Psychologia

40 codziennych sposobów na kochanie siebie samej. Do zastosowania do razu

Redakcja
Redakcja
30 czerwca 2021
fot. bodrumsurf/iStock
 

Podobnie jak w przypadku każdego związku, musimy walczyć o utrzymanie więzi, którą mamy ze sobą – powinna być zdrowa i kwitnąca. Jeśli czujesz się rozczarowana sobą, oto 40 prostych sposobów, dzięki którym możesz wrzucić swój związek z samą sobą z powrotem na wyższy poziom.

1. Poddawaj się ulubionej rutynie

Dowiedz się, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem. Osobą uporządkowaną czy spontaniczną – a następnie ustal rutynę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie ci trudno utrzymać stabilną samoświadomość.

2. Utrzymuj (w większości) zdrową dietę

Chociaż chcielibyśmy wierzyć, że nasza dieta nie wpływa na sposób, w jaki się czujemy i myślimy, niestety (a może „stety”) ma ona na nas ogromy wpływ. Dużo prawdy w powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. A nasze zdrowie fizyczne ma ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Dostarczanie odpowiedniej żywności do naszego organizmu może więc mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o to, co o sobie myślimy.

3. Znajdź formę ruchu, którą naprawdę lubisz

Nie musisz biegać maratonu ani walczyć z Mount Everestem. Ale im szybciej znajdziesz aktywność, w której naprawdę lubisz uczestniczyć, tym większe uznanie dla własnego ciała i siebie samej uzyskasz. A kiedy jesteś pogodzona ze swoim ciałem, nieskończenie łatwiej jest być spokojną w swoim umyśle.

4. Podróżuj raz w roku

Podtrzymuj dobry związek ze sobą, zabierając siebie samą w podróż przynajmniej raz w roku. Podróżuj w miejsce, które zmusza Cię do wyjścia z rutyny lub strefy komfortu – będziesz zmuszona rozwijać się w nowy sposób, a co za tym idzie, będziesz mieć wspaniałe wspomnienia.

5. Co miesiąc czytaj nową książkę

Nie pozwól, aby twój umysł stał się leniwy i powtarzalny. Raz w miesiącu przeczytaj coś, co „zaatakuje” Twój sposób myślenia i da Twojemu umysłowi coś nowego i interesującego do przerobienia.

6. Bądź wrażliwa na przyjaciół i bliskich

Otwórz się na ludzi, którzy Cię kochają i wspierają – dzielenie się sobą z innymi wymaga prawdziwej siły, ale ta bliskość jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy.

7. Wybacz sobie swoje błędy

Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć swoje przeszłe wzorce myślowe i wybacz sobie kiepskie działania, do których doprowadziły. Bez zrozumienia nie możemy wprowadzać zmian w przyszłości. Zaangażowanie we wprowadzanie tych zmian będzie czymś, z czego ostatecznie będziesz dumna.

8. Zmierz się z własnymi słabościami i lękami

Raz w roku wybierz lęk, który ukrywałaś zbyt długo i znajdź sposób, by stawić mu czoło. Zyskasz większe poczucie szacunku do samej siebie, że to zrobiłaś, a dodatkowo stracisz jeden lęk!

9. Utrzymuj zdrowe relacje z członkami rodziny

Zdrowy związek z samym sobą oznacza zdolność do utrzymywania zdrowych relacji z innymi. Pozwól przyjaciołom, krewnym i bliskim odgrywać aktywną rolę w Twoim życiu: im bardziej jesteś otwarta na innych, tym bardziej jesteś otwarta na swoje życie.

10. Raz w tygodniu słuchaj przemówień TED lub innych inspirujących wystąpień

Przekonaj się, jak fantastyczne jest rozwijanie się i czerpanie inspiracji z doświadczeń ludzi, których znasz z telewizji, książek, gazet.

11. Znajdź czas na rozwijanie nowych zainteresowań i hobby

Weź udział w kursie gotowania, o którym zawsze marzyłaś. Przeczytaj więcej na temat, który chciałeś zgłębić. Nigdy nie jest za późno, aby odebrać coś nowego i fascynującego, i jesteś to sobie winien.

12. Daj się zaskoczyć życiu

Powiedz „tak” temu, któremu zwykle mówisz „nie”. Idź na randkę z uroczym nieznajomym. Bądź otwarta na wszystko, co przyniesie życie. Aby zachować świeżość w relacjach ze sobą, musisz dbać o to, by Twoje relacje z otaczającym Cię światem również były świeże.

13. „Melduj” się innym raz w tygodniu

Prowadź dziennik swoich myśli lub kontaktuj się raz w tygodniu z bliskim przyjacielem, aby zmierzyć postępy w osiąganiu celów i pozostać w dobrym samopoczuciu.

14. Dowiedz się, jak obchodzić się z pieniędzmi

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z priorytetów finansowych. Zasługujesz, żeby od czasu do czasu zaszaleć – ale aby to zrobić, musisz panować nad finansami, żeby wiedzieć, kiedy możesz puścić wodze fantazji.

15. Zastanów się, kiedy byłaś najszczęśliwsza

Dopóki nie zrozumiemy, skąd pochodzą nasze najszczęśliwsze wspomnienia i dlaczego tak je oceniamy, odtworzenie tych okoliczności w przyszłości będzie trudne.

16. Zastanów się, co w przeszłości sprawiało, że byłeś najbardziej nieszczęśliwa

Poszukaj wzorców w okolicznościach i zachowaniach, które utrudniały ci bycie szczęśliwą. Nie ma sensu powtarzać starych błędów.

17. Dowiedz się, jak powiedzieć sobie „nie”

Uczenie się bycia surowym dla siebie jest integralną częścią miłości własnej. Musisz wiedzieć, jakie są Twoje najważniejsze w życiu priorytety i z jakich przemijających fantazji będziesz musiała zrezygnować, aby zrealizować to, co najważniejsze.

18. Naucz się mówić „nie” innym

Naucz się odrzucać zobowiązania, których nie chcesz spełnić, i przysługi, których nie chcesz realizować. Twój czas jest ważny. Po co go marnować?

19. Prowadź listę długoterminowych celów

Trzymaj się celów i marzeń, które drzemią głęboko w Tobie – to one pozwolą Ci przetrwać każdy wybój na drodze.

20. Naucz się uznawać swoje osiągnięcia

Przywiązuj wagę do tego, co zrobiłaś – zarówno publicznie, jak i prywatnie. Prowadź listę rzeczy, które zrobiłaś, z których jesteś dumna i które możesz wyciągnąć, gdy będziesz potrzebowała zastrzyku pozytywnej motywacji.

21. Zmuszaj się do proszenia o to, czego chcesz, nawet jeśli jest to niewygodne

Poproś o tę pracę. O zniżkę w sklepie. O randkę. Poczujesz się lepiej, że to zrobiłaś, nawet jeśli odpowiedź brzmi „nie”.

22. Śmiej się

Obejrzyj pół godziny stand-upu lub zadzwoń do swojego najzabawniejszego przyjaciela raz w tygodniu, jeśli nie częściej. Spraw, aby brzuch bolał Cię ze śmiechu.

23. Dbaj o swój wygląd przez większość dni w tygodniu

Bez względu na to, jak małą wagę przywiązujesz do swojego wyglądu fizycznego, im lepiej się prezentujesz, tym bardziej czujesz się zorganizowana. Im bardziej czujesz się opanowana, tym bardziej jesteś gotowa, aby stawić czoła każdemu dniu.

24. Kwestionuj własne myśli i przekonania, czytając literaturę lub rozmawiając z osobami, które się z tobą nie zgadzają

Nie daj się tak pochłonąć własnemu światopoglądowi. Łatwo wpaść w pułapkę, bo w obecnych czasach żyjemy w bańkach informacyjnych. Rozmawiaj z ludźmi, którzy mają przeciwne poglądy lub przynajmniej przeczytaj, co mają do powiedzenia. Rzucanie wyzwania swojemu umysłowi nigdy nie boli.

