybacz sobie kiepskie działania, do których doprowadziły. Bez zrozumienia nie możemy wprowadzać zmian w przyszłości. Zaangażowanie we wprowadzanie tych zmian będzie czymś, z czego ostatecznie będziesz dumna.

8. Zmierz się z własnymi słabościami i lękami

Raz w roku wybierz lęk, który ukrywałaś zbyt długo i znajdź sposób, by stawić mu czoło. Zyskasz większe poczucie szacunku do samej siebie, że to zrobiłaś, a dodatkowo stracisz jeden lęk!

9. Utrzymuj zdrowe relacje z członkami rodziny

Zdrowy związek z samym sobą oznacza zdolność do utrzymywania zdrowych relacji z innymi. Pozwól przyjaciołom, krewnym i bliskim odgrywać aktywną rolę w Twoim życiu: im bardziej jesteś otwarta na innych, tym bardziej jesteś otwarta na swoje życie.

10. Raz w tygodniu słuchaj przemówień TED lub innych inspirujących wystąpień

Przekonaj się, jak fantastyczne jest rozwijanie się i czerpanie inspiracji z doświadczeń ludzi, których znasz z telewizji, książek, gazet.

11. Znajdź czas na rozwijanie nowych zainteresowań i hobby

Weź udział w kursie gotowania, o którym zawsze marzyłaś. Przeczytaj więcej na temat, który chciałeś zgłębić. Nigdy nie jest za późno, aby odebrać coś nowego i fascynującego, i jesteś to sobie winien.

12. Daj się zaskoczyć życiu

Powiedz „tak” temu, któremu zwykle mówisz „nie”. Idź na randkę z uroczym nieznajomym. Bądź otwarta na wszystko, co przyniesie życie. Aby zachować świeżość w relacjach ze sobą, musisz dbać o to, by Twoje relacje z otaczającym Cię światem również były świeże.

13. „Melduj” się innym raz w tygodniu

Prowadź dziennik swoich myśli lub kontaktuj się raz w tygodniu z bliskim przyjacielem, aby zmierzyć postępy w osiąganiu celów i pozostać w dobrym samopoczuciu.

14. Dowiedz się, jak obchodzić się z pieniędzmi

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z priorytetów finansowych. Zasługujesz, żeby od czasu do czasu zaszaleć – ale aby to zrobić, musisz panować nad finansami, żeby wiedzieć, kiedy możesz puścić wodze fantazji.

15. Zastanów się, kiedy byłaś najszczęśliwsza

Dopóki nie zrozumiemy, skąd pochodzą nasze najszczęśliwsze wspomnienia i dlaczego tak je oceniamy, odtworzenie tych okoliczności w przyszłości będzie trudne.

Natalia Sosin-Krosnowska: Pozwólmy sobie na słabszy dzień, nie zawsze musi być „idealnie”

16. Zastanów się, co w przeszłości sprawiało, że byłeś najbardziej nieszczęśliwa

Poszukaj wzorców w okolicznościach i zachowaniach, które utrudniały ci bycie szczęśliwą. Nie ma sensu powtarzać starych błędów.

17. Dowiedz się, jak powiedzieć sobie „nie”

Uczenie się bycia surowym dla siebie jest integralną częścią miłości własnej. Musisz wiedzieć, jakie są Twoje najważniejsze w życiu priorytety i z jakich przemijających fantazji będziesz musiała zrezygnować, aby zrealizować to, co najważniejsze.

18. Naucz się mówić „nie” innym

Naucz się odrzucać zobowiązania, których nie chcesz spełnić, i przysługi, których nie chcesz realizować. Twój czas jest ważny. Po co go marnować?

19. Prowadź listę długoterminowych celów

Trzymaj się celów i marzeń, które drzemią głęboko w Tobie – to one pozwolą Ci przetrwać każdy wybój na drodze.

20. Naucz się uznawać swoje osiągnięcia

Przywiązuj wagę do tego, co zrobiłaś – zarówno publicznie, jak i prywatnie. Prowadź listę rzeczy, które zrobiłaś, z których jesteś dumna i które możesz wyciągnąć, gdy będziesz potrzebowała zastrzyku pozytywnej motywacji.

21. Zmuszaj się do proszenia o to, czego chcesz, nawet jeśli jest to niewygodne

Poproś o tę pracę. O zniżkę w sklepie. O randkę. Poczujesz się lepiej, że to zrobiłaś, nawet jeśli odpowiedź brzmi „nie”.

22. Śmiej się

Obejrzyj pół godziny stand-upu lub zadzwoń do swojego najzabawniejszego przyjaciela raz w tygodniu, jeśli nie częściej. Spraw, aby brzuch bolał Cię ze śmiechu.

23. Dbaj o swój wygląd przez większość dni w tygodniu

Bez względu na to, jak małą wagę przywiązujesz do swojego wyglądu fizycznego, im lepiej się prezentujesz, tym bardziej czujesz się zorganizowana. Im bardziej czujesz się opanowana, tym bardziej jesteś gotowa, aby stawić czoła każdemu dniu.

