Go to content

Naukowcy zbadali, co pociąga kobiety, a co mężczyzn. Wyniki zaskakują?

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Temat, wydawać by się mogło, eksploatowany wyłącznie podczas towarzyskich spotkań, okazuje się być interesujący dla naukowców. Ci z Queensland University of Tehnology postanowili zbadać, jakie cechy u płci przeciwnej wskazujemy za najbardziej atrakcyjne. Kobiety doceniają wiek, wykształcenie, inteligencję, zaufanie i więzi emocjonalne. Dla mężczyzn natomiast ważniejsza jest atrakcyjność fizyczna. Co ważne, priorytety zmieniają im jesteśmy starsi.

Przebadano ponad 7 tys. kobiet i mężczyzn między 18 – 65 rokiem życia. Kluczowym okazał się pociąg seksualny, co uczeni tłumaczą oczywiście instynktem podtrzymania gatunku.

Każda z osób, biorących udział w badaniu, miała uszeregować w skali od 0 do 100 dziewięć cech.

Na liście znalazło się dziewięć cech związanych z pociągiem seksualnym: wiek, atrakcyjność, budowa ciała, inteligencja, wykształcenie, dochody, zaufanie, otwartość i chęć do angażowania się” – wyjaśnia dr Stephen Whyte, autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Plos One”.

Oczywiście wygląd jest ważny dla wszystkich, ale to mężczyźni przypisywali mu w badaniu wyższy priorytet.

Badająć kobiety i mężczyzn w tak dużym przedziale wiekowym, uczeni chcieli sprawdzić,  czy preferencje dotyczące wyboru towarzysza życia zmieniają w miarę upływu czasu. Dr Whyte zrobiłto też dlatego,  że większość takich badań przeprowadza się na świecie na grupqch młodych ludzi.

Okazało się, że trop był dobry. Im.starsi uczestnicy, tym mniejsza waga przywiązywana do atrakcyjności fizycznej. W przypadku kobiet i młodsze,  i starsze wysoko stawiały osobowość partnera.

W miarę starzenia się mężczyzn i kobiet ich preferencje zbliżają się do siebie, przy czym obie płcie zaczynały kłaść większy nacisk na otwartość i zaufanie – wynika z badań.

Co wy na to?