Odrzucenie jest nieodłączną częścią życia, z którą prędzej czy później każdy będzie musiał się zmierzyć. Tego typu doświadczenie jest bolesne, niesie ze sobą nie tylko nieprzyjemne uczucia w danej chwili, ale często pozostawia zadrę w sercu na przyszłość. Odrzucenie, chcemy czy nie, towarzyszy nam od zawsze.
Każdy, nawet jako dziecko, zaznał tego uczucia. Brak zaproszenia na urodziny koleżanki, niechęć czy brak akceptacji ze strony najbliższej rodziny, mogą boleć podobnie. Nikt nie chce być odrzucony, naturalnie wolimy akceptację, poczucie bezpieczeństwa i świadomość swojego miejsca w świecie.
Odrzucenie boli na różne sposoby
Boimy się odrzucenia, nie chcąc wychodzić poza bezpieczne dla nas ramy, czy to społeczne, czy rodzinne. Odrzucenie często wprost paraliżuje i zatrzymuje przed zrobieniem czegoś, co chcielibyśmy zrobić. Wynika to ze strachu i niepewności, co inni ludzie o nas pomyślą, powiedzą, a nawet jak zareagują w spotkaniu twarzą w twarz. Odrzucenie kojarzy się bezpośrednio z negatywnym odbiorem.
Do głowy przychodzą myśli, że wynika ono nie ze splotu sytuacji, ale naszych niedostatków. Bierzemy to do siebie bardzo osobiście, zastanawiając się, co jest z nami nie tak, obawiamy się postrzegania przez pryzmat porażki, wyśmiewania naszych starań, co jest bardzo bolesne. Psychologia ewolucyjna tłumaczy, że odrzucenie w dawnych czasach oznaczało śmierć. Poradzić można było sobie tylko w grupie, która razem zdobywała pożywienie i chroniła swoich przed niebezpieczeństwem. Stąd chcemy sobie tego za wszelką cenę oszczędzić.
Najczęstsze sytuacje, w których doświadczamy odrzucenia:
1. Rozmowa w sprawie pracy
Niepowodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej może zachwiać nawet naszym poczuciem pewności siebie, siły sprawczej. Odrzucenie przez osobę rekrutującą wskazuje na braki w umiejętnościach czy predyspozycjach do wykonywania danej pracy. Mimo najlepszych starań — nowego stroju, punktualności, dyskretnego makijażu, odrzucenie naszej kandydatury może nas boleśnie dotknąć, przywołując myśli, że po prostu się nie nadajemy do tego.
2. Zawieranie nowych znajomości
Nawet najbardziej przebojowy temperament i niezwykła uroda, nie gwarantują powodzenia w kontaktach międzyludzkich. Odrzucenie, brak zainteresowania naszą osobą w gronie innych ludzi, powoduje najczęściej, że czujemy się niezręcznie i na siłę chcemy pokazać, że jesteśmy towarzyscy, starając się uczestniczyć w rozmowie.
3. Stosunki z kolegami w pracy
W pracy, szczególnie takiej, gdzie liczą się indywidualne wyniki i wyliczane na ich podstawie premie, bywa różnie między pracownikami. Jednostki nadmiernie ambitne, mogą nie być mile widziane przez współpracowników. Niczym zaskakującym jest więc odrzucenie, w przypadku, gdy chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i udowodnić sens naszego zatrudnienia na danym miejscu.
4. Trwanie w przyjaźni
Nawet przyjaźń „na zawsze”, może zakończyć się odrzuceniem jednej osoby przez drugą. Przyczyny bywają różne, wystarczy, że wspólne spojrzenie na świat czy tego samego faceta zaczyna się rozjeżdżać i coraz częściej dochodzi do niemiłych konfrontacji. Takie odrzucenie boli wyjątkowo mocno.
5. Randkowanie
Tu na dwoje babka wróżyła, każdy tego doświadczył. Albo się uda, albo nie, i nie ma sensu dyskutować z odrzuceniem przez faceta, który spodobał się nam przy barze.
3 sposoby na przetrwanie odrzucenia
Odrzucenie może mieć też pozytywny wydźwięk, choć mało kto w ten sposób je postrzega. Nie zawsze warto rwać włosy z głowy, gdy ktoś nam odmówi np. przyjęcia do pracy. Być może kolejna oferta będzie tą, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Czasem zamykają się jedne drzwi, by kolejne mogły otworzyć się wrota do czegoś znacznie lepszego. Odrzucenie może prowadzić do większej kreatywności, poczucia wyjątkowości, bo mamy własne myśli, uczucia i sposoby robienia wielu rzeczy odmiennie niż ktokolwiek inny. Aby łatwiej poradzić sobie z kwestią odrzucenia, warto pamiętać o 3 ważnych rzeczach:
1. Wszystko masz w swojej głowie
Nie bój się tego, co może się stać a na co nie masz wpływu. Nie nakręcaj się na porażkę, zaryzykuj. Nikt nie może przewidzieć przyszłości, nie mówiąc już o tym, co się stanie w ciągu najbliższych 5 minut. Udowodnij sama sobie, że masz prawo podejmować ryzyko, bez żadnej gwarancji powodzenia. A odrzucenie wcale nie przekreśla kolejnego podejścia do tematu, co więcej, dzięki celowemu „ryzykowaniu” odrzucenia, w końcu się na nie uodpornisz, będziesz cierpieć krócej i mniej.
2. Dostrzeż pozytywy
Mówi się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nie koncentruj się na negatywach sytuacji i własnych błędach, ale wyobraź sobie, jak będzie pięknie, gdy dopniesz swego. Skup się na pozytywach i nowych możliwościach, które otwierają się za każdym razem, gdy tylko zamkną się przed tobą pierwsze drzwi.
3. Nie poddawaj się
Niektórzy po prostu wycofują się z sytuacji, które grożą odrzuceniem. Pozostają w niesatysfakcjonującym związku, nie wychodzą do ludzi, nie szukają lepszej pracy. Weź przykład z dzieci, które, gdy nie dostają tego, na czym im zależy, robią wszystko by dopiąć swego. Upór w dążeniu do celu jest potrzebny, podobnie jak świadomość, z jakiego powodu coś się nie udało. Cierpliwość często jest nagradzana, więc jeśli nie poddasz się szukając najlepszej dla siebie pracy, w końcu ją znajdziesz.
źródło: www.lifehack.org, emocje.pro