25. Niech Twoi bliscy wiedzą, jak bardzo ich cenisz

Nie pozwól, aby słowa „kocham cię” nigdy nie padły. Będziesz spać lepiej każdej nocy, wiedząc, że ludzie, na których Ci zależy, dokładnie wiedzą, co czujesz.

26. Znajdź aktywność, która jest dla ciebie afirmacją i ćwicz ją codziennie

Znajdź coś, co wykorzysta Twoje mocne strony – czy to ćwiczenia, ogrodnictwo, czytanie, występy czy spotkania towarzyskie – i zrób z tego rutynę.

27. Zainwestuj czas w coś ważnego

Może to być religia, organizacja charytatywna lub nawet grupa społeczna, która spotyka się raz w tygodniu. Dobrze jest być częścią czegoś większego.

28. Codziennie spędzaj co najmniej pół godziny na zewnątrz

Światło słoneczne w naturalny sposób poprawia nastrój. Co oznacza, że ​​im więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu, tym lepiej będziesz się czuła.

29. Niech osiem godzin snu każdej nocy będzie dla Ciebie priorytetem

Odpowiednia ilość snu może całkowicie odmienić Twoje nastawienie i ustawić Ci dzień – a kiedy ciągle jesteś niedostatecznie wypoczęta, konsekwentnie walczysz ze sobą.

30. Miej orgazm przynajmniej dwa razy w tygodniu

Czy sama, czy w towarzystwie, to bez znaczenia – ale tak czy inaczej, daj sobie tę fizyczną przyjemność.

31. Niech muzyka stanie się częścią Twojego życia

Dowiedz się, jaki rodzaj muzyki cię pobudza, co uspokaja i kiedy powinieneś jej słuchać.

32. Zaplanuj czas sam na sam ze sobą

Spraw, aby Twój czas był priorytetem. Aby utrzymać związek, musisz poświęcić trochę czasu, także na relację z samą sobą.

33. Rozpoznaj, w czym potrzebujesz pomocy (i co możesz zlecić na zewnątrz)

Jeśli np. potrzebujesz pomocy w sprzątaniu mieszkania, znajdź na to pieniądze w budżecie. Znajomość swoich naturalnych słabości jest pierwszym krokiem do ich zwalczania.

34. Zaspokajaj swoje pragnienia

Naucz się rozpoznawać, kiedy potrzebujesz przerwy – a następnie zaspokajaj tę potrzebę w sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

35. Odłączaj się od prądu na jeden pełny dzień każdego miesiąca

Na co najmniej dwanaście godzin z rzędu w miesiącu wyłącz całą elektronikę i zanurz się w otaczającym Cię świecie. Możesz być zaskoczona tym, co odkryjesz.

36. Dbaj o swoje środowisko

Utrzymuj swój dom, biuro i inne przestrzenie mieszkalne w sposób, który zapewni ci spokój. Podziękujesz sobie za zadbane otoczenie.

37. Proś o informację zwrotną

Regularnie kontaktuj się z przyjaciółmi, rodziną i bliskimi, aby zapytać ich, co o tobie sądzą. Niech będą szczerzy i weź sobie do serca ich opinie.

38. Pogódź się z tym, czego nigdy nie zamierzasz traktować priorytetowo

Możesz nigdy nie być najbardziej wysportowaną osobą na świecie ani autorem bestsellerów. A czasami zwykłe uznanie, że decydujesz się nie traktować czegoś priorytetem, znacznie zmniejsza poziom stresu z tym związanego.

39. Bądź z siebie dumna

Nie wyjaśniaj ani nie bagatelizuj swoich osiągnięć. Bądź dumny z tego, jak daleko zaszedłeś i jak wiele osiągnąłeś dla siebie.

40. Pozwól swojemu związkowi z samą sobą nieustannie ewoluować

Tak jak musimy pozwolić, aby nasze relacje z innymi się zmieniały i rozwijały, na to samo musimy pozwolić naszym relacjom z samą sobą. W końcu całe życie spędzasz właśnie ze sobą. Więc równie dobrze możesz sprawić, by był to związek, w którym warto być.


Psychologia

„Kobieto, ty się otrząśnij, przestań wrzucać wasze słodkie foty na fejsa. On ma ze mną romans!”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 czerwca 2021
Dlaczego zostałam kochanką? Tak pięknie uwodzą żonaci…
Fot. iStock
 

Wrzuciłaś wczoraj zdjęcie z wakacji. Obejmujesz na nim M. „My. Zawsze. Razem. Rodzina”. Trochę to tandetne, nie sądzisz? Ale niech ci będzie. Problem w tym, że od dwóch lat sypiam z twoim mężem. Tak, to ja jestem jego delegacją. Ja jestem jego  wieczornymi wyjściami z kolegami.

Nie martw się, nie zostawi Cię. Zresztą ja już z nim skończyłam. Jeszcze tydzień przed wakacjami pisał do mnie: nie odchodź, tęsknię, nie wiem, co robić.

Ale nie gwarantuję Ci, że nie zdradzi Cię znów.

 

 

I powiedz mi: Czy ty jesteś ślepa?

 

 

Nie będę się też przed tobą tłumaczyć. Przepraszać. Ja jestem wolna, nikogo nie zdradzałam. To on mnie poderwał. Mamy wspólnego kumpla, spotkaliśmy się na koncercie. Zaczęliśmy tańczyć. Twój mąż bardzo mi się spodobał, inaczej: zwaliło mnie z nóg. Nie czuję często takie rzeczy, wcześniej zakochana byłam tylko raz. Mój związek trwał 10 lat.  Drugi raz poczułam to właśnie przy M. Gdy kumpel mi powiedział, że jest żonaty, wzięłam nogi za pas i zmyłam się z koncertu.

Napisał jeszcze tego samego wieczoru. Potem pisał kolejne dni.

Walczyłam ze sobą. Ale to tak naprawdę był wybór między Tobą, a mną.

Dlaczego miałam wybrać Ciebie? Nawet się nie znamy.

 

Dużo słyszałam o M. Że jest odpowiedzialny, że jest świetnym ojcem dla waszych dwóch bliźniaczek, że zawsze o was dbał. To ty ponoć tego nie doceniałaś, traktowałaś go źle. Albo tak jakby to wszystko Ci się należało. Ta miłość, ta jego troska, opiekuńczość.

 

I powiedz mi: Dlaczego uważałaś, że masz kogoś raz na zawsze?

Nie mamy nikogo raz na zawsze, o relację trzeba dbać, Ty miałaś na to wywalone.

Jeździłaś sobie z przyjaciółkami na wakacje, zostawiałaś mu dziewczynki, wyjeżdżałaś z matką na weekendy zamiast z nim. Był samotny. Związek to partnerstwo, nie usługiwanie komuś. Myślałaś, że on tak zawsze będzie na służbie?

 

 

Nie, nigdy nie mówił o Tobie źle. Wiem to od naszego kumpla.

Już pierwszy seks miedzy nami był boski. Piliśmy wino i gadaliśmy do rana, powiedział, że czuje się jak nastolatek. Że czuje, że żyje. Następnego dnia była niedziela. Ze spaceru z Tobą pisał; „myślę, zwariuję, chcę cię znów poczuć?”

Że moja wina?

A po co łaziłaś w nieseksownej piżamie, miałaś nieogolone nogi i ciągle bolała cię głowa? Przecież on jest tylko człowiekiem, pragnął seksu i bliskości.

Tak, wszystko mu dałam. Eksperymentowaliśmy i doświadczaliśmy siebie. Nie mogłam chodzić przez trzy dni po jego wizytach u mnie.

 

I powiedz: Naprawdę nie pachniał mną? Nie czułaś tego?

Nie oczekiwałam wiele poza seksem. To on powiedział pierwsze: „kocham”, to on podjeżdżał o ósmej rano z kawą i świeżymi bułkami.

Miał drugi telefon, żeby swobodnie się ze mną kontaktować.

Mówił: nigdy przy nikim tak się nie czułem, jesteś najmądrzejszą dziewczyną, którą znam, jesteś najlepszą kochanką, jesteś…

I ja to wszystko przy nim czułam. Czułam się właśnie taka.

