Psychologia

Jak odzyskać równowagę emocjonalną, czyli co robić gdy nic nie idzie tak, jak trzeba

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 października 2018
Fot. iStock/francescoch
 

Są takie dni, kiedy wydaje nam się, że wystarczy naprawdę niewiele, byśmy już więcej nie unieśli. Chwila i byle drobnostka wyprowadza nas z równowagi, powodując masę konfliktów i nieporozumień. Nie traćmy głowy. Niektóre, bardzo proste gesty czy działania przywracają porządek i pomagają nam odzyskać osobistą, wewnętrzną harmonię.

Jaki jest sposób na takie emocjonalne rozbicie? Kiedy wszystko jest trudne i nieznośne, wydaje się, że nie ma nic lepszego niż rzucenie się w wir codziennych przyjemności.Co jeszcze możesz zrobić?

Odrzuć przeszłość, żyj tu i teraz

To może zabrzmieć głupio, ale kiedy nasz umysł cierpi z powodu nadmiaru „przeszłości” i skrajnego strachu przed „przyszłością”, nie ma nic lepszego niż zakotwiczenie go w teraźniejszości poprzez proste i przyjemne czynności.

Wyjdź z domu, odłącz się od rutyny i codziennych nawyków: w ten sposób zobaczysz rzeczy w innym świetle.  Zrozum, że życie jest przede wszystkim podejmowaniem decyzji: w obliczu jakiegokolwiek dylematu jedyną rzeczą jaką możesz zrobić jest być odpowiedzialnym za siebie.

Aby podejmować decyzje, potrzebujemy spokoju. Krok po kroku, na spokojnie wprowadzaj zmiany i obserwuj, czy to przynosi spodziewane efekty. Jeśli wynik Ci odpowiada, zrób krok nieco większy, bardziej ryzykowny, a zobaczysz, na ile cię stać.

Wreszcie miej świadomość, nawet jeśli cię to zaskoczy, tak naprawdę nie powinniśmy się tak obawiać tych chwil emocjonalnego nieładu, one zawsze mają głębszy sens, pozwalają nam zobaczyć więcej, osiągnąć lepszą perspektywę. I nie bój się, jeśli pragniesz chwili samotności. Większość z nas ich potrzebuje od czasu do czasu.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

11 rzeczy, które możesz powiedzieć dziecku, które płacze

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 października 2018
Fot. iStock/EvgeniiAnd
 

Kiedy nasze dzieci płaczą, jest nam smutno, czujemy się sfrustrowani, często zdenerwowani, ale nie umiemy efektywnie pomóc, ani zrozumieć istoty problemu. Te kilka wskazówek naprowadzą was na właściwe tory i ułatwią komunikację z cierpiącym maluchem, czy nawet nastolatkiem.

11 rzeczy, które możesz powiedzieć dziecku, które płacze

1. Jesteśmy w tej samej drużynie, pomogę ci.

Bo dziecko musi mieć poczucie, że nie jest samo, że ma wsparcie.

2. Widzę, że to dla ciebie trudne.

Każdy z nas pragnie, by ktoś zrozumiał jego uczucia.

3. Rozumiem, że czujesz się przytłoczony, nie ma w tym nic niewłaściwego, ani dziwnego.

Daj znać dziecku, że ma prawo czuć się gorzej.

4. To było naprawdę smutne, frustrujące.

Potwierdzasz jeszcze raz, że uczucia dziecka są zrozumiałe.

5. Zróbmy sobie przerwę.

Uczysz je dbania o siebie i swoje emocje.

6. Kocham cię, jesteś bezpieczny.

W trudnych, kryzysowych chwilach nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

7.  Czy potrzebujesz mojej pomocy/odpoczynku, by spróbować jeszcze raz?

Dziecko musi wiedzieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

8. Widzę, że płaczesz, ale nie wiem, jak ci pomóc. Czy możesz powiedzieć mi, czego potrzebujesz?

Uczysz dziecko rozpoznawać i mówić o swoich potrzebach.

9. Pamiętam, kiedy…

Odwracasz uwagę dziecka od błahego problemu.

10. Razem poszukajmy rozwiązania.

Uczysz dziecko reagować, działać, zamiast pogrążać się w pasywnych zachowaniach.

11. Daj swój czas i miłość twojemu płaczącemu dziecku.

To nie jest coś, co możesz powiedzieć. To coś, co powinieneś pokazać, całym sobą. Jesteś – wysłuchasz, nie odrzucisz. Pokażesz akceptację i bezwarunkowe uczucie.


Na podstawie: The Gottman Institute


Psychologia

Domowa nalewka krok po kroku – 3 przepisy

Redakcja
Redakcja
26 października 2018
Delecta - Domowa nalewka krok po kroku
Fot. Materiały prasowe – Delecta - Domowa nalewka krok po kroku

Popularność nalewek wynika nie tylko z ich słodkiego, owocowego smaku, ale także zdrowotnych właściwości. Dawniej ich receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na szczęście w dzisiejszych czasach, każdy z nas ma dostęp do niemal nieograniczonej liczby przepisów, z których można wyczarować ulubiony trunek.

Nalewki, zarówno te ziołowe, jak i owocowe, świetnie sprawdzają się jako dodatek do dań wytrawnych, jak też do słodkich ciast i deserów. Przygotowanie tego trunku nie jest trudne, a jedynie czasochłonne – ponieważ alkohol musi swoje odstać, aby wyciągnąć jak najwięcej aromatu z dodatków. Przygotowanie nalewki na początku jesieni  sprawi, że będziemy mogli się nią delektować podczas zimowych wieczorów, co biorąc pod uwagę rozgrzewające właściwości napoju, jest szczególnie istotne.

Domowa nalewka krok po kroku – 3 przepisy

Nalewka cytrusowo-korzenna

Składniki:

 • 4 duże pomarańcze
 • 4 mandarynki
 • 2 limonki
 • 1 cytryny
 • kawałek imbiru (5 cm)
 • 2 gwiazdki anyżu
 • 1 cukier cynamonowy Delecta
 • 500 g cukru
 • 500 ml spirytusu 96%
 • 500 ml przegotowanej wystudzonej wody

Przygotowania warto rozpocząć od dokładnego wyszorowania, a następnie sparzenia owoców wrzątkiem. Przy robieniu nalewek, ważne jest, aby owoce były dojrzałe i nieobite bądź zepsute – samo odcięcie wadliwej części nie wystarczy. Po umyciu, kroimy owoce w ósemki razem ze skórką. Dodajemy do nich obrany i pokrojony w plasterki imbir, cukier cynamonowy i anyż. Całość wrzucamy do dużego słoja i zasypujemy cukrem. Następnie, zalewamy wszystko spirytusem i wodą. Owoce macerujemy w alkoholu przez około 10 dni. Codzienne wstrząsanie słojem ułatwi rozpuszczenie cukru. Po tym czasie przefiltrowujemy całość za pomocą gazy opatrunkowej i rozlewamy do butelek.

Nalewka miętowa

Składniki:

 • Średniej wielkości cytryna
 • 12 gałązek mięty
 • szklanka wody
 • 80 g cukru
 • 1 cukier cytrynowy Delecta
 • 0,7l spirytusu 96%

Na początku płuczemy świeże gałązki mięty i kroimy liście. Następnie podgrzewamy wodę i dodajemy do niej oba cukry i sok z cytryny. Dokładnie mieszamy do rozpuszczenia się cukru i następnie tak przyrządzony „syrop” odstawiamy. Do szklanego, czystego naczynia wkładamy miętę i przelewamy alkohol, jednocześnie przefiltrowując go przez gazę. Do odfiltrowanej miętówki dodajemy wcześniej przegotowany syrop i mieszamy. Miętówkę zostawiamy na ok. 5 dni, macerując. Dla uzyskania klarowności trunku, po tym czasie można przefiltrować nalewkę ponownie.

Nalewka gruszkowa

Składniki:

 • 2 kg dojrzałych gruszek
 • 0,5 kg cukru
 • 1 cukier cynamonowy Delecta
 • 4 goździki
 • 0,5 l spirytusu
 • 0,5 l wódki

Na początku dokładnie myjemy gruszki, a następnie obieramy je i kroimy w ćwiartki. Wkładamy je do dużego słoika i zasypujemy cukrami. Po 3 dniach dodajemy do nich goździki i całość zalewamy spirytusem i wódką. Nalewkę macerujemy przez minimum 2 tygodnie. Aby trunek był bardziej klarowny,po tym czasie można go przefiltrować.

Więcej słodkich inspiracji można znaleźć na www.delektujemy.pl


Zobacz także

Często jeden taki gest oznacza więcej niż tysiąc słów. To komunikat – jestem z tobą, nie jesteś sam

Fot. Renata / archiwum prywatne

Ło matko i córko!

10 rzeczy, o których możesz zapomnieć, jeśli naprawdę siebie kochasz