Lifestyle

„Później, mam teraz panią z gwałtem”. Szokujące przesłuchanie kobiety, która została zgwałcona

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 lipca 2016
Fot. Screen / 10 cm WSF
 

Policjantka: A były tam kamery?

Kobieta: Nie wiem.

Policjantka: A kto ma wiedzieć?

Oglądam ten film kolejny raz  – czuję wściekłość i bezsilność jednocześnie. Tak często piszemy o ofiarach przemocy domowej, o kobietach doświadczających przemocy seksualnej. Mówimy im – macie prawo do obrony, macie prawo prosić o pomoc. I kiedy oglądam to przesłuchanie… nie wiem, co powiedzieć, co napisać. Chyba tyle, że jest mi przykro… tak cholernie przykro, że większość tych kobiet musi przez coś takiego przechodzić…

Policjantka: Jaka relacja łączyła panią ze sprawcami

Kobieta: Ale… jak to relacja.

Policjantka: Spędzili państwo razem wieczór.

Kobieta: Ale to byli obcy ludzie…

Policjantka: Piła pani alkohol.

Kobieta: Tak, wszyscy pili.

Policjantka: Ile pani wypiła.

Kobieta: Nie pamiętam, to ma jakieś znacznie.

Policjantka: No dla sądu ma duże. Jak pani była ubrana.

Kobieta: Zwyczajnie w czarna sukienkę.

Policjantka: Jak długa była ta sukienka.

Kobieta: A jakie to ma teraz znaczenie.

Policjantka: No to są pewne okoliczności łagodzące… Gwałt gwałtowi nierówny.

Gwałt zawsze jest gwałtem, nie ma znaczenia, czy miałaś krótką spódniczkę, czy zbyt widoczne kolczyki, makijaż, czy bez, szpilki czy trampki. TO NIE MA ZNACZENIA! Dla gwałtu nie powinno być pojęcia: „okoliczności łagodzące”. Nie, znaczy NIE.

Dobrze, że takie filmy powstają, może. Nie przestaję wierzyć, że w końcu coś się zmieni!

Obejrzyjcie i podajcie dalej. Nie można milczeć.


Lifestyle

Od zawsze – na zawsze. Kapsuła czasu. Akcja „Prawdziwa przyjaźń”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 lipca 2016
Fot. iStock / ArtMarie
 

Dziś kończy się nasza akcja. Dlatego, żebyście nigdy nie zapomnieli swoich przyjaciół, ani nie zwątpili w moc takiej relacji w życiu – mamy dlas wyjątowe wyzwanie. Zrób sobie z przyjacielem zdjęcie (nie, nie na fejsa), napiszcie do siebie listy, których teraz nie przeczytacie, znajdźcie drobiazgi, które symbolizują waszą przyjaźń… a potem zamknijcie to w szczelnym pudełku i zakopcie. 

Zróbcie razem ze swoimi dziećmi i ich przyjaciółmi kapsułę czasu. Wróćcie do niej za 10, 20, a może 40 lat. A może za te parę lat – jedynie co nieco tam dołożycie?

Pamiętajcie, że przyjaźń w życiu jest bardzo cenna – że warto naszym dzieciom pokazywać, jak wiele nam daje, ile uczy, jak wspiera. Zupełnie jak w histori o BFG, czyli Bardzo Fajnym Gigancie, który dzięki przyjaźni (i dla przyjaźni) – tak bardzo odmienił swoje życie. Do dzieła!

Napiszcie w komentarzach do artykułu, jak razem z dziećmi uczycie się przyjaźni – jak ją pielęgnujecie.

Akcja „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Prawdziwe przyjaźnie rodzą się często w dziecięcych głowach, jeszcze na długo przed tym, gdy zmaterializują się w przedszkolu czy szkolnej ławce. Bądźcie z nami, od dziś będziemy wspierać was i wasze dzieci w poszukiwaniach prawdziwej przyjaźni w bardzo miłym towarzystwie BFG, czyli Bardzo Fajnego Giganta. Bo to właśnie tacy bohaterowie jak Sophie i BFG, zamieszkują w naszej wyobraźni, gdy jesteśmy mali i prowadzą nas trochę jak przyjaciel, trochę jak przewodnik do dorosłości. Sprawmy, by ta była wypełniona szczęściem – nie goryczą!

Co trzeba zrobić?

Trzy razy w tygodniu bedziemy przygotowywać dla was mapę naszej przyjacielskiej podróży, bądźcie z nami – piszcie w komentarzach do artykułów, jak udało wam się wspólnie pokonać kolejny jej odcinek! Jak szukacie z dzieckiem prawdziwej przyjaźni. Opowiedz nam, jak z wprowadzasz dziecko w świat przyjaźni. Najfajniejsze komentarze nagrodzimy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x razy zestaw 6 książek autorstwa Roalda Dahla, z urodzinowj edycji

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

BFG – Najnowszy film od ludziołków, którzy stworzyli E.T. oraz od autora Charliego i fabryki czekolady i Matyldy. Bardzo Fajny Gigant nie jest takim sobie zwykłym olbrzymem. On jest aż nadto miły i w dodatku mocno zakręcony. Sophie doprawdy ma szczęście. Gdyby w środku nocy porwał ją inny gigant, szybko zostałaby jego śniadaniem. Gdy Sophie dowiaduje się, że olbrzymy knują niecny wypad, razem z BFG postanawiają raz na zawsze położyć temu kres.

Akcja trwa od 01.07.2016 – 14.07.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 26.07.2016 roku.

 


Lifestyle

Designerskie lato? O czym w tym roku marzą dziewczyny – TOP 5 letnich dodatków

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 lipca 2016
TOP 5 letnich dodatków
Fot. Screeny z Instagram

W tym sezonie nie możemy narzekać – bo moda zrobiła niski ukłon w stronę pięknego i praktycznego. Najmodniejsze dodatki są piękne i jak najbardziej użyteczne. Zobaczcie, o czym warto pomarzyć tego lata ;). 

Sandały z pomponikami

 


Te najbardziej znane to projekt marki MABU By Maria Bk lub Alameda Turquesa. Ale znajdziecie podobne równiez w ZARA. Przeczytajcie o nich więcej na blogu Ze Stylem.

Lustrzanki

Najmodniejsze prosto od Diora – model  So Real.

Ale nie tylko te z „metką” są fajne. Ich dodatkowa zaleta, to naprawdę ładny efekt na zdjęciach z wakacji.

Chila Bags

 Piękne, kolorowe i praktyczne. Jeśli macie farta nie musicie przepłacać za oryginalny worek – uśmiechnijcie się szeroko do babci, która włada szydełkiem. 

Słomkowy kapelusz

Najmodniejsze te z dużym rondem i napisami!

Szydełkowe bikini

 Na szczęście znajdziecie ich ogromny wybór w naszym rodzimym świecie handmade’u. 


Zobacz także

„Chcę, żebyś wiedział, że bardzo brakuje mi Ciebie w moim życiu. Właśnie teraz, kiedy już potrafię powiedzieć ci, jak bardzo doceniam to, że nie uciekłeś”. Akcja #ListdoNiego

Jak być szczęśliwym. Teraz

Jak być szczęśliwym. Teraz

7 rzeczy, których możemy (i musimy) nauczyć się od dzieci