24. Kwestionuj własne myśli i przekonania, czytając literaturę lub rozmawiając z osobami, które się z tobą nie zgadzają

Nie daj się tak pochłonąć własnemu światopoglądowi. Łatwo wpaść w pułapkę, bo w obecnych czasach żyjemy w bańkach informacyjnych. Rozmawiaj z ludźmi, którzy mają przeciwne poglądy lub przynajmniej przeczytaj, co mają do powiedzenia. Rzucanie wyzwania swojemu umysłowi nigdy nie boli.

25. Niech Twoi bliscy wiedzą, jak bardzo ich cenisz

Nie pozwól, aby słowa „kocham cię” nigdy nie padły. Będziesz spać lepiej każdej nocy, wiedząc, że ludzie, na których Ci zależy, dokładnie wiedzą, co czujesz.

26. Znajdź aktywność, która jest dla ciebie afirmacją i ćwicz ją codziennie

Znajdź coś, co wykorzysta Twoje mocne strony – czy to ćwiczenia, ogrodnictwo, czytanie, występy czy spotkania towarzyskie – i zrób z tego rutynę.

Jeśli czekasz na „właściwy czas”, będziesz czekała do końca życia. Lekcja, którą odrabiamy za późno

27. Zainwestuj czas w coś ważnego

Może to być religia, organizacja charytatywna lub nawet grupa społeczna, która spotyka się raz w tygodniu. Dobrze jest być częścią czegoś większego.

28. Codziennie spędzaj co najmniej pół godziny na zewnątrz

Światło słoneczne w naturalny sposób poprawia nastrój. Co oznacza, że ​​im więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu, tym lepiej będziesz się czuła.

29. Niech osiem godzin snu każdej nocy będzie dla Ciebie priorytetem

Odpowiednia ilość snu może całkowicie odmienić Twoje nastawienie i ustawić Ci dzień – a kiedy ciągle jesteś niedostatecznie wypoczęta, konsekwentnie walczysz ze sobą.

 

30. Miej orgazm przynajmniej dwa razy w tygodniu

Czy sama, czy w towarzystwie, to bez znaczenia – ale tak czy inaczej, daj sobie tę fizyczną przyjemność.

31. Niech muzyka stanie się częścią Twojego życia

Dowiedz się, jaki rodzaj muzyki cię pobudza, co uspokaja i kiedy powinieneś jej słuchać.

32. Zaplanuj czas sam na sam ze sobą

Spraw, aby Twój czas był priorytetem. Aby utrzymać związek, musisz poświęcić trochę czasu, także na relację z samą sobą.

33. Rozpoznaj, w czym potrzebujesz pomocy (i co możesz zlecić na zewnątrz)

Jeśli np. potrzebujesz pomocy w sprzątaniu mieszkania, znajdź na to pieniądze w budżecie. Znajomość swoich naturalnych słabości jest pierwszym krokiem do ich zwalczania.

34. Zaspokajaj swoje pragnienia

Naucz się rozpoznawać, kiedy potrzebujesz przerwy – a następnie zaspokajaj tę potrzebę w sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

35. Odłączaj się od prądu na jeden pełny dzień każdego miesiąca

Na co najmniej dwanaście godzin z rzędu w miesiącu wyłącz całą elektronikę i zanurz się w otaczającym Cię świecie. Możesz być zaskoczona tym, co odkryjesz.

36. Dbaj o swoje środowisko

Utrzymuj swój dom, biuro i inne przestrzenie mieszkalne w sposób, który zapewni ci spokój. Podziękujesz sobie za zadbane otoczenie.

37. Proś o informację zwrotną

Regularnie kontaktuj się z przyjaciółmi, rodziną i bliskimi, aby zapytać ich, co o tobie sądzą. Niech będą szczerzy i weź sobie do serca ich opinie.

38. Pogódź się z tym, czego nigdy nie zamierzasz traktować priorytetowo

Możesz nigdy nie być najbardziej wysportowaną osobą na świecie ani autorem bestsellerów. A czasami zwykłe uznanie, że decydujesz się nie traktować czegoś priorytetem, znacznie zmniejsza poziom stresu z tym związanego.

39. Bądź z siebie dumna

Nie wyjaśniaj ani nie bagatelizuj swoich osiągnięć. Bądź dumny z tego, jak daleko zaszedłeś i jak wiele osiągnąłeś dla siebie.

40. Pozwól swojemu związkowi z samą sobą nieustannie ewoluować

Tak jak musimy pozwolić, aby nasze relacje z innymi się zmieniały i rozwijały, na to samo musimy pozwolić naszym relacjom z samą sobą. W końcu całe życie spędzasz właśnie ze sobą. Więc równie dobrze możesz sprawić, by był to związek, w którym warto być.