Go to content

Nie możesz zerwać z nałogiem? Zamień papierosy na coś mniej szkodliwego. Trzy propozycje

fot. itakdalee/iStock

Oczywiście idealnie byłoby nie korzystać z używek, ale nie zawsze i nie dla każdego jest to tak łatwe, jak brzmi. Pozostaje zastosować metodę pośrednią i zdecydować się na potencjalnie mniej szkodliwe dla naszego zdrowia rozwiązania.

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie kilka lat temu, zdeterminowani, by rzucić papierosy, palacze do pomocy mieli plastry, gumy do żucia lub tabletki nikotynowe. Niestety nie sprawdzały się w każdym przypadku. Dziś palący nałogowo zyskali więcej możliwości – pojawiły się papierosy elektroniczne, a potem podgrzewacze tytoniu, na które według danych przeszło aż 57 procent konsumentów, którzy chcieli rzucić lub ograniczyć palenie klasycznych papierosów. Dopiero e-papierosy w znaczący sposób były w stanie zastąpić tradycyjnego papierosa, a także pomagały w rzuceniu palenia.

Zdecydowana większość badań międzynarodowych mówi jasno: e-papierosy i tzw. podgrzewacze tytoniu są potencjalnie mniej szkodliwe o około 90- 95 proc. w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Nie zawierają one najbardziej toksycznych dla naszego zdrowia substancji smolistych.

Istnieje niestety wiele błędnych przekonań na temat alternatyw, którymi posiłkować się mogą palacze walczący z nałogiem. Jednym z najpopularniejszych mitów jest założenie, że wszystkie alternatywy są „papierosami elektronicznymi” , podczas gdy tak naprawdę wśród alternatyw jest wiele kategorii produktów. Wyróżnia się tu m.in. e-papierosy (tzw. vapour products) oparte na liquidach, produkty do podgrzewania tytoniu, a także saszetki tytoniowe, czyli najmniej szkodliwy spośród tych produktów.

e-papierosy

E-papierosy działają na zasadzie inhalatora – nikotyna dostarczana jest do organizmu w procesie odparowania specjalnego płynu, nie dochodzi tu więc do spalania tytoniu, a wydzielany aerozol ma znacznie mniejszą zawartość substancji toksycznych. W podgrzewaczach dochodzi (jak wskazuje sama nazwa) do podgrzania tytoniu, jak w tradycyjnym papierosie. Używanie e-papierosów, jako mniej szkodliwe od tradycyjnego palenia, uznały już 24 międzynarodowe organizacje, wśród których są instytucje zdrowia publicznego z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Niemiec, czy Australii. E-papierosy (jak np. dostępne rynku Vuse ePen) okazały się nie tylko skuteczne, ale też zdecydowanie mniej szkodliwe dla palacza. Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, redukują o 90-95 procent szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wydzielają dymu. A jak wiadomo, to właśnie dym jest odpowiedzialny za znakomitą większość chorób odtytoniowych.

podgrzewacze tytoniu

Na rynku poza e-papierosami, pojawia się coraz więcej alternatyw dla klasycznego papierosa, jak np. podgrzewacze tytoniu nowej generacji. Jak działają? Urządzenia tego typu nie spalają, a jedynie podgrzewają tytoń wysokiej jakości. Dzięki temu palacz doświadcza uczucia porównywalnego do tradycyjnego palenia, ale dostarcza swojemu organizmowi dużo mniej szkodliwych substancji. Do najnowszych rozwiązań tego typu należy glo hyper +. Urządzenie zostało gruntownie przebadane, do tej pory przeprowadzono na nim 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu.

saszetki nikotynowe

Umieszczone zostały na opracowanej przez naukowców tzw. skali obniżania ryzyka (przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny) jako mniej szkodliwe od wszystkich alternatyw dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami. Konsumenci od niedawna mają dostęp do nowego produktu na rynku – doustnych saszetek nikotynowych. Na polskim rynku można spotkać saszetki VELO, które umożliwiają dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych, a także bez żadnych zapachów. I co najważniejsze – nie zawierają tytoniu. Jest to rozwiązanie prawie w 100 proc. mniej szkodliwe od klasycznych papierosów, o czym powinni pamiętać palacze, którzy szukają drogi rozstania z nałogiem. Wiadomo – najlepiej porzucić wszelkie używki, ale jeżeli wydaje się to zbyt trudne, warto postawić na potencjalnie mniej toksyczne rozwiązania – tym bardziej, że saszetek nikotynowych można używać dyskretnie, właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych.