Śmiech to zdrowie i to nie tylko w przysłowiu. Choć uśmiech podświadomie poprawia nam nastrój, to niewiele osób wie, jakie tak naprawdę korzyści przynosi. Liczne badania wskazują na jego pozytywne efekty zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej oraz społecznej. Uśmiech jest też wizytówką człowieka i wpływa na to, jak postrzegają nas inni, dlatego warto o nim pamiętać podczas codziennej pielęgnacji.
Uśmiech a zdrowie
Uśmiechanie się i śmiech korzystanie wpływają na układ odpornościowy, stymulując produkcję przeciwciał, a także poprawiają samopoczucie, zwiększając wydzielanie endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Jednocześnie obniżają poziom hormonów stresu i poprawiają krążenie krwi, przyczyniając się do lepszego ukrwienia narządów. Jak wykazali naukowcy z University of Kansas*, nawet wymuszony uśmiech ma dobroczynne działanie i w trakcie stresujących sytuacji obniża częstotliwość uderzeń serca. Śmiech ma dodatkowo działanie relaksujące – podczas tej czynności najpierw oddech staje się szybszy, ćwiczy przepona i gardło, a już po minucie śmiechu nasze mięśnie rozluźniają się na kolejnych 45 minut.
Psychologia uśmiechu
Zalety uśmiechu nie kończą się na oddziaływaniu na nasze zdrowie. Ważnymi aspektami są także funkcje psychologiczne i społeczne – zdecydowanie częściej śmiejemy się w towarzystwie, tworząc przy tym więzi z innymi. Zdaniem psycholog Hanny Godzińskiej sprzyja to nawiązywaniu autentycznych relacji z ludźmi oraz nabieraniem dystansu do siebie. Badacze z Uniwersytetu Penn State dodają, że kiedy się uśmiechamy, mamy większe prawdopodobieństwo na postrzeganie świata w jaśniejszych barwach. Podczas uśmiechu stymulujemy ciało migdałowate do uwalniania neuroprzekaźników, pobudzając tym pozytywne emocje.
Magnetyczny uśmiech
Efekt pierwszego wrażenia to czynnik, który na długo pozostaje w naszej podświadomości. Według psychologów kluczowych jest kilka pierwszych sekund po zetknięciu się z nowym doświadczeniem lub osobą. W ich trakcie nasz mózg zwraca uwagę na wygląd, gesty, tembr głosu, mimikę, a więc również uśmiech i automatycznie koduje opinię na jego temat. Jak w takim razie dobrze wypaść na pierwszym, często stresującym spotkaniu? Przede wszystkim warto być świadomym i pewnym siebie, a jak się okazuje, duży wpływ na to ma zadowolenie ze swojego uśmiechu. Osoby uśmiechające się są postrzegane jako milsze i uprzejmiejsze. Co więcej, w naszych mózgach istnieją „neurony lustrzane”, które rozpoznając emocje u innych, same uruchamiają obszary odpowiedzialne za te emocje. Uśmiechem jesteśmy więc w stanie wpłynąć na odbiór nas przez innych, a także poprawić ich nastrój. To nie koniec – jeśli podczas spotkania odczuwamy stres, warto się uśmiechnąć. Usprawnimy tym dotlenianie organizmu, obniżymy poziom hormonów stresu i odwrócimy uwagę od negatywnych emocji, redukując jednocześnie poziom zdenerwowania.
Jakie uśmiechy lubimy najbardziej?
Preferujemy uśmiechy odsłaniające zęby, kojarzone są ze spontanicznością i szczerością. Z pokazywaniem uzębienia wiążą się jednak pewne zagrożenia – przebarwienia czy nieprzyjemny oddech wywołują odwrotną reakcję obniżając naszą pewność siebie. By tego uniknąć i móc cieszyć się świeżym oddechem i pięknym uśmiechem każdego dnia, warto odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej.
Codzienna troska o zdrowy uśmiech
Jak zatem prawidłowo troszczyć się o uzębienie, by w pełni wykorzystać walory uśmiechu i dobrze się z nim czuć? Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowy uśmiech, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Poza regularnymi kontrolami u stomatologa, warto zatroszczyć się o odpowiednią, codzienną pielęgnacje. Kluczowe znaczenia ma tutaj szczoteczka do zębów, która powinna dokładnie oczyszczać zęby, a równocześnie być delikatna dla dziąseł. Z testów klinicznych wynika, że nowa technologia magnetyczna szczoteczki Oral-B iO dokładnie czyści zęby i dziąsła, umożliwia dzięki temu utrzymanie zdrowia jamy ustnej – usuwa do 100% więcej płytki bateryjnej w porównaniu do szczoteczki manualnej. Do codziennej higieny jamy ustnej warto włączyć także płukanie jamy ustnej płynami oraz nitkowanie.
Taki komplet zabiegów sprawia, że nasze zęby są zdrowe i piękne, a my chcemy częściej się uśmiechać i zarażać swoim uśmiechem innych.
* Grin and Bear It: The Influence of Manipulated Facial Expression on the Stress Response; September 2012, Psychological Science 23(11)