Go to content

Pierwsza pomoc psychologiczna. Jak zareagować, gdy widzisz kogoś w złym stanie psychicznym

pomoc psychologiczna
Fot. iStock/kieferpix

Jesteś świadkiem wypadku, albo innej dramatycznej sceny. Spotykasz na swojej drodze kogoś, kto wymaga pomocy. Widzisz przed sobą osobę złamaną psychicznie pod wpływem jakiegoś kryzysu. Chcesz jakoś zareagować, ale nie wiesz co konkretnie zrobić, co powiedzieć. Zobacz, jak powinna wyglądać „pierwsza pomoc psychologiczna”.

1. Zbliż się do osoby potrzebującej

Przedstaw się, bądź spokojny, zachowuj się profesjonalnie. Używaj słów „proszę” i przepraszam”. Znajdź ciche, spokojne miejsce na rozmowę (jeśli to oczywiście możliwe)

2. Postaraj się ustabilizować emocje osoby w kryzysie

Mów spokojnym, ciepłym tonem. Jeśli twój rozmówca znajduje się w stanie szoku, będziesz musiał kilka razy powtórzyć to, co chcesz powiedzieć. Pokaż mu proste ćwiczenia oddechowe. Zanim go dotkniesz, zapytaj, czy możesz to zrobić.

3. Zadbaj o jej potrzeby

Nie zgaduj, zapytaj rozmówcę czego potrzebuje. Jeśli nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, zadbaj o jego podstawowe potrzeby – podaj wodę, coś ciepłego.

4. Trzymaj się faktów

Nie mów „wszystko będzie dobrze”. Nie wiesz tego. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś to, co się wydarzyło. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na jakieś pytanie, szczerze to przyznaj. Bądź uczciwy.

5. Bądź wspierający, ale nie naciskaj

Szanuj prywatność osoby, której chcesz pomóc. Nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do opowiadania o traumie, którą przeżyła. Pozwól jej na chwilę samotności, pozwól jej płakać.

6. Pomóż uzyskać dalszą pomoc

Wskaż i zapisz adres/numer do odpowiedniej placówki, jeśli trzeba pomóż się tam dostać. Jeśli to niezbędne, skontaktuj się z najbliższymi osobami rozmówcy lub profesjonalną pomocą medyczną.

Zbyt wielu z nas przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują psychologicznego wsparcia. Tymczasem nasza decyzja o tym, by się na chwilę zatrzymać i poświecić nieznajomemu kilka minut, może uratować czyjeś życie.