Go to content

Ra Ma Da Sa – mantra uzdrawiająca. Pieśń, która ma moc

joga, medytacja Przewodnik po świecie sofrologii. Jak osiągnąć harmonię i równowagę w codziennym życiu?
fot. filadendron/iStock

Mantra jest domowym lekarstwem na nerwy i stres. Wystarczy zacząć dzień od śpiewania mantry, by dodać sobie energii i wzmocnić swoją wewnętrzną siłę. Czym dokładnie jest ta wciąż tajemnicza mantra i czy naprawdę działa?

Mantra – czym jest?

Mantra to wibracja dźwiękowa, która koi umysł, absorbując go. To jakże tajemnicze słowo, które powstało z połączenia dwóch słów – „man” czyli umysł i „tra” czyli wznieść, wywodzi się ze starożytnych Indii. Mantra może przyjmować postać dźwięku, słowa lub połączonych ze sobą kilku słów. Wydawany dźwięk „wznosi” umysł ponad ziemski wymiar. Wibracje mogą mieć różne natężenie – od niskich do wysokich. Złe, negatywne, agresywne i niepokojące informacje wytwarzane są jako ciężkie i niskie wibracje. Im więcej niskich wibracji dookoła, tym pojawia się w nas więcej zmartwień i negatywnych emocji. Jesteśmy wyczerpani, przemęczeni i nie czujemy się najlepiej. Im w naszym otoczeniu więcej wysokich wibracji tym więcej szczęścia, spokoju i radości odczuwamy. Dobra energia oczyszcza umysł i pomaga dostrzec rozwiązania problemów, których do tej nie widzieliśmy. To pewnego rodzaju sposób myślenia i pracy ze swoim umysłem, który pomaga wyciszyć się, skoncentrować i usprawnić proces oddychania.

Mantra uzdrawiająca – jak działa?

Mantry czyli pieśni składające się ze specjalnych sylab tworzą określoną wibrację. Kiedy słuchamy lub śpiewamy mantrę, zamieniamy złą energię na dobrą. Wystarczy kilkanaście minut, by zmienić niskie wibracje na wysokie. Najsilniej działają mantry śpiewane przez nas samych, prosto z serca. Regularna praktyka słuchania lub śpiewania mantry ma działanie uzdrawiające, ale także profilaktyczne. Zmienia energię, pomaga pozbyć się negatywnych myśli i emocji oraz poprawia nastrój. Mantrę możemy traktować jako pewnego rodzaju modlitwę i sposób wyciszenia.

Zobacz również: Zmień kierunek myślenia. Ci, którzy opanują tę umiejętność, znajdą radość i zadowolenie z życia

Rodzaje mantr

Rodzajów mantr jest kilkadziesiąt, a ich wybór uzależniony jest głównie od sytuacji. Jedne dodają więcej siły, inne koją lęk, a jeszcze kolejne śpiewane są gdy potrzebujemy więcej obfitości. Są i mantry dedykowane kobietom spodziewającym się dziecka. Niektóre sprawdzą się podczas podróży, a inne w zaciszu domowym.

Mantra uzdrawiająca i oczyszczająca

Składa się z ośmiu prostych sylab, które stymulują przepływ energii w centralnym kanale kręgosłupa i centrach energetycznych.

Ra Ma Da Sa

Sa Say So Hung

To jedna z najsilniejszych i cieszących się największą popularnością mantr. Posiada działanie uzdrawiające na poziomie fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Najczęściej śpiewamy ją podczas choroby lub pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Pomoże uporać się również ze zmartwieniami, kłótniami i konfliktami.

 

Mantra, która chroni i przyciąga dobro

Rozwiewa obawy, odgania lęki. Otwiera na mądrość, przyciąga dobrostan i obfitość.

Ad Guray Nameh

Jugaad Guray Nameh 

Sat Guray Nameh 

Siri Guru Dayvay Nameh 

Mantra OM

OM ma wiele znaczeń – to wszechmoc, wszechobecność i wszechwiedza. To jeden z bardziej uniwersalnych dźwięków, który odzwierciedla nasze połączenie ze wszechświatem. To pewnego rodzaju świadomość i źródło wszelkiego istnienia. Choć OM składa się z dwóch liter,  to wydawany dźwięk powinien składać się z trzech dźwięków – A,U,M. Mantra OM pomaga połączyć umysł z ciałem. Podczas śpiewania wprawiamy niektóre części ciała np. gardło i klatkę piersiową w rezonans. Wytworzone wibracje pomagają nam osadzić się w przestrzeni. Łączymy się z naturą i wszystkimi żywymi istotami.


źródło: Naturalnie o Zdrowiu