Czy dbanie o zdrowie jest niemęskie? Wręcz przeciwnie, ale niestety jeszcze spora część mężczyzn myśli w ten sposób. Zafunduj mu przegląd zdrowia „Świadomy Mężczyzna”
Nie od dziś wiadomo, że faceci boją się strzykawek, krwi i diagnozy. Szerokim łukiem omijają zazwyczaj lekarzy, twierdząc, że prawdziwy facet nie choruje. Otóż choruje. Chorują wszyscy, ale warto wiedzieć, że to właśnie panowie żyją w Polsce aż o 9 lat krócej niż kobiety.
Dlatego, że mimo natłoku zajęć – pracy na etat (albo nawet dwa!), ogarniania dzieci, ich zajęć pozalekcyjnych, obiadów, wakacji, pediatrów, my po prostu bardziej dbamy o swoje zdrowie. To prawie pewne, że Ty też tak masz. Najprawdopodobniej to właśnie Ty musisz zmobilizować swojego partnera do zatroszczenia się o jego zdrowie. Być może warto zapisać go do specjalisty i postawić przed faktem dokonanym? Kto wie, może dzięki temu uratujesz mu
życie?
Co drugi mężczyzna w Polsce boi się nowotworu. Faceci najbardziej drżą przed udarem mózgu, chorobami serca i układu krążenia, a także Alzheimerem. Szkoda, że strach o zdrowie nie popycha ich w stronę profilaktyki czy diagnostyki.
Do tego, jak wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, 46% mężczyzn ma nadwagę, a co piąty nadciśnienie. Co dziesiąty Polak nie zrobił nigdy żadnego badania spośród wymienionych: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, kolonoskopii, badania krwi pod kątem markerów nowotworowych*. Nie brzmi to optymistycznie, prawda?
Myślałaś o tym, co oznaczałoby to dla Ciebie? Co w praktyce oznacza choroba mężczyzny? Wiadomo, że, gdy poważnie choruje członek rodziny, choruje cała rodzina (zwłaszcza mężczyzna, który ciężko przechodzi nawet katar…), choroba często przekłada się na niemożność pracy, co z reguły negatywnie wpływa na sytuację finansową rodziny, chory partner nie może być odpowiednim wparciem w obowiązkach domowych czy opiece nad dziećmi, chory tata nie może być kompanem w dziecięcych sportowych aktywnościach.
Kiedy faceci zjawiają się u lekarza? Zazwyczaj dopiero wtedy, gdy sytuacja jest już podbramkowa, kiedy poważnie zagrożone jest ich zdrowie lub nawet życie. Z badania „Profilaktyka zdrowotna Polaków” przeprowadzanego dla Szpitala Medicover wynika, że panowie szukają pomocy dopiero wtedy, kiedy pojawia się u nich ból w okolicy mostka, bóle żołądka, kolka nerkowa czy ból kręgosłupa. Późno. Wcześniej przecież nie mieli czasu (bo praca, awans, podróże służbowe…) lub po prostu stracili czujność…
Lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Standardów Medycznych Medicover trafnie podsumowuje sytuację „Najwyższy czas, aby Świadomy Mężczyzna oznaczał nie tylko mężczyznę, który ma dobrą pozycję zawodową, jest wysportowany, dobrze wygląda i realizuje swoje hobby. Czas, aby oznaczał mężczyznę dbającego o swoje zdrowie”.
Medicover przygotował kompleksowy przegląd stanu zdrowia „Świadomy mężczyzna”, który zawiera badania i konsultacje dopasowane do panów. Jeśli Twój mężczyzna skarży się na złe samopoczucie, jeśli wiesz, że w jego rodzinie zdarzały się nowotwory lub inne poważne choroby, namów go na zakup pakietu lub zrób mu prezent i zafunduj przegląd zdrowia! Pamiętaj, że to troska nie tylko o niego, ale o całą waszą rodzinę. Nie pozwól chorobie pokrzyżować waszych planów ani odebrać sobie poczucia bezpieczeństwa.
W skład pakietu wchodzą badania laboratoryjne i obrazowe oraz usługi dodatkowe (konsultacja lekarska, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu pasa, wyliczenie BMI).
Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.
Badania zawarte w przeglądzie pomogą określić ryzyko zachorowania na poszczególne choroby, ocenić stan narządów wewnętrznych, sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia wirusami WZW C, WZW B czy HIV. Statystyczny mężczyzna jest w stanie podnieść znacznie cięższe ciężary niż kobieta, ale nie zawsze jest na tyle silny, by zatroszczyć się o swoje zdrowie. W takiej sytuacji to my musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Tylko nasze argumenty mogą skruszyć opór przed badaniami i zmobilizować mężczyznę do zainteresowania się swoim zdrowiem. Pamiętajmy, że to „gra o największą stawkę” – o zdrowie i życie całej naszej rodziny.
*Raport z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Ministerstwa Zdrowia