Lifestyle Macierzyństwo

Przyjaźń między matką a córką może być krzywdząca. Lepiej, by matka była matką, nie kumpelką

Redakcja
Redakcja
14 września 2017
Fot. iStock / wundervisuals
 

Więź wytworzona między matką a córką bywa niezwykle silna. Dwie kobiety są w stanie rozumieć się bez słów, mieć podobne marzenia i cieszyć się z tych samych rzeczy. Mamy wychowujące córeczki chcą dostrzec w nich własne odbicie, a na pewno cechy wspólne, z których obie mogą być dumne. W wielu przypadkach ta więź jest silna i budująca, ale bywa, że ulega zaburzeniu i działa na szkodę dziecka.

Mamy, które widzą się jako przyjaciółki dla córek, robią wiele, by faktycznie ta relacja tak funkcjonowała. Zachowują się bardziej jak koleżanki, niż matki, przesuwają granice zachowań dozwolonych u córek, robią wiele, by dziecko w taki luźny sposób je postrzegało. Bo na pierwszy rzut oka świetnie jest mieć mamę-przyjaciółkę, na pewno o wiele lepiej, niż bezduszną matkę-dyktatorkę.

Taka postawa niesie ze sobą wiele zagrożeń. To, co wydaje się świetnym pomysłem na życie, bywa dla dorastającej dziewczynki bardzo obciążające.

Zagrożenia płynące z przemieszania ról w relacji mama-córka

W takiej postawie można dopatrywać się pewnych zaburzeń, wiążących się z potrzebą zaspokojenia emocjonalnych braków. Wspólne spacery, zakupy, pasje, ciągłe spędzanie ze sobą czasu, prowadzi do przemieszania ról między mamą a córką. Dorosła kobieta, która powinna ponosić odpowiedzialność za dziecko i podejmować dojrzałe decyzje, nie bierze tego na siebie. Stając się przyjaciółką doprowadza do zachwiania swojego autorytetu, obniżenia szacunku, dając wolną rękę dziecku, które najpewniej nie jest na to gotowe. M

atki zapominają, że dziecko potrzebuje ochrony i wsparcia, stabilności emocjonalnej, które dobrze wpływają na ich zdrowie psychiczne, porządkując ich świat. Zatarcie granic może również powodować uzależnienie córki od matki i niechęć do samodzielności, bo stawianie wymagań i ograniczeń, jest niezbędne do prawidłowego rozwoju nastolatka.

Jeszcze inne zagrożenie może wynikać z faktu, że skoro mama nie spełnia swoich funkcji wychowawczych, to córka przejmuje na siebie odpowiedzialność za siebie i za matkę, słuchając np. zwierzeń o jej problemach partnerskich. Przez pewien czas doradzanie i podejmowanie decyzji może się dziecku podobać, jednak ostatecznie niemożność liczenia na rodzica, osamotnia córkę i wyczerpuje ją emocjonalnie.

Nie musi być tak w każdej relacji, bo dobra matka zawsze chce najlepiej dla córki. To jednak nie daje jej prawa do zdejmowania z siebie rodzicielskich obowiązków, pod płaszczykiem zaborczej i uzależniającej przyjaźni z dzieckiem.


 

źródło: exploringyourmind.com, parenting.pl


Lifestyle Macierzyństwo

Śmiałaś się z przepychanek na promocji w Lidlu? W poniedziałek sama staniesz do walki

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
14 września 2017
Fot. Kolekcja Heidi Klum/Ewelina Celejewska
 

Z pewnością większość z was widziała w internecie choć jeden film, nakręconym komórką w jednym z dyskontów, na którym widać zaciekłą walkę o przecenionego karpia lub kultowe klapki Crocsy. Już w najbliższy poniedziałek 18 września do wszystkich sklepów sieci Lidl trafi kolekcja ubrań, zaprojektowanych przez światowej sławy modelkę – Heidi Klum. Jest duża szansa, że tym razem w bitwie nad koszem wezmą udział nie emerytki, a znawczynie mody.

