Go to content

Jakie supermoce świadczą o dobrej kondycji psychicznej

Potrzebujesz dowodów, że twoje życie jest dobre? Jest ich kilka, z których często nie zdajesz sobie sprawy
Fot. Picjumbo / Victor Hanacek / CC0 Public Domain

Zdrowie psychiczne, dobra kondycja emocjonalna, przekonanie, że jesteśmy w stanie uporać się z życiowymi problemami lub, że w razie potrzeby wiemy jak uzyskać potrzebną pomoc są kluczowe dla naszego komfortu życia. Dodatkowo, dają nam poczucie siły psychicznej, „super mocy”. Ta moc jest czymś bardzo konkretnym, przyjmuje postać konkretnych umiejętności i działań.

6 supermocy osoby w dobrej kondycji psychicznej:

1. Dbanie o swoje ciało

Zwracajmy uwagę na kondycję fizyczną, na to co mówi nam nasze ciało. Ono wie, kiedy jesteśmy zmęczeni, kiedy zaniedbujemy swoje potrzeby.

2. Ustanowienie osobistych granic

Pokazanie sobie oraz innym, gdzie leżą nasze granice, na co się zgadzamy, a czego nie akceptujemy. To znacznie ułatwi relacje międzyludzkie i wzmocni naszą psychikę.

3. Umiejętność docenienia samego siebie

Znając swoje mocne strony i umiejąc je wykorzystać lepiej radzimy sobie w życiu, co znacząco wpływa na nasze podejście do problemów życiowych i wszystkiego, co przynosi nam los.

4. Umiejętność świętowania małych sukcesów

Doceniajmy się za to, co nam się udaje, uczmy się na błędach, ale nie analizujmy w nieskończoność porażek. Pojęcie „sukcesu” może być bardzo relatywne, zmienia się w zależności od naszej sytuacji życiowej, materialnej, osobistej. Cieszmy się nawet małymi osiągnięciami.

5. Umiejętność wybaczania

Nie tylko innym, ale również sobie. Nie chowajmy urazy za „stare grzechy” z przeszłości, ale bądźmy również wyrozumiali wobec samych siebie.

6. Wyrażanie wdzięczności

Jeśli potrafisz docenić to, co masz, to co oferuje ci los i bliscy, masz super moc. Niewielu z nas rozumie, jak wielkim szczęściem jest dobre zdrowie, dach nad głową i życzliwość otoczenia.