Choroby Zdrowie

Krew z nosa – o czym może świadczyć krwawienie z nosa i jak je zatamować?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 marca 2021
Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny
Fot. iStock
 

Krew z nosa (krwawienie z nosa) jest sytuacją, która może stresować. Przyczyn takiego stanu jest wiele, począwszy od urazu, aż po poważne choroby. Jednorazowe zdarzenie nie powinno niepokoić, ale jeśli krew  z nosa pojawia się częściej, lub krwawienie jest bardzo intensywne, warto sprawdzić przyczynę problemów. 

Krew z nosa u dziecka i osoby dorosłej

Krew z nosa u dziecka, jak i dorosłego, jest widokiem nieprzyjemnym, ale zazwyczaj nie niesie ze sobą większego zagrożenia. Dzieje się tak, ponieważ jama nosowa jest niezwykle mocno unaczyniona, więc krwawienia z niej mogą przytrafiać się często, np. na skutek urazu, i mogą wyglądać poważnie. Najczęściej krwawienie występuje u dzieci i dorosłych w przedniej części przegrody nosa. Znajduje się tam splot Kisselbacha, zawierający dużą ilość połączeń naczyniowych, które mogą intensywnie krwawić. Zazwyczaj jednak spływająca krew z nosa nie zwiastuje istnienia groźnych chorób i ma niegroźny przebieg. Według statystyk jedynie 6% wszystkich przypadków krwawienia z nosa wymaga interwencji medycznej. Mimo wszystko nie należy bagatelizować pojawiających się krwawień, które nawracają, są intensywne, oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krew z nosa u dziecka (krwawienie z nosa)

Krew z nosa — przyczyny

Krwawienia z nosa są najczęściej efektem urazu mechanicznego lub występują podczas infekcji górnych dróg oddechowych ze zmianami zapalnymi błony śluzowej nosa. Mogą także wynikać z poważnych chorób, które czasem trudno skojarzyć akurat z tą przypadłością. Krew z nosa u dziecka i osoby dorosłej może mieć różne przyczyny, miejscowe (ok. 25-30%), jak i ogólne (70–75%).

Krew z nosa — przyczyny miejscowe

Do przyczyn miejscowych krwawienia z nosa zaliczamy:

 • uraz — może wynikać z silnego uderzenia, być skutkiem zabiegów lekarskich wykonywanych w jamie nosowej, ale także efektem „dłubania w nosie“, lub wdychania substancji toksycznych/drażniących;
 • stan zapalny — krew  z nosa może pojawić się na skutek zapalenia zatok przynosowych lub ostrego stanu zapalnego górnych dróg oddechowych;
 • obecność ciała obcego w jamie nosowej;
 • krew z nosa u dzieci może być efektem alergicznego zapalenia śluzówki nosa;
 • zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa — jego najczęstszą przyczyną jest nadużywanie kropli donosowych obkurczających błonę śluzową. Również nałogowe przyjmowanie kokainy może wpływać na pojawienie się krwawień z nosa;
 • wysychanie błony śluzowej nosa — jako efekt przebywania np. w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, oddychania zbyt suchych powietrzem, czy przebywanie w szkodliwych warunkach środowiska pracy;
 • ubytki w przegrodzie nosa;
 • choroby z tworzeniem ziarniny: gruźlica, ziarniniakowatość Wegenera, kiła itp.;
 • nowotwory rozwijające się w jamie nosa, zatokach, nosogardle.
Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa — przyczyny ogólne:

 • zaburzenia hormonalne, ciąża — zmiany hormonalne wpływają na przekrwienie błony śluzowej, zwiększając predyspozycję do krwawień z nosa;
 • choroby układu krążenia — krwawienie z nosa może być następstwem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń, przewlekłej niewydolności krążenia;
 • wrodzone skazy krwotoczne — małopłytkowość, hemofilia oraz inne, powodują częste krwawienia z nosa;
 • przyjmowanie leków takich jak: heparyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe;
 • choroby zakaźne: krew z nosa może towarzyszyć mononukleozie zakaźnej, odrze, durowi brzusznemu;
 • mocznica i niewydolność wątroby.

W wielu przypadkach nie udaje się ustalić czynnika sprawczego krwawień.

Co robić w przypadku krwawienia z nosa?

W większości przypadków występująca krew z nosa ma przebieg łagodny i ustępuje samoistnie. Jeśli pojawi się krwawienie, o ile to jest konieczne, należy najpierw uspokoić osobę krwawiącą i zachęcić do przyjęcia pozycji siedzącej, nieco pochyloną do przodu. Nie należy nie wolno odchylać głowy do tyłu, aby uniknąć spływania krwi do przewodu pokarmowego. Należy delikatnie oczyścić (wydmuchać) każdą z osobna jamę nosową, aż staną się całkowicie drożne. Następnie należy lekko ucisnąć skrzydełka nosa i przytrzymać przez kilka minut, oddychając ustami. Krew, która spływa po tylnej ścianie gardła należy wypluwać. Pomocne mogą być obkurczające naczynia krwionośne zimne okłady na kark i grzbiet nosa. Gdy krwawienie ustanie, najlepiej solą fizjologiczną lub wodą morską nawilżyć błonę śluzową, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnego krwawienia.

Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krwawienie z nosa

W przypadku gdy krew z nosa nie przestaje lecieć mimo uciśnięcia skrzydełek, należy udać się do lekarza laryngologa. W gabinecie specjalista określi dokładne miejsce krwawienia i ustali przyczynę problemów, poda miejscowo leki znieczulające błonę śluzową lub obkurczające jej naczynia krwionośne, oczyści również jamę nosową ze skrzepów krwi. Jeśli zaistnieje taka konieczność, pacjent może zostać poddany zamknięciu krwawienia przez koagulację elektryczną lub kauteryzację chemiczną po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa. Gdy ta metoda nie przyniesie efektu laryngolog może założy tamponadę przednią lub tylną. Ostatecznością jest chirurgiczne zamknięcie naczyń lub embolizacja naczyń podczas angiografii subtrakcyjnej.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Nie mam już siły, przepraszam… Kiedy opieka nad bliskimi wycieńcza nas psychicznie, fizycznie i emocjonalnie

Redakcja
Redakcja
10 marca 2021
Fot. iStock
 

Katarzyna ma 53 lata. Jest wysportowana, zadbana, uśmiechnięta. Robi plany: w tym roku, w sierpniu Bieszczady, a późną jesienią kilka dni we Włoszech. Na tydzień przed wyjazdem w góry robi zakupy w sklepie sportowym, kiedy dzwoni telefon. To mama. Tata zle się poczuł, upadł w łazience, nie wstaje. Czekają na pogotowie. Kasia wybiega ze sklepu i natychmiast wsiada w auto. Nie zdąży pożegnać się z tatą. Tydzień po pogrzebie porządkuje z mamą jego ubrania. Mama jest blada, zaczyna mieć problemy z mówieniem. Traci przytomność. Wylew. Życie Kasi zmienia się o 180 stopni.

Katarzyna opiekuje się mamą od dwóch lat. Przeszła przez wszystkie etapy: strach, złość, bunt, rezygnacja, poszukiwanie pomocy. Po wylewie mama mówi bardzo niewyraźnie, porusza się jedynie korzystając z pomocy córki.  Nie korzysta z toalety, trzeba jej zmieniać pampersy. I trzeba być z nią, większość czasu, bo mama się boi. Redakcja Kasi zgodziła się na pracę zdalną. Zresztą teraz, w czasie pandemii naprawdę nikomu to nie przeszkadza. Tylko jak tu spokojnie pracować, gdy najbliższa osoba wymaga nieustannej pomocy?

Strach

Pierwsze miesiące były przerażające. Katarzyna bała się mamy. Bała się ją dotknąć, umyć, przebywać z nią sama. Choroba zmieniła mamę Kasi w kogoś, kto nie potrafi wyrazić swoich myśli ani potrzeb. Kogoś, kogo poznajesz właściwie tylko wtedy, gdy głębiej zerkniesz mu w oczy. Najpierw Kasia bała się wziąć mamę za rękę, dosłownie się do tego zmuszała. Potem ogarnął ją lęk o to, że sobie nie poradzi. Mama jest drobna, ale Kasi, mimo wysportowanej sylwetki, jest coraz trudniej podnosić coraz bardziej bezwładne ciało. W końcu strach zmienił się w bezsilną złość.

Złość

Dlaczego to zdarzyło się nam? – pytała Kasia. Przecież mama była wcześniej w dobrej kondycji, ćwiczyła, dbała o siebie, chodziła na długie spacery. Dlaczego teraz? Denerwowały Kasię komentarze znajomych, że trzeba mamie załatwić profesjonalną pomoc, że sama nie da rady pracować na pełny etat (nawet z domu) i zajmować się mamą. Nie, nie przyprowadzi tu mamie obcej osoby. Będą razem. Matka, coraz bardziej niedołężna, cicha, zamknięta w sobie i smutna. I córka, coraz bardziej sfrustrowana, zmęczona, samotna ze swoim problemem. I z wyrzutami sumienia, bo to przecież mama…

Rezygnacja

Bezsilność. Łzy płynące po twarzy wtedy, kiedy mama nie patrzy, samotność. Niewyobrażalne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Brak możliwości odpoczynku, złapania chwili oddechu. Upór i rezygnacja. Z siebie. Kasia przestała o siebie dbać, od dwóch lat nie miała urlopu. Jej życie zawodowe miesza się z życiem domowym, z codziennymi wyzwaniami związanymi z opieką nad mamą. Kilka razy mama się przewróciła, raz złamała rękę. A przecież Kasia opiekuje się nią najlepiej, jak potrafi. Wychodzi tylko do sklepu na parterze, po świeże pieczywo i mleko, biegnie w dół ulicy i wraca. Większe zakupy zamawia raz w tygodniu przez Internet. Trzy razy do mamy przyszła jej przyjaciółka, wtedy Kasia wyszła załatwić swoje sprawy w pracy i urzędzie. Biegła z powrotem zdenerwowana, bo przyjaciółka też starsza, schorowana.

Pomoc

Koleżanki Kasi błagały ją, prosiły: daj sobie pomóc. Mama ma przecież wysoką emeryturę, możesz opłacić kogoś, by dwa razy w tygodniu czuwał przy mamie. Ty mogłabyś chociaż wyjść na spacer, na kawę. Odetchnąć, oderwać się.

Bardzo długo Kasia nie mogła się przemóc. Obrażała się: nie potrzebujemy tego, ja sobie daję radę. Przełom przyszedł, gdy obudziła się pewnej nocy z tak okropnym, przygnębiającym uczuciem, że jeśli umrze przed mamą, ta zostanie sama. Była tak bardzo zmęczona, że od trzech tygodni sypiała po dwie, trzy godziny. Podejrzewała też u siebie stany depresyjne.

Od miesiąca do mamy przychodzi przemiła Olga. Olga przyjechała z Ukrainy, jest ciepła, życzliwa i bardzo delikatna. Nawiązała z Kasią przyjacielską relację, jej mama jest w podobnym wieku, co mama Katarzyny.

Kasia mówi, że to był ostatni moment. Że nie wie, co by się stało, gdyby nie pomoc Olgi. Że nie czuję się gorsza, zatrudniając pomoc. Wczoraj poszła na dłuższy spacer, znów zaczęła biegać. W przyszłym tygodniu pójdzie zrobić badania krwi. Ma więcej życzliwości dla siebie, dla świata. Dla mamy przede wszystkim.

 

 

 

 

 


Choroby Zdrowie

Choć nikt nas tak nie denerwuje tak jak oni i czasami mamy ochotę zabić, to nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Za co kochamy mężczyzn?

Redakcja
Redakcja
9 marca 2021
Fot. iStock

Znowu wściekasz się na porozrzucane po całym pokoju skarpetki. Klniesz pod nosem zbierając kolejne brudne kubki, które zostawił po sobie, bo się spieszył na trening i nie mógł sam tego zrobić, a ty właśnie nastawiasz zmywarkę. I choć teraz masz ochotę udusić go własnymi rękami i dosypać mu do herbaty cyjanek, to nie wyobrażasz sobie życia bez niego. Bo w sumie dziwnie byłoby na świecie bez tego mężczyzny, którego masz w domu i nawet bez tego sąsiada, który co rano wita cię miłym „dzień dobry”. Za co ich tak bardzo uwielbiamy?

Zarost

Uwielbiamy mężczyzn z zarostem, no dobra nie wszystkie, ale chyba zdecydowana większość. Długa, krótko przycięta, trzydniowa – uwielbiamy każdą brodę (no może poza kozią bródką). Taki facet od razu zyskuje na atrakcyjności i wydaje nam się bardziej męski, władczy oraz stanowczy, a te cechy uwielbiamy.

Nie przeszkadza im cellulit

Niestety, nie jest tak, że w ogóle go nie zauważają. Widzą go, jednak akceptują jego istnienie. Większość facetów, z którymi rozmawiałyśmy, uznaje cellulit jako coś normalnego w kobiecym ciele. Oni zwracają uwagę na to, aby dziewczyna – także ta ze znienawidzonym cellulitem – akceptowała siebie i była pewna siebie.

Podwinięte rękawy

Uwielbiamy! Widok silnych, męskich rąk silnie na nas działa. Kiedy on ma podwinięte rękawy dobrze dobranej koszuli, nie potrafimy oderwać wzroku.

Przepuszczanie w drzwiach

Niby powinno być to czymś naturalnym, jednak zawsze miło się czujemy, kiedy mężczyzna przepuszcza nas pierwszą w drzwiach. Kochamy dżentelmenów, którzy sprawiają, że czujemy się prawdziwymi kobietami.

Znoszą nasz PMS

Możemy na zmianę krzyczeć, rzucać w niego talerzami a potem płakać mu w ramię, że na pewno już nas nie kocha i nas zostawi. A on to wszystko znosi, mimo że nie za bardzo rozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Mają pełno planów

Ich głowy są pełne pomysłów. Zasypują nas wizjami wspólnego spędzania czasu, kiedy ty masz tylko ochotę zaszyć się pod kocem z dobrą książką i kieliszkiem wina. Ich wręcz dziecięcy zapał nas rozbraja.

Delikatne gesty

Delikatny buziak w czoło na ulicy, bądź delikatne dotknięcie naszej dłoni, zawsze nas rozczula. Takie gesty są dla nas oznaką, że im na nas zależy i nie wstydzą się okazywać swoich uczuć.

Zapach

Uwielbiamy facetów, którzy wiedzą, co to prysznic. Jeśli on nie zakłada przepoconej koszulki i nie używa tanich perfum oraz wody kolońskiej, możemy wdychać jego zapach, który silnie na nas działa.

Bluza

Kiedy facet zakłada bluzę, kojarzy nam się trochę z niegrzecznym chłopcem. A do takich mamy słabość. Poza tym lubimy fajne bluzy, w których potem same chętnie chodzimy.

Zajmowanie się dzieckiem

I to niekoniecznie swoim. Mężczyzna bawiący się z dzieckiem jest mega męski i to niezależnie od tego, jak wygląda.

Można na nim polegać

Wysłuchuje naszych problemów i stara się pomóc rozwiązać sytuację. Chociaż drażni go to, że płaczemy w domu, a nie stawiamy sprawy jasno tak, jak to robią faceci. Jednak wspiera nas i próbuje pocieszyć za każdym razem.

Seks

Kochamy ich za to, że dają nam dobry seks. Dzięki nim czujemy się atrakcyjne i akceptowane, co przekłada się na nasze podejście do własnego ciała. Jesteśmy im wdzięczne także za koktajl hormonów, który powoduje, że chce nam się żyć i cieszyć dniem.


Zobacz także

Liczi

Liczi to skarbnica witaminy C i antynowotworowych polifenoli. Jak obierać i jeść ten egzotyczny owoc?

Są piękne i modne, ale piekielnie szkodzą stopom. Sprawdź, których butów twoje stopy na pewno nie pokochają

Zdrową stopą przez życie