Lifestyle

To Superman? Batman? Nie, to Super Babcia! Zachwycająca reklama wzajemnej pomocy i życzliwości

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 lipca 2017
fot. Screen z YouTube/ Altmann+Pacreau
 

Spokojną ulicą nagle wstrząsa pisk samochodowych hamulców, dźwięk rozbijanej szyby. Ranny kierowca ciężarówki wiozącej butle z gazem zostaje uwięziony w aucie, które grozi wybuchem, sytuacja staje się dramatyczna. Wokoło nie ma nikogo poza siwą staruszką ciągnącą zakupowy wózek. Na szczęście, to nie jest zwykła emerytka – to Super Babcia!

Staruszka bez wahania rusza do akcji – wspina się po butlach, kopniakiem wybija przednią szybę ciężarówki, zatrzymuje krwawienie mężczyzny i na własnych plecach przenosi go w bezpieczne miejsce. Gdy butle zaczynają wybuchać widzimy naszą superbohaterkę i napis Not everybody can do this” , czyli „Nie każdy potrafi to zrobić”.

Choć brzmi to jak scenariusz kolejnej hollywoodzkiej superprodukcji, to w rzeczywistości jest to najnowsza reklama Francuskiego Czerwonego Krzyża. Ostatnia scena filmiku przenosi nas do początku historii, ale tym razem zamiast kraksy, na rogu stoi wolontariuszka zbierająca datki do puszki. Bohaterska babcia wrzuca swój datek, a na ekranie pojawia się puenta reklamy, napis „But everybody can do that. Help us save lives” – „ale każdy potrafi zrobić to. Pomóż nam ratować życia”.

Spot w przewrotny i zabawny sposób pokazuje, jak istotne jest życzliwość wobec bliźniego i wzajemna pomoc. Prosty gest, niewielkie wsparcie finansowe pojedynczych osób razem mogą zdziałać bardzo wiele – nie trzeba daleko szukać, bo przecież co roku w naszym kraju zbieramy dzięki takim małym gestom miliony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nie trzeba być superbohaterem, by dokonywać wielkich rzeczy – warto pamiętać o tym na co dzień.


 

Na podstawie: www.kampaniespoleczne.pl


Lifestyle

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2017
Fot. iStock / eternalcreative
 

Zazwyczaj na co dzień nie przyglądamy się naszym stopom, szczególnie mało uwagi poświęcamy im podczas jesieni i zimy. Wtedy zazwyczaj chowamy je w ciepłe skarpety, pakujemy do ocieplanych butów i raz na jakiś czas, gdy nam się o tym przypomni, fundujemy im pedicure.

Z nadejściem lata odkrywamy nasze stopy i często stwierdzamy, że nie wyglądają tak jak mogłybyśmy sobie tego życzyć. Miesiące, jeśli nie zaniedbań, to delikatnego zapomnienia i minimalnej pielęgnacji sprawiły, że raczej nie można się nimi pochwalić. Czasem stopy mogą wysyłać niepokojące sygnały, które mogą okazać się efektem problemu zdrowotnego.

Jeśli twoje stopy wysyłają niepokojące informacje, powinnaś się nim przyjrzeć bliżej.

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

1. Ból

Jeśli twoje stopy bolą i nie wynika to z dużej ilości przechodzonych kilometrów lub uprawiania sportu, powinnaś się temu bólowi przyjrzeć. Dr James Anderson, podiatra, uważa, że każdy nowy rodzaj bólu stóp wymaga konsultacji z lekarzem. Ból stóp może wynikać z rzeczy błahych, takich jak zapalenia tkanki łącznej w stopie. W tym przypadku duże znaczenie ma pora dnia:

  • Ból występuje lub nasila się w godzinach porannych. Kiedy wstajesz z łóżka i odczuwasz ból stopy, może wskazywać na toczące się zapalenie stawów lub zapalenie powięzi podeszwy. W ciągu dnia ból powinien zelżeć i na nowo pojawić się rano. Jest to częsta przypadłość u biegaczy, a także osób otyłych. Ryzyko wystąpienia takiego bólu podnosi również noszenie butów na wysokim obcasie lub bez wystarczającego wsparcia dla stopy. Poranny ból palucha i jego czerwono-fioletowe zabarwienie, może świadczyć o dnie moczanowej.
  • Ból, który pojawia się w ciągu dnia i nasila się z upływem czasu, może wskazywać na zwichnięcie lub złamanie w obrębie stopy. Mogą mieć one mieć wiele przyczyn, takich jak np. osteoporoza, która wcale nie jest chorobą starszych ludzi lub kontuzje podczas uprawiania sportów, czy nieprawidłowy nacisk na stopę. Taka przypadłość wymaga konsultacji z lekarzem, a niekiedy włożenie stopy w szynę lub gips.

2. Przebarwienia skóry stóp

Przebarwienia na stopach, które pojawiają się nagle, mogą mieć poważne przyczyny. Doktor Andersen uważa, że lepiej skonsultować z dermatologiem i usunąć niepokojące przebarwienia, niż czekać na rozwój choroby, takiej jak rak skóry, który również pojawia się na stopach. Czerniak, typ nowotworu skóry, może pojawić się również na paznokciach, pod postacią ciemnych plamek pod płytką. Być może to tylko krew z powodu urazu pod paznokciem, ale w tym przypadku krwiak powinien schodzić, a nowotwór będzie zawsze w tym samym miejscu.

