Lifestyle

Czy w reklamie wszystkie chwyty są dozwolone? Firma, która nie uszanowała pamięci o powstańcach pokutuje wpłacając pół miliona na akcję Filipa Chajzera

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 sierpnia 2017
fot. screen z Facebook/ Filip Chajzer
 

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że w marketingu i reklamie przestały istnieć granice. Co rusz jakaś firma wypuszcza spot, który potem usuwa z przeprosinami (np. McDonald’s), a w ostatnich dniach Instagramem i Facebookiem wstrząsnęło zdjęcie zamieszczone przez producenta energy drinków. Miało być zabawnie, wyszło żenująco, chamsko i uwłaczająco dla każdego, kto 1 sierpnia 1944 roku walczył o Polskę.

Dokładnie chodzi o grafikę z 1 sierpnia, na którym widnieje wyciągnięty środkowy palec przewiązany kokardką oraz hasło-  „1 sierpnia, Dzień Pamięci. Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie”. Grafika została już usunięta z Instagrama, a firma przeprosiła i zaprosiła wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za reklamę.

Całej sprawie dodatkowych kontrowersji dodaje fakt, że trwa właśnie zbiórka dla powstańców po raz drugi już organizowana przez dziennikarza i prezentera tv, Filipa Chajzera. Po pojawieniu się oburzającej reklamy dostawał mnóstwo wiadomości na ten temat, na które odpowiedział dosadnie w poście.
Odnośnie postu (reklama energy drinka), który masowo mi od rana wysyłacie. Wiem doskonale, że tym głupim ch… chodzi tylko o fejm, kliknięcia na insta i zwiększenie zasięgu. Wiem też, że tylko czekają żebym im to wszystko zapewnił, udostępniając ten szajs. Figa z makiem. Zatrudniacie ludzi ze stolcem zamiast mózgu, a od waszego napoju można dostać raka. Najpierw oka, na widok waszego obsranego postu, a później przerzuty na reszte organów gwarantowane. Nie wiem ile musielibyście wpłacić na Zbiórkę dla Powstańców 2017, żeby ktoś wam to wybaczył. Podpowiadam adres waszej pokuty. Konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – 50 1750 0012 0000 0000 3760 9692 Raiffeisen Bank Polski, w tytule „Zbiórka dla Powstańców 2017”.

Na odpowiedź firmy nie trzeba było długo czekać – w ramach odkupienia swoich win wpłacili na konto akcji pół miliona złotych! Filip Chajzer napisał, że jest wzruszony i wdzięczny, a nawet najgłupsza decyzja może mieć swój happy end. Bardzo cieszymy się z tak pozytywnego zakończenia całej afery i mamy nadzieję, że nie była to z góry zaplanowana akcja. O wiele lepszy jest happy beggining, pozytywny marketing i dawanie dobrego przykładu, niż pokutowanie za własną głupotę.

Filipowi Chajzerowi zarzucano wcześniej, że zbiórkę wykorzystuje do prywatnych celów, zdobywania popularności i lansowania się. Dziennikarz odpowiedział na zarzuty z dystansem i poczuciem humoru – „na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej codziennie spływają kolejne tysiące złotych dla Powstańców w ciężkiej sytuacji materialnej. Dlatego jeśli mój lans przynosi taki efekt to niestety będę jeszcze lansować te idee długo i namiętnie„. Jeśli efektem lansu mają być dobre uczynki, to jesteśmy za tym całym sercem!

Wy też możecie wesprzeć akcję i pomóc powstańcom w trudnej sytuacji materialnej. Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy: Konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – 50 1750 0012 0000 0000 3760 9692 Raiffeisen Bank Polski, w tytule „Zbiórka dla Powstańców 2017”.


Lifestyle

11 produktów, które idealnie sprawdzają się w diecie przeciwsłonecznej

Redakcja
Redakcja
10 sierpnia 2017
Fot. iStock / pixdeluxe
 

Wakacje zachęcają do korzystania ze słońca, zanim jednak wybierzemy się na długi spacer czy położymy się na plaży, musimy pamiętać o zabezpieczeniu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Temu służą różne filtry przeciwsłoneczne, które są obecne nawet w mgiełkach do włosów czy kremach na dzień do twarzy.

