Go to content

Odejść czy zostać, gdy partner nas zdradził? Już wiemy, co wpływa na naszą decyzję

Fot. iStock/CSA Images/Printstock Collection

Odkrycie, że nasz partner nas zdradza czy oszukuje potrafi być naprawdę traumatycznym doświadczeniem. W głowie kłębi się tysiąc pytań, a tym wysuwającym się na początek jest: Co powinnam zrobić? Zostać czy odejść?”.  

No właśnie, co nami kieruje, kiedy decydujemy o tym, czy zakończyć lub kontynuować związek z oszustem? Jakie czynniki wpływają na naszą decyzję?

Rosie Shrout i Daniel Weigel z uniwersytetu w Newadzie pochylili się nad tym problemem i postanowili przeprowadzić badania.

Na początek zwerbowali 200 studentów – mężczyzn i kobiet, którzy byli zaangażowani w swoje związki. Wolontariusze zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, że po kłótni, ich partner wychodzi na imprezę, podczas której uprawia seks z kimś innym. Przyznaje się do zdrady, ale chce pozostać w związku, wszystko naprawić. Połowa wolontariuszy miała wyobrazić sobie, że większość wśród ich znajomych w mediach społecznościowych doradziła im pozostanie w związku. Natomiast drugiej połowie ochotników rodzina i przyjaciele mówili, że powinni opuścić partnera.

Następnie studenci biorący udział w badaniu wypełniali ankiety, w których badana była ich zdolność wybaczenia partnerowi, a także obarczanie siebie winą, za zaistniałą sytuację.

Psychologowie stwierdzili, że decyzję o pozostaniu lub opuszczeniu najlepiej opisać jako sekwencję procesów. Wolontariusze, którym znajomi z mediów społecznościowych podpowiadali, by zostali w związku, sobie przypisywali winę zdrady, której dopuścił się partner i częściej przebaczali. Pozostała część, której rodzina i przyjaciele doradzali zakończenie związku, winą za oszustwo i zdradę obarczali partnera, rzadziej wybaczali i pozostawali w związku.

W drugim badaniu wzięły udział osoby, które faktycznie padły ofiarą prawdziwej niewierności i przedstawili opinie swoich przyjaciół i rodziny. Wyniki pokryły się z pierwotnymi.

Oczywiście, to badanie nie może nam dokładnie powiedzieć, w jaki sposób byśmy zareagowali, gdybyśmy dowiedzieli się, że nasz partner jest oszustem. Każda sytuacja jest inna. Trudno też oddzielić efekty opinii znajomych z mediów społecznościowych od naszych: jesteśmy prawdopodobnie osadzeni w relacjach społecznych z ludźmi, których opinie pasują do naszych. I, jak podkreślają naukowcy w swoim artykule, proces decyzyjny może być bardziej zniuansowany wśród osób starszych, którzy mogą zastanawiać się nad finansami, dziećmi i warunkami życia, rozważając – zostać czy odejść.

Przeprowadzone badania pokazują jedno – że na nasze życiowe decyzje, zwłaszcza, gdy dzieje się coś negatywnego, wpływać mogą inne osoby – nasi przyjaciele, rodzina. Dlatego warto na chwilę się zatrzymać i pomyśleć, co my uważamy dla siebie za najlepsze, a dopiero później słuchać opinii innych.


 

źródło: Psychology Today