Go to content

3 objawy PNSD, czyli pamiątka po związku z narcyzem

fot. Cheron James/Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Związek z narcyzem jest układem, który kobiecie nie przynosi wiele dobrego. Zazwyczaj takie związki kończą się z hukiem, a pozostawanie w nich mimo wszystko stanowi zagrożenie dla partnerki. Uwielbienie dla samego siebie może być jednym z najmniejszych problemów, jakie napotyka się w relacji z narcystycznymi mężczyznami. 

Do tego często dołączają zachowania, których niszczycielska siła może wpływać nie tylko na samopoczucie kobiety, ale także na jej bezpieczeństwo emocjonalne.

Rozejście się z narcyzem poza tym, że daje szansę odbudować spokój kobiety, może powodować silny stres, podobny do tego, który odczuwają np. ofiary wypadków lub traumatycznych wydarzeń.

PNSD, czyli pamiątka po związku z narcyzem

PNSD (Post Narcissist Stress Disorder) to zespół stresu ponarcystycznego, który towarzyszy osobom rozrastającym się ze swoimi narcystycznymi partnerami. Choć może się to wydawać mało poważne, stanowi dla osób, które dotyka poważne wyzwanie. Związek osobą z tego rodzaju zaburzeniem nie jest obojętny dla psychiki drugiej osoby. Szkodliwe działania narcyza, zmiłowanie do manipulownia, agresji na długo zapadają w pamięć i budzą lęki. Po uwolnieniu się od wpływów narcyza mogą pojawiać się okresy bezradności, niepokoju, złości lub depresji, podobnie jak w przypadku traumatycznego zajścia. Ignorowanie tego rodzaju traumatycznych doświadczeń nie pomaga znaleźć ukojenia.

3 objawy PNSD, który może wywołać związek z narcyzem 

1. Retrospekcja

Wyczucie u obcej osoby ulubionego zapachu perfum, jakich używa narcyz, piosenka grająca w radiu, niektóre potrawy lub miejsca, mogą natychmiast przywoływać trudne wspomnienia. Może pojawiać się nieopisany lęk, obawa, czy ktoś znów nie rozpoczyna dziwnych gier, manipulacji. Pojawia się nieufność, podejrzenia, a czasem paranoje. Ofiara kwestionuje własną stabilność psychiczną z powodu przeżytych nadużyć w związku.

2. Unikanie

Ofiara może podświadomie unikać ludzi związanych z narcyzem, pewnych miejsc, rzeczy, działań, a nawet emocjiNarcyzi  wykazują  tendencję do kontrolowania swoich ofiar, manipulowania i zastraszania. Nawet gdy ofiara  uwolni się od narcyza, może nadal unikać „wyzwalaczy” wspomnień i możliwej konfrontacji.

3. Trudność powrotu do normalnego życia

Po zakończeniu związku z narcyzem, jego ofiara może mieć trudności z przystosowaniem się do życia. Codzienność mimo zmiany staje się trudna, dokuczają ataki lęku o własne bezpieczeństwo czy panika. Mogą pojawiać się trudności w dostosowaniu poczucia własnej wartości w sytuacjach społecznych po czasie przemocy emocjonalnej, psychicznej, werbalnej i fizycznej, doświadczonej ze strony narcyza.

To doświadczenie może nawiedzać ofiarę przez długi czas i atakować w najmniej spodziewanej chwili. Może zakłócać codzienne życie, wywoływać zachowania autodestruktywne i utrudniać wejście w nowy, lepszy związek. W wielu przypadkach wsparcie bliskich nie wystarczy, by pozbyć się problemu, więc konsultacja z terapeutą lub psychologiem jest warta rozpatrzenia.


 

źródło:  www.powerofpositivity.com, themindsjournal.com