Co prawda słońce jest potrzebne organizmowi, aby mógł on wytworzyć witaminę D, jednak nadmiar zawsze jest szkodliwy. Ten, kto bez umiaru korzysta z kąpieli słonecznych i wystawia się każdego dnia na działanie promieni słonecznych, ryzykuje pojawieniem się przedwczesnych zmarszczek, problemów ze skórą, oparzeń oraz ryzykiem zachorowania na nowotwór skóry.

Sięgnięcie po wysokie filtry przeciwsłoneczne zabezpiecza skórę przed negatywnymi skutkami opalania, ale można chronić się również w inny sposób. Dzięki modyfikacji codziennej diety i spożywaniu produktów naturalnie wspierających skórę w ochronie przeciwsłonecznej i sięganie po odpowiednie kosmetyki skóra będzie lepiej chroniona od wewnątrz i zewnątrz.

11 produktów, które wspierają naturalną ochronę przeciw słońcu

1. Pokarmy bogate w kwasy omega 3

Najwięcej zdrowych kwasów nienasyconych zawierają ryby morskie, które powinniśmy spożywać 2 – 3 razy w tygodniu. Sięgaj również po siemię lniane, czyli swojską rośliny, które znakomicie uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega 3.

energia

Fot. Pixabay / Meditations / CC0 Public Domain

2. Pomidor

Pomidory doskonale chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ze względu na bogactwo likopenu, silnego antyutleniacza. Przeprowadzono badania, które pokazały, że ochotnicy jedzący każdego dnia w ciągu 12 tygodni koncentrat pomidorowy, mieli 30% lepszą naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, od tych, którzy po niego nie sięgali. Jedz na zdrowie surowe owoce, przeciery, pasty, zupy i soki z pomidorów.

3. Produkty z naturalnymi tłuszczami

Produkty takie jak prawdziwe masło, ser, orzechy, nasiona dyni czy olej kokosowy, zawierają naturalne wysoko nasycone tłuszcze, które są niezbędne, aby organizm jak najlepiej przyswajał witaminę D. Obecne w nich witaminy A i E odpowiadają za regenerację naskórka, więc warto po nie sięgać, jednak należy pamiętać o umiarze.

4. Szpinak

Szpinak bogaty jest w zawartość koenzymu Q10, który znakomicie radzi sobie z neutralizacją szkodliwych wolnych rodników. Zapobiega on starzeniu się skóry i chroni ją przed uszkodzeniami. Poza szpinakiem sięgaj również po inne zielonolistne warzywa, takie jak sałata czy rukola — zawierają one duże ilości witaminy E chroniącej skórę przed promieniowaniem UVB i zapobiegają oparzeniu słonecznym.

5. Granat

Ten egzotyczny owoc obfituje w antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Mniej szkodliwych wolnych rodników, oznacza mniejsze ryzyko rozpadu kolagenu i elastyny w skórze oraz uniknięcia powstawania plam zmarszczek i nowotworów.

6. Brokuły

To warzywo jest świetnym źródłem kwasu alfa-liponowego ALA, który ma właściwości przeciwzapalne. Zawarte w brokułach izotiocyjaniany zwalczają rakotwórcze czynniki, które podnoszą ryzyko zachorowania.

7. Przetwory sojowe

Jedząc tofu oraz przetwory sojowe dostarczasz organizmowi genisteinę, czyli silny przeciwutleniacz, który bierze udział w produkcji kolagenu. Należy jednak uważać z nadmiernym spożywaniem soi, która w wielu przypadkach może szkodzić.

8. Jagody

Jagody dzięki alfa-hydroksykwasom, witaminie PP oraz beta-karotenowi, pomagają zwalczać wolne organiki w organizmie i zapobiegać uszkodzeniom skóry. Mają pozytywny wpływ na skórę zniszczoną przez opalanie, opóźniają starzenie się skóry, a także zmniejszają ryzyko nowotworu skóry.

Fot. iStock / -slav-

Fot. iStock / -slav-

9. Owoce i warzywa

Bogatym źródłem beta-karotenu są żółto-pomarańczowe warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Żółta, pomarańczowa i czerwona barwa wynika z obecności karotenoidów, które działając antyoksydacyjnie, opóźniają także proces starzenia i mogą ograniczać powstawanie chorób spowodowanych starzeniem się komórek. Beta-karoten jest obecny także w warzywach o zielonych liściach.

10. Jajka

Zawierają lecytynę, która odgrywa dużą rolę w ochronie skóry przed słońcem. Jest również potrzebna do naprawy tkanek, ponieważ pozwala organizmowi budować zdrowe nowe komórki z błon komórkowych.