3. Drętwienie stóp

Może ono oznaczać różne poważne problemy zdrowotne, takie jak choroba naczyń obwodowych, zwężenie tętnic zmniejszające przepływ krwi, przy których towarzyszy zwykle ból nogi i odczuwalne zimno w kończynie. Zwłaszcza cukrzyca wpływa na krążenie krwi w kończynach i takie drętwienie może być oznaką powikłań. Nie należy bagatelizować takich objawów w przypadku diabetyka, ponieważ skutkiem może być uszkodzenie skóry i utraty czucia w nogach, owrzodzenia, infekcje, które wymagają natychmiastowego leczenia. Brak czucia w stopach lub ich mrowienie może być oznaką uszkodzenia układu nerwowego w obrębie kończyn dolnych.

4. Obrzęk stóp

Spuchnięte stopy raz na jakiś czas przytrafiają się każdemu, szczególnie gdy przez wiele godzin stoimy oraz podczas upału. Może być to objawem zaburzeń przepływu krwi w żyłach lub tętnicach, problemów z tarczycą lub zastoinową niewydolność serca.

5. Zimne stopy

Niektóre osoby wykazują predyspozycje do zimnych stóp i rąk. Najczęściej wynika to z niedostatecznego przepływu krwi w stopach. Słabe krążenie może być powikłaniem chorób, skutkiem palenia papierosów, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu. Zimne nogi mogą wynikać również z choroby Reynauda, w którym skurcz naczyń krwionośnych następuje w odpowiedzi na działanie niskich temperatur. Objawia się to blednięciem, następnie sinieniem i czerwienieniem palców, zanim znów powrócą one do swojej naturalnej barwy. Dotyczy to również ust, nosa, palców u rąk i małżowin usznych.

6. Swędzenie skóry

Swędzenie połączone z łuszczeniem może sygnalizować grzybicę stóp. Najczęściej może pojawić się na bokach, spodzie stóp i przestrzeni między palcami. Grzybicą zakazić się można w miejscach takich jak basen, sauna, nosząc buty, w których stopa się poci i nie ma odpowiedzi cyrkulacji powietrza. Niedostateczna higiena i korzystanie z zakażonych ręczników czy cudzego obuwia zwiększa ryzyko zakażenia. Nieleczona grzybica stóp może prowadzić do przeniesienia infekcji na paznokieć, który leczy się dłużej i o wiele trudniej.

7. Problemy z chodem

Jeżeli zaobserwujesz u siebie nagłe zmiany w chodzie, nietypową postawę, jak najszybciej powinnaś skonsultować się z lekarzem. Przyczyną kłopotów mogą być problemy neurologiczne, które może zdiagnozować tylko specjalista. Zaliczają się do nich schorzenia, takie jak przepuklina dysku w kręgosłupie, a nawet udar, czy stwardnienie rozsiane. Niestabilność w chodzie, odczuwanie drętwienia, trudności w zachowaniu równowagi zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.

8. Paznokcie wygięte na kształt łyżeczki

Odkształcenie płytki paznokci może być spowodowane  znacznymi niedoborami żelaza. Gdy krew uboga jest w hemoglobinę, nie transportuje dobrze tlenu w organizmie, z tego powodu stopy są zimne, paznokcie łamliwe, a płytka paznokciowa bardzo blada.


 

źródło: www.huffingtonpost.comwww.pocztazdrowia.pl


Lifestyle

9 pozornie sycących produktów, po których szybko dopadnie cię głód

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2017
Fot. iStock / Dangubic
Następny

Jemy nie tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi potrzebną energię i składniki odżywcze. Sięgamy po produkty, które na pierwszy rzut oka powinny zagwarantować uczucie sytości lub oszukać nasz żołądek, jednak często po z pozoru obfitym posiłku, szybko zaczyna burczeć w brzuchu.

W konsekwencji sięgamy po zapychającą przekąskę, albo przygotowujemy następny posiłek. Jeśli popełniamy niektóre błędy, możemy szybko odczuć konsekwencje przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii względem dziennego zapotrzebowania organizmu.

Jeśli dbasz o linię, choć nie jesteś na diecie, zastanów się, czy to, co zjadasz, nie powoduje u ciebie napadu wilczego apetytu. Nie musisz odmawiać sobie wszystkiego, ale warto byś miała świadomość, że posiłki, do których przywykłaś, wcale nie są dla ciebie najlepsze.


 

źródło: portal.abczdrowie.plwww.planeta.fmkuchnia.wp.pl

Zobacz także

Kiepski start nie oznacza kiepskiego życia. Jest coś, co pomoże ci wyjść z najgorszego bagna

Jak pożegnać to, co kochasz. Nie myśl, że coś ci zabrano, pomyśl o tym, ile dostałeś

Naucz się doceniać cudze sukcesy bo...

Naucz się doceniać cudze sukcesy bo…