Go to content

Przedwczesne siwienie włosów – czym jest spowodowane?

fot. kot2626/iStock

Siwienie jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Jednych dopada już po 30. roku życia, innych dopiero w okolicy 50. lat. Siwe włosy nie powinny być powodem do niepokoju chyba, że pojawią się kiedy masz 20 lat. Przedwczesne siwienie – czym może być spowodowane?

Siwienie – czym jest?

Siwienie to naturalny i nieodwracalny proces, który może pojawić się na różnych etapach życia. Naturalny proces siwienia najczęściej obserwujemy między 30. a 40 rokiem życia. Już zdecydowana większość 30-latków, zauważa na swoich skroniach pierwszy siwy włos. Czym dokładnie jest siwienie? Za naturalny kolor naszych włosów odpowiada melanina, czyli barwnik wytwarzany przez komórki – melanocyty. U osób z blond włosami melatoniny jest mniej, z kolei u szatynów czy brunetów więcej. Kiedy melanocyty zaczynają nieprawidłowo funkcjonować i przestają produkować melatoninę, włosy siwieją.

Przedwczesne siwienie – przyczyny

Siwienie fizjologiczne, zwane również starczym, pojawia się po 30. roku życia, choć szczęśliwcy swoje pierwsze siwe włosy mogą zauważyć znacznie później. Jeśli siwe włosy pojawią się u osób 20-latnich, a także oczywiście i młodszych, mówimy o siwieniu przedwczesnym. Przyczyn tego rodzaju siwienia może być wiele, a do najczęstszych z nich należą:

Stres

W szczególności ten długotrwały, wyzwala w organizmie szereg niekorzystnych zmian. Prowadzi do większego wydzielana wielu hormonów, a w szczególności adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Utrzymywanie się wysokiego poziomu wspomnianych hormonów ma negatywny wpływ na szereg procesów biochemicznych, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się wolnych rodników, które mają szkodliwy wpływ na komórki macierzyste znajdujące się we włosach, a także na melanocyty. Kiedy melanocyty zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, przestają produkować melaninę, co prowadzi do przedwczesnego siwienia.

Choroby genetyczne

Niektóre z chorób genetycznych mogą przyczynić się do przedwczesnego siwienia włosów. Jedną z nich jest zespół Wernera, który charakteryzuje się przedwczesnym i przyspieszonym starzeniem. To rzadka choroba genetyczna, która objawia się najczęściej około 24. roku życia. Kolejną z chorób objawiającą się przedwczesnym siwieniem jest zespół Waardenburga, który obejmuje kilka zespołów genetycznych.

Choroby tarczycy

Jednym ze skutków nieprawidłowej pracy tarczycy jest przedwczesne siwienie. U osób zmagających się z chorobą Hashimoto można zaobserwować nie tylko przedwczesne siwienie, ale i łysienie plackowate.

Zobacz również: Hashimoto objawy – co powinno wzbudzić niepokój?

Niedobór witamin z grupy B

Jak się okazuje, witamina B12, jest nie tylko niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ale także ma kluczowe znaczenie dla kondycji włosów i cery. Jej przewlekły niedobór może powodować zawroty głowy, duszności, łatwe męczenie się, utratę apetytu, nerwobóle, a także siwienie włosów i ich utratę.

Palenie papierosów

Palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Palenie znacznie przyspiesza proces starzenia się organizm – także cebulek włosowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że palacze są obarczeni aż czterokrotnie większym ryzykiem przedwczesnego siwienia włosów w porównaniu do osób niepalących.

Zobacz również: Jak wzmocnić osłabione włosy? Tylko skuteczne sposoby – wypróbuj, a się przekonasz

Źle zbilansowana dieta

Niewłaściwie zbilansowana dieta jest kolejnym ważnym źródłem przedwczesnej utraty pigmentu we włosach. Manu ubogie w witaminy z grupy B, biotynę czy minerały takie jak miedź, cynk, jod, żelazo czy selen ma niekorzystny wpływ na kondycję organizmu, w tym również włosów.