Płaszcz w panterkę, delikatny top, dopasowane jeansy, modna bomberka, stylowe botki i duża, skórzana torba na ramię – to tylko kilka ubrań, które znajdziemy w kolekcji „Esmara by Heidi Klum: Heidi & The City”. Lidl, we współpracy ze znaną modelką, przygotował ogromne, międzynarodowe przedsięwzięcie. Ubrania trafią jednocześnie do 28 krajów, w których popularny dyskont prowadzi swoją działalność.

7 września w Nowym Jorku, Lidl i Heidi Klum po raz pierwszy publicznie zaprezentowali całą swoją kolekcję. Relację z wydarzenia, którą można było oglądać w internecie, prowadziła brytyjska dziennikarka modowa Louise Roe. To pierwsza akcja Lidla, przeprowadzona z tak dużym rozmachem w kilkudziesięciu krajach jednocześnie.

Fot. Kolekcja Heidi Klum/Ewelina Celejewska

Fot. Kolekcja Heidi Klum/Ewelina Celejewska

Jesienna kolekcja Heidi Klum pojawi się w dyskoncie 18 września. Panie będą miały w czym wybierać. Kolekcja obejmuje bowiem 84 ubrania i dodatki – od botków w panterkę, przez cekinowe żakiety czy eleganckie sukienki po skórzane kurtki i wieczorowe torebki. Na uwagę zasługuje też kolorystyka – czerń, kobalt i koniakowy brąz. Fanki drapieżnych stylizacji też znajdą coś dla siebie – panterkę.

Fot. Kolekcja Heidi Klum/Ewelina Celejewska

Fot. Kolekcja Heidi Klum/Ewelina Celejewska

Ubrania dostępne będą w rozmiarach od 34 do 44, a buty od rozmiaru 36 do 41. Ceny? Wyjątkowo przystępne! Na szczególną uwagę zasługują skórzane ramoneski, dostępne w cenie 229 zł czy jeansy Super Skinny za 49 zł. Bluzki i spódnice kupisz za 45 zł, a skórzane botki (czarne lub w panterkę) za 129 zł.

Fot. Kolekcja Heidi Klum/ Ewelina Celejewska

Fot. Kolekcja Heidi Klum/ Ewelina Celejewska

Zanim w poniedziałek ruszysz na łowy, obejrzyj całą kolekcją w gazetce Lidla, dostępnej TUTAJ. Radzimy nie lecieć na wariata i dobrze zaplanować zakupy – walka może być zaciekła. Szpilki zostaw w domu!


Lifestyle Macierzyństwo

Akademia Duckie Deck – nowa edycja w Krakowie – ruszają zapisy

Redakcja
Redakcja
14 września 2017
Fot. Materiały prasowe

W weekend, 16-17 września Akademia Duckie Deck – największe w Polsce cykliczne wydarzenie dla dzieci i rodziców – ponownie zawita do Krakowa. Wszystkie rodziny spragnione nowych przeżyć i doświadczeń, zapraszamy do Krakowskiego Parku Technologicznego. 4 września ruszyły zapisy na warsztaty, które są jedną z aktywności przygotowanych dla odwiedzających Akademię Duckie Deck.

  • 2 dni pełne wspólnego doświadczania, twórczej zabawy i inspirujących technologii
  • 5 kreatywnych warsztatów (m.in. animacja poklatkowa, druk 3D, programowanie) oraz warsztat „Jak powstaje dźwięk?” przygotowany przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik
  • kilkadziesiąt gier i interaktywnych zabaw dla wszystkich
  • 853 metry kwadratowe strefy otwartej i strefy malucha zlokalizowanych w Krakowskim Parku Technologicznym
  • spodziewane minimum 2,5 tysiąca odwiedzających