 

A teraz coś dobrego dla ciebie

 

Nie jestem głupia i w pewnym momencie zaczęłam zauważać swoją rolę. Mam go napędzać i dodawać mu energii do życia z Tobą, mam być jego wentylem, bo on po męczącym weekendzie z Tobą i Twoimi pretensjami przyjeżdżał do mnie, jak dzieciak potrzebujący przytulenia, jak zbity pies szukający dobrego dotyku.

To by było na tyle.

Wasz związek zaczął żyć, bo ja go doładowywałam swoją energią.

 

Szybko zrozumiałam, że nie odejdzie. Bo wciąż Was kocha. Kocha nas obie. Ale jednak najbardziej Wasze córki.

Tak, jeszcze w tym tkwiłam, bo byłam zakochana po uszy, jeszcze dawałam mu wszystko, czego potrzebował. Ale miałam dość. Nie rozczulały mnie już śniadania, ukradzione godziny, nie słuchałam wyznań. Nie chciałam też już słuchać o Tobie.

 

Zastanawiam się teraz, jak będziecie żyli bez mojej energii. Kto nakarmi Twojego męża skoro tego nie umiesz. Weź się błagam, otrząśnij. Skończ z tymi głupimi zdjęciami na fejsie i iluzją. Gadaniem, że on na pewno by Cię nie zdradził. Kobietooo, on Cię zdradzał dwa lata i robiłby to wciąż.

 

Ogarnij się, zajmij się nim, przytul go, powiedz, że jest ważny.

Bo prędzej czy później znów sobie kogoś znajdzie.

A Ty, paradoksalnie, będziesz myślała, że to Twój, Wasz najlepszy czas.

 

 

 


Psychologia

Jagody na dobry wzrok i problemy jelitowe. Dlaczego jeszcze warto włączyć jagody do diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 czerwca 2021
Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami
Fot. iStock

Jagody to owoce, których smak jest niezapomniany, a w dodatku zawierają w sobie wiele cennych dla zdrowia składników. Dlaczego warto sięgać po jagody w sezonie? Lipiec to idealny czas, by wypróbować przepis na pyszne pierogi ze świeżymi jagodami.

Jagoda czarna (Vaccinium myrtillus L.), nazywana również czernicą lub czarną borówką, to pospolita roślina rosnąca dziko w lasach, wrzosowiskach i terenach wilgotnych. Znana jest przede wszystkim z owoców o intensywnie niebieskim kolorze, pokrytymi kredową warstwą wosku. W polskiej kulturze czarne jagody stosowane są od wieków, jednakowo jako element różnych potraw, ale także jako lekarstwo w medycynie ludowej. Warto korzystać z ich wysypu latem, ponieważ są wyjątkowo zdrowe, a sezon na nie nie trwa długo.

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami

Fot. iStock/Jagody

Czarne jagody — witaminy, kalorie

Czarne jagody to bogactwo witamin C, A, B, PP, nie brakuje w nich również składników mineralnych, szczególnie takich jak: potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, cynk. Dostarczają węglowodany (90%), białko (5%) i tłuszcze (5%). Nie brakuje w nich również błonnika, niezbędnego dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Zawierają duże ilości ważnych dla zdrowia antocyjanów, które zaliczamy do najsilniej działających przeciwutleniaczy, i kwasów organicznych.

W 100 gramach jagody dostarczają jedynie 40 kcal, więc można sięgać po nie także na diecie. Indeks glikemiczny jagód jest niski, równy 25, więc są to owoce bezpieczne dla osób cierpiących na cukrzycę.

Czarne jagody — właściwości dla zdrowia

Jagody dla zdrowych oczu

Antyoksydanty zawarte w owocach jagody poprawiają wzrok i wpływają na prawidłowe widzenie o zmroku. Czarne jagody ułatwiają krążenie krwi w gałce ocznej, poprawiając jej odżywienie i zaopatrzenie w tlen. To sprawia, że pełnią ważną rolę w diecie osób chcących zatrzymać proces zwyrodnienia siatkówki oraz osłabienia wzroku wynikającego z zaburzeń krążenia.

Lek na biegunkę

Napar z suszonych owoców jagód oraz sok ze świeżych, to sprawdzony lek na biegunkę. Ich skuteczność wynika z dużej zawartości garbników, które uszczelniają błony śluzowe żołądka, hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, neutralizują toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, oraz uspakajają ruchy robaczkowe jelit.

Jagody dla zdrowej skóry

Obecność czarnej jagody w diecie sprzyja zdrowej skórze. Te małe owoce stymulują keratynocyty odpowiedzialne za procesy regeneracyjne skóry. Poprawiają one napięcie włókien kolagenu i elastyny oraz wpływają na zachowanie optymalnego dla skóry stężenia kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za jej nawilżenie. Z kolei kąpiele z dodatkiem odwaru z liści działają na skórę antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie.

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami

Fot. iStock/Jagody

Wsparcie dla pęcherza

Jagody mogą być cennych wsparciem profilaktyki infekcji dróg moczowych. Spożywanie jagód i picie z nich soku działa ochronnie na pęcherz. Owoce jagód utrudniają szkodliwym drobnoustrojom przyczepianie się do ścian pęcherza oraz cewki moczowej. Wykazują także działanie moczopędne, przez co z dróg moczowych szybciej wydalane zostają szkodliwe mikroby.

Jagody chronią przed stanem zapalnym

Jagody to cenne źródło przeciwutleniaczy, które zwalczają stany zapalne wywołane przez wolne rodniki. Jedno z przeprowadzonych badań sugeruje, że przyjmowanie przez trzy tygodnie 300 miligramów antocyjanów wyekstrahowanych z jagód i czarnych porzeczek, zmniejsza poziom biomarkerów stanu zapalnego. Warto więc włączyć jagody do diety antynowotworowej.

Chronią serce i układ krążenia

Antocyjany, których duże ilości znajdują się w jagodach,  korzystnie wpływają na układ krążenia. Hamują procesy zapalne, uszczelniają ściany naczyń włosowatych, mogą zapobiegać tworzeniu się zakrzepów oraz obniżać ciśnienie krwi. Jagody zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Pierogi z jagodami — przepis

Pierogi z jagodami smakują rewelacyjnie podane z kwaśną śmietaną i cukrem. To danie, które przywodzi na myśl wakacje, i trudno jest się mu oprzeć. Najlepiej smakują przygotowane ze świeżych jagód, jednak także mrożone również się tu sprawdzą.

Fot. iStock/Pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami — przepis:

Składniki na ciasto (ok. 40 pierogów): 

 • 300 g mąki pszennej
 • szczypta soli
 • 125 ml wrzącej wody
 • 1 jajko
 • 20 g masła

Farsz: 

 • 150 g jagód (świeżych lub mrożonych)
 • 1 łyżka mąki do oprószenia owoców

Dodatkowo:

 • śmietana 12 lub 18%
 • cukier do smaku

Pierogi z jagodami — przygotowanie: 

Ciasto:

Przygotuj je zgodnie z przepisem podstawowym zamieszczonym na początku.

Farsz:

 1. Świeże jagody opłucz pod delikatnym strumieniem wody. Osusz na papierowych ręcznikach, rozłóż i oprósz  1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjmij z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami).

Przygotowanie całości:

 1. W gotowym cieście na pierogi szklanką wytnij kółka, rozciągnij je nieco w palcach, na środek nałóż po jednej czubatej łyżeczce farszu. Złóż ciasto na pół i zlep dokładnie brzegi, ułóż na posypanej mąką stolnicy.
 2. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę i do mocno wrzącej włóż pierwszą partię pierogów (ok. 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejsz ogień do średniego i gotuj 2 minuty od chwili wypłynięcia ich na powierzchnię wody (ciasto powinno być miękkie). Faktyczna długość gotowania zależy od grubości ciasta. Ugotowane pierogi łyżką cedzakową wyłóż na talerz. Podawaj ze śmietaną i cukrem.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl 

Zobacz także

Ludzie, którzy lubią być sami, mają 6 wyróżniających cech osobowości

Dlaczego ci, którzy mają mniej, chętniej dzielą się z innymi niż ci, którzy mają wszystko

Chorobliwa zazdrość para się kłóci

Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?