Zaufanie jest ważnym czynnikiem w każdej relacji, także tej z samym sobą. Brak zaufania do siebie może utrudnić podejmowanie decyzji, zaufanie swoim instynktom, zaspokajanie swoich potrzeb i maksymalne wykorzystywanie możliwości. Przyjrzyjmy się niektórym oznakom, że nie ufasz sobie, zastanówmy się, dlaczego możesz się tak czuć, jak może to na ciebie wpłynąć i co możesz zrobić.
Znaki, że nie ufasz sobie
- Zamiast skupiać się na tym, co czujesz w danej sytuacji, szukasz zapewnienia i rady u innych.
- W przypadku ważnych decyzji zabiegasz o opinię innych osób w swoim otoczeniu.
- Odkładasz decyzje i zwlekasz, ponieważ łatwiej jest znieść niepewność niż złą decyzję.
- Unikasz dostrajania się do swoich potrzeb i pragnień i zamiast tego odłączasz się.
- Przeceniasz perspektywę innych i nie doceniasz własnych myśli i instynktów.
- Po podjęciu decyzji czujesz się winna i zawsze obawiasz się, że podjęłaś niewłaściwą decyzję.
- Rozmyślasz o tym, co by było, gdybyś wybrała inną ścieżkę.
- Porównujesz swoje wybory z wyborami innych.
- Nie wierzysz, że podjęłaś dobrą decyzję bez zewnętrznego potwierdzenia.
- Szybko wierzysz w negatywne opinie na swój temat.
- Nie doceniasz mocy swoich wyborów.
- Nie rozpoznajesz i nie wierzysz w swoją wartość.
Powody, dla których nie możesz sobie zaufać
Strach przed dokonaniem złego wyboru
Ludzie, którzy nie są dostrojeni do własnych uczuć i potrzeb, mają tendencję do regulowania się w oparciu o punkt widzenia innych. U podstaw braku zaufania do siebie leży strach przed dokonaniem złych wyborów i brak wiary w to, że potrafią zrobić to, co dla siebie najlepsze.
Mają także tendencję do tworzenia fałszywej dychotomii dobrych i złych decyzji. Upraszczają wybory poprzez tę czarno-białą soczewkę, aby stworzyć iluzję kontroli, zamiast dostrzegać ich zdolność do radzenia sobie w różnych sytuacjach i radzenia sobie z przeciwnościami losu.
Zazwyczaj osoby, które nie ufają sobie, mają trudności z dokonywaniem wyborów i często zmagają się z wyborem pomiędzy dwiema równie pozytywnymi opcjami. Walka nie polega na tym, która decyzja będzie najlepsza, a bardziej na braku wiary we własne możliwości. Starają się maksymalizować swoje możliwości i stwarzać najlepsze możliwe sytuacje, aby przezwyciężyć dostrzegane niedociągnięcia.
Przeszłe wydarzenia i obecne nawyki
Ludzie, którzy podjęli złe decyzje lub doświadczyli przemocy emocjonalnej, często zastanawiają się nad sobą i szukają opinii i potwierdzenia u innych. Chociaż może to pomóc im poczuć się bezpiecznie i mieć kontrolę, brak pewności siebie może z czasem się pogłębić, w miarę jak stają się coraz bardziej odłączeni od swoich potrzeb i instynktów.
Skutki braku zaufania do siebie
Brak zaufania do siebie może odbić się na twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Oto niektóre z negatywnych skutków, których możesz doświadczyć:
- Podwyższony poziom lęku, depresji i poczucia winy
- Trudności ze snem. Rozmyślanie nad decyzjami, zamiast szukania uspokojenia lub odwrócenia uwagi
- Stany związane ze stresem, takie jak upośledzona pamięć, problemy z sercem i cukrzyca
Odbudowa zaufania do siebie
Jeśli chcesz poprawić swój poziom zaufania do siebie, oto kilka kroków, które możesz podjąć:
Dostosuj się do swoich potrzeb i instynktów
Odbudowa zaufania do siebie zwykle wiąże się z poprawą poczucia własnej wartości i wiary w to, że potrafisz rozpoznać, co jest dla ciebie najlepsze. Spróbuj skupić się na zaspokajaniu własnych potrzeb i tego, czego tak naprawdę chcesz.
Kiedy pojawia się ważna decyzja lub sytuacja, powstrzymaj się od chęci powiedzenia o tym komuś innemu i uzyskania jego rady. Zamiast tego usiądź z tą sytuacją i przeanalizuj, jak się czujesz. Rozważ zalety i wady oraz wszelkie możliwe scenariusze. Pomocne może okazać się spisanie listy zalet i wad każdej decyzji, ponieważ spisanie swoich przemyśleń na papierze może zapewnić większą przejrzystość i perspektywę.
Użyj pozytywnej wizualizacji
Wiele osób zmagających się z wiarą w siebie ma tendencję do stosowania negatywnej wizualizacji, co oznacza, że wyobrażają sobie najgorsze możliwe skutki swoich decyzji. To dewaluuje ich opinie i idealizuje opinie innych. Zamiast tego wizualizuj najlepszy możliwy wynik decyzji, przed którą stoisz.
Brak zaufania do siebie może mieć poważny wpływ na jakość twojego życia. Oprócz problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym może to również spowodować utratę szczęścia. Na przykład możesz nie czuć się wystarczająco pewnie, aby kontynuować pracę, którą tak lubisz. Możesz też nie ufać swojemu instynktowi co do ludzi i przegapić wspaniałe relacje.
Zacznij słuchać swojego wewnętrznego głosu i kieruj się instynktem. Pomoże Ci to zbudować pewność siebie i zaufanie do siebie.