11. Ogórki

To niepozorne warzywo odgrywa dużą rolę w nawodnieniu komórek organizmu, szczególnie latem. Składa się one w 96%. z wody i dodatkowo zawierają krzemionkę, minerał śladowy, który przyczynia się do wytrzymałości tkanki łącznej skóry oraz witaminy A, C i kwas foliowy.

źródło: www.ofeminin.plkuchnia.wp.plwww.aktywniepozdrowie.pl

 


Lifestyle

Nabroiłaś i nie wiesz jak z tego wybrnąć? Postaw się w roli ofiary, to działa!

Redakcja
Redakcja
10 sierpnia 2017
Fot. iStock / filadendron

Każdy z nas miał choć raz w życiu sytuację, w której się nie wykazał i coś zawalił. A to ktoś zapomniał o danym słowie, a to zepsuł coś i nie wie jak się do tego przyznać. W takiej chwili robimy różne uniki, by umniejszyć lub zrzucić z siebie winę i ponieść jak najmniejsze konsekwencje. 

Okazuje się, że najczęściej winni wybierają dwie strategie zrzucania z siebie odpowiedzialności. Z reguły jest tak, że jedna działa, a druga nie sprawdza się w większości przypadków. Oczywiście najbardziej honorowo jest się przyznać do niecnego czynu, ale życie pokazuje, że z tej opcji korzysta jednak mniejszość.

Bohater przegrywa z ofiarą

A dokładnie to strategia zakładania maski bohatera, względem „biednej” i w jakiś sposób skrzywdzonej ofiary przynosi większe korzyści. Chodzi o fakt, że ofiary postrzegane są przez większość jako bezbronne istoty, niemające większego wpływu na bieg zdarzeń i w związku z tym trudno im przypisać winę i celowe działanie na czyjaś niekorzyść. Odwrotnie postrzegani są bohaterowie, silne osobowości, które odbierane są jako zaangażowane w pomoc innym, ale zdolne do krzywdzenia, okradania i oszukiwania, jako osoby z mocnym charakterem.

Taką tendencję wykazał Kurt Gray zajmujący się badaniami nad moralnością. W jednym z przeprowadzonych badań zaproszono 90 uczestników do odczytania fikcyjnych opisów trzech kucharzy pracujących razem w pewnej restauracji. Pierwszy był zaangażowany w działalność charytatywną, a drugi padł w dzieciństwie ofiarą poważnego wypadku samochodowego. Trzeci, neutralny opis, przedstawiał charakter wykonywanej przez mężczyznę pracy. Następnie badanych informowano, że kuchnia, ignorując wyraźne preferencje klientki, wydała jej potrawę, na którą była uczulona. W efekcie kobieta trafiła do szpitala, a restauracja dostała wezwanie do sądu.

Uczestnicy eksperymentu określali, który z pracowników w największym stopniu powinien za to odpowiedzieć. Wyniki są spójne z hipotezą –  kucharz opisywany jako ofiara wypadku był wskazywany najrzadziej, następnie kucharz – zwykły pracownik i w końcu bohaterski kucharz – działacz, który był postrzegany, jako najbardziej winny zaniedbania. Kolejne eksperymenty jedynie potwierdzały wyniki powyższego badania.

Wnioski są proste

Nabroiłaś? Zamiast podkreślać, jaka jesteś wspaniała na co dzień i ile robisz dla świata, przypomnij raczej, co niemiłego cię spotkało ostatnio i od razu zostaniesz potraktowana łagodniej. Jednak dla własnego dobrego samopoczucia i odbioru twojej osoby przez innych, nie wykorzystuj tego zbyt często, raczej staraj się dotrzymywać danego słowa i wykonywać powierzone ci zadania.


 

źródło: www.centrumprasowe.swps.pl


Zobacz także

Dlaczego on nie mówi, co czuje? Wcale nie chodzi o to, że nikt nie powiedział mu, jak to zrobić

Marylin Monroe – dziewczyna, która umiała być szczęśliwa nawet wtedy, gdy była smutna

Sama nie oznacza, że samotna. Nie pytaj mnie dlaczego  jestem singielką, ja nie pytam dlaczego ty masz męża

Sama nie oznacza, że samotna. Nie pytaj mnie dlaczego  jestem singielką, ja nie pytam dlaczego ty masz męża