Choć to najmłodsze pokolenie, są silnie związani z technologią – obyci z telefonem komórkowym, smartfonem i tabletem. Dopiero co oswoiliśmy się z pokoleniem Zet, dla którego świat bez internetu i mediów społecznościowych nie istnieje, a już przyszła pora na nową generację. Pokolenie Alfa – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Pokolenie Alfa – czym właściwie jest?
Pokolenie Alfa następuje po pokoleniu Zet i dotyczy wszystkich dzieci urodzonych po 2010 roku. W 2022 roku najstarsze alfy skończą 11 lat. Osoby z pokolenia Alfa mają znaczący wpływ na to kim są i jak będzie wyglądało ich życie. Nazwę tej „nowoczesnej generacji” stworzył australijski demograf Makr McCrindle. Pokolenie Alfa wychowują millenialsi, którzy jeszcze kilkanaście lat temu uchodzili za odmienną generację. Mówi się, że alfy urodziły się z telefonem w ręku.
Najbardziej uzdolnieni i najbogatsi w historii
Pokolenie Alfa to pokolenie przyszłości – bogaci, uzdolnieni i najdłużej żyjący w historii. Duży wpływ na różnice pomiędzy następującymi po sobie pokoleniami ma postęp technologiczny. W dzisiejszych czasach już małe dzieci mają dostęp do sprzętu elektronicznego. O ile kilkadziesiąt lat temu telefon stacjonarny był rzadkością, to obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez komórki. Dla Alf, nawet tych 6 czy 7 letnich przeglądanie zdjęć, włączenie bajki lub muzyki w smartfonie czy tablecie nie stanowi większego problemu. Jedno jest pewne – dla pokolenia Alfa świat bez mobilnych aplikacji nie istnieje. Dwulatek oglądający bajkę w telefonie, o ile może wzbudzić zdziwienie wśród starszego pokolenia, dwudziesto- czy trzydziestolatka nie zdziwi. Gen Alfa nie znosi nudy i nie siedzi w miejscu. Stale rozwija swoje umiejętności, podnosi „kwalifikacje” i dba o dobre oceny w szkole. Najprawdopodobniej, za kilkanaście lat, większość osób z generacji Alfa nie będzie miała sprecyzowanych planów zawodowych, jednak swoją przyszłość będzie wiązała z rozpoznawalnymi na świecie markami i doskonale prosperującymi firmami.
Zobacz również: Pokolenie płatków śniegu. Dlaczego ich start w dorosłe życie nie należy do najłatwiejszych?
Ekran – naturalna forma kontaktu
Dla generacji alfa telefon, tablet czy komputer jest naturalną formą kontaktu. To właśnie przed ekranem spędzają większość wolnego czasu – to tam zdobywają wiedzę i szukają rozrywki. Za pomocą mediów społecznościowych kontaktują się ze znajomymi, a rodziców informują, kiedy wrócą ze szkoły do domu. Już za kilka lat, za pomocą urządzeń i aplikacji, będą sprawdzać intensywność aktywności fizycznej czy mierzyć długość snu. Spędzanie większości czasu przed ekranem telefonu czy tabletu, a co za tym idzie brak ruchu, niesie za sobą negatywne konsekwencje. Alfy mogą borykać się z problemami ze wzrokiem, zaburzeniami snu czy niedoborami witamin i minerałów. Niemniej jednak zdaniem niektórych, to właśnie pokolenie Alfa będzie tym najdłużej żyjącym na świecie.
Pokolenie Alfa – w jakim świecie będą żyć?
Zmagamy się z wieloma problemami – kryzysem klimatycznym, problemami gospodarczymi, które miejmy nadzieję w perspektywie kilkudziesięciu lat uda nam się opanować. Walka o nowy, lepszy świat w dużej mierze spoczywa na pokoleniu Zet, ale w jeszcze większym stopniu pokolenie Alfa będzie w nią zaangażowane. Zgodnie z prognozami, do 2050 roku na świecie będzie żyło około 10 mld osób, a w Polsce liczba ludności wyniesie niespełna 34 mln. I co ciekawe, to osoby powyżej 65 roku życia będą stanowiły aż 1/3 populacji. Choć Alfy będą pod ogromnym wpływem mediów cyfrowych, to nie będą opierały się tylko na tym co widzą na ekranach. Pokolenie Alfa pewnie czuje się w internecie, ale fałszywym przekazom nie da się nabrać.
Zapraszamy do udziału w krótkim badaniu mobile – new.impcod.com/wychowanie
Raport już wkrótce na naszym serwisie!