Urlop czy wakacje to czas na odpoczynek, ale odpoczywać można też aktywnie. W końcu nic tak ładuje baterii i motywuje do konstruktywnego działania jak intensywny jogging, długa trasa pokonana na rowerze, aerobowe ćwiczenia pod gołym niebem czy spływ kajakowy. Najlepiej monitorować postępy w treningu, stan swojego organizmu czy jakość snu za pomocą smartwatcha, dzięki któremu nie stracimy też kontaktu z wirtualnym światem. Podpowiadamy, jaki konkretnie tego typu zegarek trzeba mieć na przegubie i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Współczesne elektroniczne zegarki dawno temu przestały ograniczać się jedynie do roli czasomierza i ozdoby nadgarstka, mającego też pokazać otoczeniu nasz osobisty styl oraz szyk. Dziś nowoczesne i naszpikowane najnowszymi zdobyczami technologii smartwatche dzięki swoim licznym funkcjonalnościom w dużej mierze potrafią zastąpić smartfona, a nawet częściowo laptop czy tablet. Nie wspominając o śledzeniu kondycji naszego organizmu i stanu zdrowia. W dodatku żeby z czystą satysfakcją zapiąć taki na nadgarstku, nie musimy wydawać fortuny.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, wybór nie jest prosty. Dlatego krótko i rzeczowo tłumaczymy, na co zwrócić uwagę i dlaczego obowiązkowo warto mieć smarwatch latem, szczególnie na wakacjach czy wczasach. Dziś to prawdziwy „must have” każdego aktywnego urlopowicza.
1) Wykonanie, estetyka i wygląd
O ile sam zewnętrzny wygląd wielu smartwatchy nie odbiega mocno od siebie, warto zwrócić uwagę na stylistykę i wykonanie samej koperty. Może ona być kwadratowa, jak i okrągła, przywodząca na myśl klasyczne zegarki. Najlepiej jeśli jest wykonana z nierdzewnej stali, tak jak w dopiero co wypuszczonym na rynek modelu Fit Watch 5910 od niemieckiej marki Hama ze specjalnie dobraną pod kobiecy gust opaską w kolorze pudrowego różu (do wyboru mamy też czarny Fit Watch 5910).
Sporą wytrzymałością i rewelacyjnym wyglądem charakteryzuje się też koperta z aluminium, tak jak w modelu Hama Fit Watch 6900. W dodatku po sparowaniu zegarka z telefonem za pomocą dołączonej darmowej aplikacji Hama Fit Pro można wybierać spośród mnóstwa wersji wyglądu tarczy i obrazka tła. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W efekcie taki zegarek na przegubie może stanowić doskonałą ozdobę i uzupełnienie modowej kreacji.
2) Liczne funkcje online
Zaleta nie do przecenienia to obecność w zegarku modułu GPS, dzięki któremu uzyskamy możliwość szczegółowego rejestrowania przebiegu trasy i długości biegu lub przejechanej ścieżki rowerowej. Standardem jest też sygnalizowanie przychodzących powiadomień ze smartwatcha (połączeń, SMS-ów, maili, wiadomości w mediach społecznościowych) – na ekranie i wibrajcami. Aplikacja liczy również czas w którym pozostajemy bezczynni i drgając przypomina o konieczności rozruszania się. Przy jej użyciu można korzystać z opcji budzika w formie wibracji.
Na pewno przyda się też funkcja odszukania telefonu. Co istotne, w razie potrzeby zegarek może śledzić cykl menstruacyjny – obliczyć następną miesiączkę, fazę płodności itp. i wysłać użytkowniczce przypomnienie. Wszystkie potencjalne użytkowniczki ucieszy na pewno wbudowana w oprogramowanie prognoza pogody. W końcu przyda się wiedzieć, kiedy lepiej zostać w hotelowym pokoju.
3) Wygodne sterowanie muzyką
Opcja wyjątkowo użyteczna dla melomanów, którzy nie wyobrażają sobie wolnej chwili bez słuchawek na uszach i melodii, płynących z ulubionych utworów muzycznych. Elektroniczny zegarek poprzez łącze Bluetooth pozwala na sterowanie plikami muzycznymi, zapisanymi w pamięci smartfona. Wszystkie podstawowe funkcje odtwarzania są widoczne na tarczy: start/stop, tytuł w przód i w tył. Koniec z nerwowym szukaniem i wyciąganiem smartfona z torebki lub kieszeni, by zapauzować lub przewinąć konkretną piosenkę. W końcu na wczasach należy się nam wszystkim odrobina komfortu, prawda?
4) Sportowa odsłona sprzętu
Skoro postawiliśmy na letnim urlopie na aktywny wypoczynek, smartwatch zaoferuje nam dostęp do wielu niezwykle użytecznych opcji. Np. opisywany wyżej model Hama Fit Watch 5910 pozwala na śledzenie aż 14 dyscyplin sportowych – od jogi, przez jogging, jazdę na rowerze, spinning czy badminton. Co jeszcze? Po sparowaniu telefonu z zegarkiem za pomocą aplikacji możliwe jest rejestrowanie tętna przez całą na dobę i prezentowanie zmian w tym ważnym parametrze zdrowotnym z podglądem w aplikacji. Pomiar jest prowadzony bezpośrednio na nadgarstku i można go uruchomić na ekranie lub poprzez aplikację mobilną. Do dyspozycji użytkownika są też liczniki kroków i spalonych kalorii. Co więcej, smartwatch jest w stanie precyzyjnie monitorować fazy snu, w tym jego głębokość i momenty czuwania.
Z aplikacją mamy możliwość wglądu do dziennych statystyk. Sprawdzimy rezultaty swoich treningów, odczytamy dane o przebiegu snu i historie aktywności z kilku tygodni. Łatwo przekonamy się, w jakie dni tygodnia osiągnęliśmy dzienne cele, które można zresetować w aplikacji. Większość smartwatchy łatwo połączymy z popularnymi aplikacjami, np. Apple Health, Google Fit czy Strava.
5) Możliwość pływania
Skoro wakacje, to wypoczynek oraz kąpiele w morzu, jeziorze, rzece albo chociaż częste wizyty na basenie. Stąd warto zainwestować w zegarek, mogący się poszczycić szczelnością i pełną wodoodpornością (technologiczna klasa IP68, jak przy modelach Hama Fit Watch). Oznacza to w praktyce, że niestraszny jest mu pył, zachlapanie czy pot. Śmiało można w nim właśnie pływać bez ryzyka uszkodzenia.
Z całą ofertą smartwatchy marki Hama można zapoznać się na stronie hamamobile.pl.