Go to content

Obudź się! Jak nie przespać życia?

Jak nie przespać życia?
Fot. iStock / Massonstock

Narzekasz na brak siły, na zmęczenie, na to, że nie dostajesz od innych tyle, na ile zasługujesz. Nie zauważasz już małych, cennych chwil, które mogłyby przynieść ci radość, ani uśmiechu najbliższych. Mimo, że nadeszło lato, ty pochrapujesz zimowym snem i nie zauważasz, nie doceniasz tego, co naprawdę ważne i co mogłoby przywrócić ci poczucie harmonii ze światem. Obudź się jak najszybciej i żyj!

Czym jest dla ciebie życie? Czy to tylko codzienne wyjście do pracy, powrót do domu, kilka chwil spędzonych z dziećmi i tych przed telewizorem, z mężem?I tylko wieczorem, gdy próbujesz zasnąć, gdzieś w głowie kołacze ci się myśl, że kiedyś chciałaś od tego życia czegoś więcej. Więc niech tak będzie i teraz!

 Jak nie przespać życia?

1. Przypomnij sobie o marzeniach

Jeśli znajdziesz w życiu nowy, intrygujący cel i ustalisz drogę, którą musisz przebyć, żeby go osiągnąć, chcąc kontrolować postępy zaczniesz być lepszym obserwatorem swojej codzienności, zauważać więcej cennych momentów, być bardziej uważną i otwartą na siebie i na innych.

2. Przestań żyć dla innych…

I pozbądź się tego obciążającego poczucia, że gdyby nie ty, to „oni” (mąż, dzieci, szef, współpracownicy) by sobie w ogóle nie poradzili. Nie żyj rytmem oczekiwań innych osób wobec ciebie.

3. …ale okazuj miłość tym, których kochasz

Słowem, gestem, spojrzeniem, a nawet wspólnym milczeniem. Ludzie, ci najbliżsi, są ważni. Okazywanie im miłości to przekazywanie pozytywnej energii, która do ciebie wróci.

4. Skupiaj się na tym, na co masz wpływ

I nie wiń innych za swoje błędy. Świadomość odpowiedzialności za swoje życie jest kluczowa dla twojego „przebudzenia”.  Dzięki tej świadomości odzyskujesz kontrolę nad tym, co się wydarza.

5. Nie narzekaj

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś szczęśliwa, staraj się zmienić tę sytuację, a nie użalać nad sobą. Szukaj rozwiązań, to poprawia nastrój i zmusza do wysiłku, by podjąć konkretne działania.

6. Nie bądź zazdrosna

Dlatego, że to jedna  z najbardziej destrukcyjnych emocji. Oznacza ona, że nie żyjesz w pełni swoim zżyciem. Ludzie spełnieni potrafią cieszyć się sukcesami innych, mają też wystarczająco silne poczucie wartości.

7. Nie plotkuj

Plotkowanie skutecznie odwraca twoją uwagę od tego, co jest w życiu najważniejsze. Plotkowanie to życie życiem innych.

8. Zadbaj o swoje ciało

Odżywiaj się zdrowo i jeśli tylko możesz – wysypiaj się. Twoje ciało musi ci dobrze posłużyć.

9. Zadbaj o swój umysł

Nie serwuj mu byle czego i byle jak. Nie trać czasu na bezmyślne przerzucanie kanałów telewizyjnych, to nie rozluźnia, to jeszcze bardziej męczy twój mózg. On potrzebuje i wyzwań i emocji i spokoju. I odpoczynku także.

10. Rób plany na przyszłość, ale żyj teraźniejszością

Inaczej życie mignie ci tylko przed oczami i nie będzie nawet za bardzo czego wspominać. Patrz częściej przed siebie niż w ekran telefonu.

11. Żyj świadomie

To znaczy dowiedz się jak najwięcej o sobie, o swoich potrzebach, reakcjach, ograniczeniach i możliwościach.

12. Nie myl przyjemności z poczuciem szczęścia

Przyjemność jest chwilowa i zapewnia nam ulotną radość – zakupy, alkohol, seks, świetna muzyka, piękny obraz… Szczęście bierze się z poczucia samorealizacji i świadomości swojej wartości. Przyjemność jest ważna dla szczęśliwego życia, ale sama w sobie nie wystarczy.

13. Nie komplikuj

Nie wyolbrzymiaj, nie doszukuj się, nie wyobrażaj nieszczęśliwych przypadków. Nie myśl zbyt intensywnie zaklinając rzeczywistość. 90 na 100 sytuacji wydarzy się jedynie w twojej głowie.

Nie łatwo jest w krótkim czasie zmienić swoje życie. Dlatego rób to powoli, cierpliwie i nie oczekuj natychmiastowych efektów. Ale zacznij już dziś.