Go to content

Jak odzyskać równowagę emocjonalną, czyli co robić gdy nic nie idzie tak, jak trzeba

Fot. iStock/francescoch

Są takie dni, kiedy wydaje nam się, że wystarczy naprawdę niewiele, byśmy już więcej nie unieśli. Chwila i byle drobnostka wyprowadza nas z równowagi, powodując masę konfliktów i nieporozumień. Nie traćmy głowy. Niektóre, bardzo proste gesty czy działania przywracają porządek i pomagają nam odzyskać osobistą, wewnętrzną harmonię.

Jaki jest sposób na takie emocjonalne rozbicie? Kiedy wszystko jest trudne i nieznośne, wydaje się, że nie ma nic lepszego niż rzucenie się w wir codziennych przyjemności.Co jeszcze możesz zrobić?

Odrzuć przeszłość, żyj tu i teraz

To może zabrzmieć głupio, ale kiedy nasz umysł cierpi z powodu nadmiaru „przeszłości” i skrajnego strachu przed „przyszłością”, nie ma nic lepszego niż zakotwiczenie go w teraźniejszości poprzez proste i przyjemne czynności.

Wyjdź z domu, odłącz się od rutyny i codziennych nawyków: w ten sposób zobaczysz rzeczy w innym świetle.  Zrozum, że życie jest przede wszystkim podejmowaniem decyzji: w obliczu jakiegokolwiek dylematu jedyną rzeczą jaką możesz zrobić jest być odpowiedzialnym za siebie.

Aby podejmować decyzje, potrzebujemy spokoju. Krok po kroku, na spokojnie wprowadzaj zmiany i obserwuj, czy to przynosi spodziewane efekty. Jeśli wynik Ci odpowiada, zrób krok nieco większy, bardziej ryzykowny, a zobaczysz, na ile cię stać.

Wreszcie miej świadomość, nawet jeśli cię to zaskoczy, tak naprawdę nie powinniśmy się tak obawiać tych chwil emocjonalnego nieładu, one zawsze mają głębszy sens, pozwalają nam zobaczyć więcej, osiągnąć lepszą perspektywę. I nie bój się, jeśli pragniesz chwili samotności. Większość z nas ich potrzebuje od czasu do czasu.


Na podstawie: nospensees.fr