Najtrudniejsze w utrzymaniu namiętności jest to, że trzeba połączyć dwie przeciwstawne siły: wolność i zobowiązanie. Nie jest to zatem problem tylko psychologiczny albo tylko praktyczny – jest to także problem systemowy, co sprawia, że trudniej się nad nim pracuje. Przynależy do kategorii nierozwiązywalnych i nieuniknionych dylematów egzystencjalnych. Jak na ironię, nawet w świecie biznesu, w którym bardzo liczy się pragmatyzm i wydajność, uznaje się, że niektórych problemów po prostu nie da się rozwiązać.
Prezentujemy fragment książki „Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji” Esther Perel
W każdym systemie można odnaleźć te same przeciwieństwa: stałość i zmienność, pasja i rozum, interes jednostkowy i dobro ogólne, działanie i myślenie – to tylko niektóre z nich. Napięcia między elementami diady istnieją w jednostce, w parze, a także w dużych organizacjach – wyrażają dynamikę rzeczywistości. Barry Johnson, specjalista w dziedzinie przywództwa, w książce Polarity Management: Identifying and Managing Unsolvable Problems („Zarządzanie skrajnościami. Identyfikacja
nierozwiązywalnych problemów i radzenie sobie z nimi”) opisuje biegunowość jako zestawy współzależnych przeciwieństw należących do tej samej całości – nie można wybrać tylko jednej, bo system potrzebuje obu do przetrwania.
Na przykład Ben co pół roku ma nową dziewczynę i za każdym razem jest przekonany, że to ta jedyna. Lecz gdy erotyczne zainteresowanie zmniejsza się choć troszkę, wpada w panikę i ewakuuje się z myślą „teraz byłoby już tylko z górki, to najwyraźniej nie była miłość”. Wiele mówi o tym, jak bardzo chciałby być w stałym związku: chce zaangażowania, jest gotowy do życia w parze – lecz jego tolerancja seksualnej nudy jest zerowa. Doświadczenie Bena dowodzi, że zobowiązania i podniecenie wzajemnie się wykluczają.
Wyobraża sobie również, że istnieje gdzieś wszechwładna kobieta, która potrafi to pogodzić. Jej moc z pewnością sprawi, że seks pozostanie niezmiennie intensywny, a to przecież oznaka trwałej miłości. To kobieta tak niezwykła, tak wyjątkowa i idealna, że Ben sam z siebie zapragnie się ustatkować. Jest nieosiągalna, ale to właśnie jest w niej najbardziej pociągające. Ben powtarza to samo od lat:
– Po prostu jeszcze nie spotkałem właściwej osoby. Poznałem całe mnóstwo kobiet, tylko że wśród nich nie było tej jednej jedynej, z którą mógłbym zostać. Gdy pytam przyjaciół, z kim mogliby mnie zeswatać, okazuje się, że oni też nie znają nikogo takiego. Sama pani widzi…
Ben nieustannie szuka perfekcyjnej kobiety. Szuka od wielu lat, a nawet najbardziej wyidealizowana osoba w efekcie okazuje się tylko człowiekiem, a do tego człowiekiem pełnym wad.
KULTOWA KSIĄŻKA, KTÓRA POMOGŁA TYSIĄCOM PAR.
- Czy namiętność po latach związku jest możliwa?
- Dlaczego po pewnym czasie stygnie, choć ludzie wciąż się kochają?
- Dlaczego przyjście na świat dziecka tak często zapowiada erotyczną katastrofę?
- Czy całkowita szczerość w seksie jest naprawdę potrzebna?
- I wreszcie, jak sprawić, by rutyna nie stała się pułapką dla erotyki?
Na te i inne pytania Perel odpowiada w swojej kultowej już książce, która została przełożona na prawie 30 języków i stała się jedną z klasycznych pozycji zarówno w domach, jak i w gabinetach terapeutycznych na całym świecie.
Analizując to, co się dzieje za drzwiami sypialni, znakomita terapeutka prowokuje i podpowiada, jak ponownie zaprosić do związku namiętność.
Dziś, gdy wiele długoletnich relacji zmaga się z wyzwaniami codzienności oraz zostaje poddanych próbom, książka Esther Perel zachęca, inspiruje i uczy pielęgnowania bliskości i intymności w związku, również w przypadku kryzysu.
Mądra, wrażliwa i otwierająca lektura, która daje szansę na odnowienie relacji.