Akademia Duckie Deck to popularny wśród dzieci i rodziców cykl wydarzeń, będący połączeniem nowoczesnych technologii z twórczą i radosną zabawą. Akademia Duckie Deck, którą dotychczas odwiedziło ponad 100 tysięcy dzieci i rodziców, ponownie rusza w Polskę. W najbliższych miesiącach można ją będzie odwiedzić w Gdańsku (30 września-1 października), Poznaniu (14-15 października) i Wrocławiu (28-29 października).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akademia Duckie Deck to miejsce pełne roześmianych dzieciaków, które bawią się bez ograniczeń, rozwiją w sobie ciekawość świata i pobudzają kreatywność. A wszystko pod okiem przeszkolonych animatorów z najlepszym podejściem do najmłodszych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Program Akademii Duckie Deck obejmuje:

– oparte na autorskich scenariuszach, różnorodne tematycznie warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Uwaga! Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona: www.akademia.duckiedeck.com,

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

– strefę otwartą – wypełnioną interaktywnymi stanowiskami i obiektami przestrzeń do twórczej zabawy i nauki poza regularnymi warsztatami. Wszystkie atrakcje odbywają się przez cały dzień, a dzieci mogą dołączać o dowolnej porze,

– strefę malucha – pełną klocków, kolejek i kredek przestrzeń, gdzie najmłodsi spędzają czas z rodzicami, kiedy ich starsze rodzeństwo uczestniczy w warsztatach.

1080x1080_Akademia_Duckie_Deck

Wszystkie aktywności odbędą się w sobotę i niedzielę, 16 i 17 września między 11:00 a 17:00 w Krakowskim Parku technologicznym przy ul. Podole 60. Tym samym budząca wielką sympatię dzieciaków i powszechne zaciekawienie tysięcy krakowian wielka żółta kaczka Duckie Deck ponownie zawita do Krakowa.

Ciągle szukamy pomysłów, produktów, nowinek technologicznych i innych aktywności, gwarantujących ciekawe, kreatywne i aktywne spędzenie czasu dzieci i ich rodziców. Także podczas tej edycji Akademii Duckie Deck zaskoczymy nowościami. Szczególnie cieszy nas współpraca z Centrum Nauki Kopernik, której efektem są wyjątkowe warsztaty przygotowane przez jego pracowników. Od wielu lat eksperci tej instytucji wspólnie z dziećmi przeprowadzają doświadczenia, testują, szukają odpowiedzi na trudne pytania. Również naszym celem jest rozbudzanie dziecięcej ciekawości. -Marek Przystaś, założyciel Duckie Deck

Zabierz całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie odkryć najlepszy pomysł na spędzenie weekendu w Krakowie.

Śledź informacje publikowane na bieżąco na stronie wydarzenia na Facebooku

Wbrew pozorom przygotowane przez nas aktywności nie są skierowane wyłącznie do dzieci. Gorąco zachęcamy rodziców do aktywnego w nich udziału. Chcemy ich inspirować, pokazywać, że nowe technologie to nie tylko bezmyślna strata czasu, ale przede wszystkim świetne narzędzie, które można wykorzystać w różnego rodzaju zabawach i edukacji oraz podpowiadamy fajne pomysły, które mogą wykorzystać do wspólnego spędzania czasu w domu. -Ula Młodnicka – Kornaś, psycholog, jeden z pomysłodawców Akademii Duckie Deck

Zaplanuj dojazd.

Patroni medialni wydarzenia: Polskie Radio DzieciomMagazyn TogetherFutuCzas DzieciDzieci są ważneMiasto DzieciFathersAdMonkeyAntywebŁadne Bebe.


Zobacz także

Podsumowanie akcji „Dziękuję Ci, Mamo”

Kiedy seks w związku schodzi na dalszy plan. Czy jest szansa zadbać o jego nową jakość?

Szkoła to więcej niż nauka. To miłości, przyjaźnie i siedzenie na parapetach – chociaż „nie wolno”. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #2