Go to content

Jak zbudować zaufanie w związku. Krok po kroku

Fot. iStock /ljubaphoto

Stwierdzenie, że zaufanie to postawa związku może wydać nam się banalne, ale wszyscy przyznamy, że gdy zaufania brak, relacja zaczyna się psuć, na każdym polu. Kiedy nie wierzymy, nie możemy zaufać najbliższej osobie, dosłownie tracimy grunt pod nogami. Jaki jest sens w byciu z kimś, kogo podejrzewamy o mówienie nieprawdy, o zdradę, o działanie „za naszymi plecami”?

Poznawaj swoje uczucia i ćwicz otwartość, małymi krokami

Buduj w sobie i w partnerze pewność, że jesteś bardziej otwarta, kiedy jesteście razem. Pomoże w tym omawianie drobnych problemów będzie świetnym ćwiczeniem przed pojawieniem się większych kwestii spornych takich jak dyscyplinowanie dzieci lub wspólne finanse.

Bądź szczera i informuj o kluczowych kwestiach w związku

Życie w związku wymaga komunikacji, która nie zawodzi. Informuj partnera o ważnych sprawach dotyczących finansów, nierozwiązanych problemów z przeszłości lub twoich troskach o członka rodziny, współpracowników lub dzieci. Nie zamiataj pod dywan, ponieważ może to prowadzić nawarstwienia się problemów.

Rzuć wyzwanie „nieufnym” myślom

Zadaj sobie pytanie: czy mój brak zaufania wynika z działań mojego partnera, mojej niepewności, czy obu tych kwestii? Bądź świadoma nierozwiązanych problemów z twoich poprzednich związków, to one mogą być źródłem obecnych nieporozumień.

Zaufaj swojej intuicji i instynktom

Zaufaj własnym poglądom i zwróć uwagę na niepokojące sygnały. Wyjaśniaj od razu to, co cię niepokoi, a nie staraj się domyśleć prawdy. Zaoszczędzisz nerwów, nie tylko sobie.

Zakładaj, że twój partner ma dobre intencje

Jeśli cię zawiedzie, nie musi to być kwestią złej woli – czasami ludzie po prostu popełniają błędy. Ty też.

Słuchaj zawsze historii ze strony swojego partnera

Uwierz, że na świecie są uczciwi ludzie. Jeśli nie masz mocnego powodu, by mu nie ufać, miej wiarę w swojego partnera. Zbyt często mylnie zakładamy, że tylko nasze postrzeganie pewnych spraw jest słuszne

Staraj się rozmawiać po każdej kłótni

Zrób krótką przerwę, jeśli czujesz się przygnębiona lub zdenerwowana i daj sobie czas na „przetworzenie” w myślach tego, co się stało. Uspokoisz się i zbierzesz siły na bardziej konstruktywną wymianę zdań z partnerem.


Na podstawie: thriveglobal.com